Araç Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilir?

Arabanın/aracın motor yağı ne sıklıkla değiştirilir? Araç motor yağının artık değişmesi gerektiği nasıl anlaşılır? Rengi, bize bu konuda bir fikir verebilir mi? Araç motor yağı değişimi konusunda merak edilenler ve cevapları.
Araç Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilir?


kullanılan motor yağına göre değişir bu durum 

kimi yağlar normal değişim, kimi yağlar esnek değişim aralığına sahiptir. o yüzden yağ üreticisinin internet sitesinden kontrol etmek fevkalade önemlidir. mesela tam sentetik yağların çoğu 2 yıl veya 50 bin km'de -hangisi önce dolarsa- değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. ama servisiniz veya yağcınız -bunu dikkate almadan- yağ kartına 10 bin veya 15 bin km ve 1yıl yağ değişim aralığı şeklinde not düşer. yağ kartındaki km ve tarih, araç sürücünde psikolojik bir sınır oluşturur. çoğu araç sahibi onu aşmaktan kaçınır. ama aslında muhteviyatını yitirmemiş yağı değiştirerek, maddi yönden zarar etmiş olursunuz. açıkçası, ticari istismar bu!

öte yandan, yetkili servislerde durum farklıdır. onlar otomobil üreticisinin onayladığı yağlardan birini kullanmak zorundadır. bununla birlikte çoğu yetkili servis, her sene servis hizmeti satabilmek için normal değişim aralığına sahip yağ kullanır.

türkiye koşullarında 10.000 km'de bir değişim yapılması önerilir

motor sağlığı için yapabileceğiniz yegane şey, doğru motor yağı ile değişimin aksatılmamasıdır. 15.000, 20.000 km gibi değişimler kullanım kılavuzunda yer alabilir fakat yoğun trafik ve yüksek performanslı kullanımlarda kesinlikle 10.000 km aşılmamalıdır.

1 yıl süresi ise km dolmamasa dahi, yağın içerisinde zaman içerisinde hava ile teması kaynaklı kontaminasyon (kirlilik) oluşumu ve yağın viskozitesinin değişmesi kaynaklı motorun sağlıklı çalışması için önerilmektedir. 2 yıldır değiştirmeseniz de motor hızlı bir şekilde deforme olmaz fakat risk faktörünü çok arttırıp, motor ömrünü eksponansiyel olarak azaltırsınız. mekanik sistemlerde kötüye gidiş lineer şekilde birim zamanda eşit olarak ilerlemez.

risk almayın; 1 yıl/10.000 km olarak motor yağınızı orijinal olduğundan emin olduğunuz uygun yağ ile değiştirin. piyasada sahte motor yağ oranı çok yüksektir. bu sebeple yetkili serviste bakım yaptırmıyorsanız, motor yağını resmi distribütörlerden almanızı ve servisinize elden teslim etmenizi tavsiye ederim.

bu konudaki en doğru bilgi için aracınızın el kitapçığına bakın, yoksa internet sitesinden bakın

çok basit bir şekilde doğru bilgiye ulaşırsınız. kafanıza göre az km'de değiştirip boşa para vermeyin ya da çok km yapıp motorunuzu aşındırmayın.

sektörde yanlış bilinen bazı konular:

- kullanılmış yağınızın siyah olması kötü bir şey değildir. hatta aksine yağınızın işini iyi yaptığını; yani kir, kurum ve metal tozlarını bünyesinde barındırdığını gösterir.

- rengi siyah olan yağ illa hemen değişmeli diye bir şey yoktur, yağ ömrü dolana kadar bu şekilde işini yapmaya devam edebilir.

- yağın özelliğini yitirmeye başladığını gözünüzle değil ancak yağ analizi ile anlayabilirsiniz. viskozitesi, tbn değeri (toplam baz sayısı) vs ölçülerek ancak buna yorum yapılabilir.

- o yüzden yüz binlerce km motor testi yaparak size optimum yağ değişim aralığını bildiren araç üreticinizi dinlemek en doğrusudur.

- yağın kaç km kullanılabileceği formülasyonuna ve viskozite sınıfına bağlıdır. örneğin; araç kitapçığında der ki: tam sentetik 5w40 yağ ile 25 bin km ya da yarı sentetik 10w40 yağ ile 15 bin km yapabilirsin yazar.

- tabii ki en bilinen global ve yerli markaların baz yağı ve katık kalitesi daha iyi olabilir ama öncelikli olan yine kitapçıkta yer alan oem (araç üreticisi) onaylı yağ markalarına göre karar vermek olmalıdır. zaten incelendiğinde yağın arka yüzünde de oem onaylarını görürsünüz. örneğin vw 501.01 diye yazar etiketinde, yazmıyorsa veya sizin kitapçıktaki onay ile uymuyorsa aradığınız yağ bu olmayabilir.

- ustaların önemli bir kısmı maalesef bunları bilmez. tecrübeye göre iş yapar. yanlış demiyorum ama endüstri standartları üstte anlattığım gibi işler aslında.