Araç Kullanırken Aniden Gelen Uykuyu Bastırma Yöntemleri

Araç kullanırken aniden gelen uykuyu bastırmak için ilk adım her zaman aracı uygun bir yere çekip uyumak olmalı. Ama diyelim koşullar buna izin vermiyor, o halde uyumak için uygun bir yer bulana kadar yapabileceğiniz başka şeyler var.
Araç Kullanırken Aniden Gelen Uykuyu Bastırma Yöntemleri
iStock


en önemlisi tabii ki kenara çekip uyumak olan yöntemlerdir. gelen uykuyu yok etmek gibi bir hedef olmamalı. ama ne biliyim henüz yeni başlamakta ise, servis istasyonuna ya da en yakın istirahat yerine kadar yapılması gereken şeyler vardır

- ilk ve en önemli tedbir camın en az 5 parmak boyu açık bırakılması olsa gerektir. ama bu da bir süre sonra iş göremez duruma gelecektir. sonra mesela mevsimine göre yanında ekşi meyve bulundurmak olabilir.

- ayrıca küçük bir pet şişeye bolca nescafe atıp yanına almak olabilir, ihtiyaç derecesine uygun miktar suyla karıştırmak üzere.

- coca cola içmek, 

- naneli sakız çiğnemek, 

- tempolu müzik dinlemek gibi gibi yöntemlerdir.

- bir şeyler atıştırın. vücut bir şeyler yerken kesinlikle uykuyu bertaraf ediyor. kuruyemiş olsun, cips olsun, atıştırmalık, minik minik, kesinlikle baymayacak, 30 saniyede bir ağzınıza atacak bir şeyler bulun. bol bol da su için. uyku falan kesinlikle uğramıyor. besberrak aracınızı sürüyorsunuz.

- aracı sağa çekip kol ve bacakları hareket ettirmek. özellikle uzun yoldaysanız önceliğiniz uyumak olsun, ama aceleniz varsa biraz hareket edip kan akışını hızlandırmanız faydalı olur.

- uzun yola çıkmadan önce arabayı yıkatın. arabanın içi kirli ve tozluysa gözlerde yanma, bulanma ve göz yorgunluğu yapıyor. bu da uykuyu tetikliyor.

- onun dışında şekerli ve unlu gıdalardan uzak durmak iyidir. midenizin dolu olması uykuyu tetikler. açlık ise dikkati arttırır.

Patlamış Mısır Hakkında Daha Önce Duymadığınız Enteresan Gerçekler