Araştırmalara Göre Hafta Sonu Üç Gün Olursa Yaşanabilecek Faydalı Değişimler

Her çalışan veya öğrencinin hayali olan bu durum için "acaba?" sorusu sorulmuş ve hakkında bazı araştırmalar yapılmış.
Araştırmalara Göre Hafta Sonu Üç Gün Olursa Yaşanabilecek Faydalı Değişimler
iStock


hafta sonunun üç gün olması, dünya ekonomisini ve çevreyi (ve bizi-hayatımızı) kurtarabileceği öne sürülen bir durum

ayrıca aile ve arkadaşlarla daha çok zamanın geçirildiği, iş yaşamının streslerinden daha uzak bir dünya demek. beden ve ruh sağlığı üzerine olumlu etkileri var bu nedenle sağlık harcamalarını azaltırken iş verimini yükseltebilir. ayrıca daha iyi yetiştirilen çocuklara zemin hazırlayabilir. 

isveç'te 2015 yılında pilot bölgede denenmiş ve iş verimini, mutluluk oranlarını artırdığı saptanmış.

abd ve avrupa'da yapılan araştırmalara göre bu durum enerji tüketimini ve doğaya salınan karbon emisyonlarını %20 oranında azaltıyor. abd utah'ta 2007-2011 yılları arasında denenerek de kanıtlanmış. bir teoriye göre bu durum klima, bilgisayar, ve ışıkların kapalı olması ile ilişkilendirilmiş. bu şekilde yılda 12 bin ton karbondioksitin salınımı önlenebilirmiş. sistemden çıkılma nedeni vatandaşların cuma günü devlet dairelerine ulaşamamaktan yakınması imiş.

bir diğer olay da ileride otomasyon ve robotik sistemler dolayısı ile bir çok işin elle yapılmasına gerek kalmayacağı. 20 yıl içinde mevcut mesleklerin %47-54'ü bu kategori içerisinde ele alınacak.

venezuela da benzer bir proje üzerinde çalışmakta. yılın iki ayı için başlatmaya karar vermişler.


konuyla ilgili eklemeler

http://diply.com/…ay-weekends/3?publisher=budget101

aynı zamanda iş memnuniyeti artıp stres azalacağı için iş değişiklikleri azalacak ve inovasyon, ekip kararlılığı artacak.

http://www.sciencedirect.com/…pii/s0140673615602951

bu da büyük tıp dergisi lancet'te yayınlanan araştırma abd, avrupa, avustralya'da 603 bin kişiyle yürütülen aşırı çalışmanın insan sağlığına zararlılığını ele alan araştırma. diyabet, inme, kalp hastalığı, depresyon, anksiyete, sinirlilik ve uyku kalitesizliği gibi riskler barındırıyor.

https://www.theguardian.com/…es-modern-working-life

google ceo'su da bu duruma karşı değil ve iş verimliliğine inananlardan. ayrıca amazon ve japonya'nın uniqlo firması da bu durumla ilgili pilot projelerini başlatmış. aynı zamanda bu durumun iş yerinde kadın erkek eşitsizliğini azaltabileceği bildirilmiş. bazı araştırmalarda haftada 30 saate varan verimsiz işyerinde bulunma zamanları bildirilmiş.

kaynaklar:

http://www.independent.co.uk/…g-hours-a7215421.html

http://www.travelandleisure.com/…ekends-save-planet

http://www.deccanchronicle.com/…says-scientist.html

https://www.theguardian.com/…eekends-nicolas-maduro

http://theconversation.com/…-world-and-us-too-64503