Arctic Monkeys'in İlk Albümden Sonra Gruptan Ayrılan Öngörüsüz Basçısı: Andy Nicholson

Grubun Nick O'Malley'den önceki basçısı Nicholson'a dünyanın en öngörülü insanı diyemeyiz herhalde.
Arctic Monkeys'in İlk Albümden Sonra Gruptan Ayrılan Öngörüsüz Basçısı: Andy Nicholson

Neden ayrıldı?

andy nicholson... akşam akşam aradan 16 yıl geçmişken bu adam nerede, neden ayrıldı gruptan acaba diye düşünürken şöyle bir sayfa buldum: http://www.nme.com/news/arctic-monkeys/23562

yani diyor ki, bu genç amerika turnesine katılmak istemiyormuş, grup da bizimle değilsin demiş. yani ne işi vardı da gidesi gelmedi amerika'ya bilemedim, enteresan adammış.

kendisi arctic monkeys'in ilk bas gitaristidir.


Detaylandıralım

nicholson, arctic monkeys'in 2006'daki kuzey amerika turnesi sırasında "yoğun bir turne döneminin ardından yorgunluk" nedeniyle geçici olarak nick o'malley ile değiştirilmişti. andy nicholson diğer ülkelere seyahat etmek istemedi, bu yüzden grubun ondan ayrılmasını istemesi üzerine 20 haziran 2006'da resmi olarak ayrıldı ve nick o' malley bu sefer kalıcı olarak bas gitarist oldu. alex turner, "kendimizi yolumuza devam etmek istediğimiz bir durumda bulduk" dedi. matt helders ise "sanırım seyahat etmek herkes için değil... durum çok da kesinlik kazanmadı. tüm bunları onun üstüne yıkmak istemedik... nick'i amerika'ya götürdük ve biz her ne sebeple olursa olsun işlerin eskisi gibi olacağını göremiyordum." şeklinde konuşmuştu.

andy nicholson daha sonra sheffield'da dj oldu ve 2008'de mongrel grubunu kurdu ve yıllar boyunca başka gruplarda çalıştı. halen hip hop grubu clubs and spades'in bir parçası. eh, yine de, özellikle 2013 yılında çıkan am albümü sonrası grubun dünya çapında patlaması sonrası pişman olmuş mudur, bilmiyoruz. aslında ona soracak olursanız gruptan ayrılmak yerine diğer üyeler tarafından çıkarıldığını, hatta ayrıldıktan sonra bunalımlı dönemler yaşadığını da söylüyor. kime inanalım?

"onları 2007 glastonbury'nin ana grubu olarak çıkarken evde, televizyondan izliyordum, ağlayarak. bunun nasıl bir şey olduğunu tahmin edebiliyor musunuz?"

"'senin yerine başkasını aldık' dediklerinde o odada olduğumu ve kendime 'sadece güçlü olmaya çalış' dediğimi hatırlıyorum... ellerini sıktığımı ve iyi şanslar dilediğimi." 

"hala bugüne kadar sebebin ne olduğunu tam olarak bilmiyorum."

yine de sonrasında küs kalmamış ve hatta grupça nicholson'ın nikah törenine katılmışlar.

Grup üyeleri kim ola ki?

grup üyeleri 85, 86'lı yıllarda doğmuşlar. hepsi orta sınıf ingiliz ailelere sahip. alex turner ve matt helders hem komşu çocukları hem de aynı sınıfa gidiyorlar. jamie cook karşı komşuları. andy nicholson yine aynı mahalleden arkadaşları. (sonra grubu bırakıyor tur yapmakta zorlandığı için. ilerde pişman olsa da iş işten geçiyor. bas gitaristler turlamaktan çok haşlanmıyor ve gruptan ayrılanlar onlar oluyor genelde ilginç.)

gruba sonradan andy'nin yerine dahil olacak olan nick o malley ile de yine aynı çevredeler ve ortak arkadaşları var.

Son söz

alex turner'ın o dönemki açıklamalarından anladığım şey, çocuğa ufak ufak gıcık olmaya başlamışlar ve dışlamışlar, ilk bahanede de ayrılık olduğu şeklindeydi. orijinal elemanlardan biriydi. iyiydi de, bir yanlışını görmedik. o dönem üzülmüştüm grup dağılacak diye... keşke o dönemlere geri dönsem, bak şaka maka 16 sene olmuş :(