Arsa Satın Alırken Dikkat Edimesi Gereken Kritik Noktalar

Türkiye'de en çok tercih edilen yatırım türlerinden biri arsa satın almak. Uzun vadede kazandırdığı görülen bu yatırımla alakalı elbette dikkat edilmesi gerekenler var.
Arsa Satın Alırken Dikkat Edimesi Gereken Kritik Noktalar

1. şehrin genişleme havzasına yatırım yapın.

2. yol güzergahlarına yatırım yapın.

3-.göl koruma, sit alanı gibi bölgelerden uzak durun. bunu arsanın bulunduğu belediyelerden sorgulayabilirsiniz.

4. hisseli arsa alacaksanız muvaffakatnameli olmasına dikkat edin aksi takdirde şufa davalarıyla uğraşabilirsiniz.

5. amacınız sadece aldığınız yere apartman dikmek olmasın, şehirden uzak uygun fiyatlı tarım arazileri düşük bütçeli yatırımcılar için iyi bir fırsattır.

6. marjinal tarım arazileri yatırım yapabilirsiniz, bu araziler tarımsal değeri olmayan dağlık taşlık alanlar olduğu için satış değeri düşüktür ama son yıllarda devlet güneş enerjisi üretmek için kurulan güneş panellerini sadece bu arazilere kurduruyor. bu da arazinin değerinin günden güne artmasına yol açtı.

7. kendinize dürüst bir emlakçı bulun çünkü gerçekten yatırım fırsatı olan yerleri sarı sitenin ilanlarından bulamazsınız. bu insanlar kelepir diye tabir edilen yerleri el altından ya kendileri alır ya da eşine dostuna aldırır.

peki hangi bölgelerden alım yapmalıyım?

türkiye'nin her bölgesinde fırsatlar olabilir. ben uzun yıllardır arsa yatırımı yapan birisi olarak marmara bölgesine yoğunlaştım. kendimce fırsat gördüğüm bölgeleri köy köy yazayım.
istanbul

1- çatalca: özellikle muratbey köyüne dikkat edin burada yakın zamanda bir şeyler olacak. çakıl, izzettin, inceğiz ve kestanelik köyleri de yakın geleceğin parlayan yıldızı olmaya aday. bu bölgelerde arazisi olan satmasın, olmayan da edinmeye gayret etsin.

2- arnavutköy: kanal istanbul projesi yüzünden fiyatlar şişti ama bölgenin asıl değerini arttıran proje kanal istanbul değil havalimanı. yani kanalistanbul projesi tamamen iptal edilse bile bölge göç almaya ve gelişmeye devam edecek. tayakadın, taşoluk, haraççı, karaburun köylerine bakabilirsiniz.

3-silivri :istanbul'un henüz değerini bulmamış ilçesi silivridir ve kısa zamanda yatırımcılar tarafından ilgi odağı olmaya başlayacak bölgesidir. hem yatırım için hem de yaşamak için silivri'nin köylerini tercih edebilirsiniz. hala çok uyguna araziler bulunabiliyor. silivriye bağlı seymen köyü ibb tarafından pilot köy seçildi ve on numara alt yapı çalışmaları yapıldı bu da köye olan ilgiyi arttırdı. şehrin içinde köy hayatı yaşamak isterseniz bu bölgeyi incelemenizi öneririm.

4- tekirdağ: 6-7 yıl önce tekirdağ'a bağlı çerkezköy ve çorlu ilçelerinden dağ taş demeden ne bulursanız alın diye kendimi yırtmıştım. o dönem yatırım yapanlar şu an emekliliğin tadını çıkartıyor, bazı bölgelerinde fiyatlar istanbul'u bile geçti. 

şu an nereye yatırım yapabilirim derseniz sahil şeridince uzanan marmaraereğlisi diyebilirim.
istanbul'a en yakın yazlık bölgelerinden birisi ve hala fiyatlar çok uygun. kışın 100 bine düşen nüfusu yazın 3-4 milyona çıkıyor. bu bölgeden yazlık da alabilirsiniz, beylikdüzü'nde 1+1 ev alacağınız paraya bölgeden müstakil villa alabiliyorsunuz. hızlı yapılaşmadan dolayı şu an bazı altyapı problemleri var ama bu problemler çözülünce bölge ulaşılabilir olmaktan çıkacak.

5- kırklareli: fiyatların ucuz kalmasından dolayı şu aralar en büyük rağbet bu bölgeye var. 5-6 yıl sonra çerkezköy ve çorlu'nun kaderini yaşayacağına inanıyorum. özellikle lüleburgaz, vize ve pınarhisar gözde bölgeler. cebinize 150-200 bin lira koyup yola yakın güzel araziler bulabilirsiniz.

haydi bakalım köftehorlar; size babanızın bile vermediği bilgileri verdim. bitcoin peşinde koşacağınıza arsa yatırımı öğrenin. en azından çoluk çocuğunuza bırakabileceğiniz bir mülkünüz olsun.

güncelleme: ısrarla tavsiye ettiğim yerlerden olan çatalca muratbey imara açıldı. bu süreçte arayıp danışan ama sözümüze itibar etmediği için alım yapmayan dostlara geçmiş olsun.

sırada izzettin, kestanelik, lüleburgaz'ın bazı mahalleleri, kırklareli merkez'in bazı mahalleleri var. ne yazdıysak o.