Arsenal'in Diğer Premier Lig Takımlarına Örnek Olacak Kalitedeki Yeniden Yapılanması

Bu sezon ligi kazanabilirler mi bilmiyoruz ancak Arsenal'in doğru adımlarla ayağa kalktığı kesin.
Arsenal'in Diğer Premier Lig Takımlarına Örnek Olacak Kalitedeki Yeniden Yapılanması
Fotoğraf: Twitter @Arsenal

bu sezon ligi kazanabilirler mi bilmem ama son birkaç yıldaki zihniyet değişimleriyle başta manchester united olmak üzere kendileri gibi olan kulüplere çok net bir yol haritası çizdi arsenal.

oyun ve yönetim anlamında mantalite değişikliği yaparak aidiyeti düşük ve ruhsuz süperstarlardan, başta özil ve auba olmak üzere kurtulup onların yerine tavanı da cesareti de yüksek oyunculara yöneldiler ramsdale, odegaard, saliba ve martinelli gibi. bu sayede yeniden takım olma noktasında devasa bir adım atmış oldular. koscienly ile başlayıp auba ile son bulan o soft ve aidiyetsiz kaptanlar ve takımlardan sıyrılıp genç ve cesareti yüksek bu takıma ulaşmak gerçekten hiç kolay olmadı. bu dönemde hem hoca hem oyun hem de transfer anlamında çok aradılar. emery ile başlayıp arteta ile devam eden bu yeniden yapılanma sürecinde arsenal özil'in merkezinde olduğu mustafi, kolasinac, guendouzi, bellerin, auba ve laca'dan kurtularak hem genç oyuncularının bu ruhsuz ve aidiyetsizlerden etkilenmesini engelledi hem de takım içi dengeleri yeniden kurdu. yine bu çetenin etkisinde kalan xhaka'yı ise rehabilite edip üç sezon evvel takımdan gitsin diye kurban kesilen oyuncuyu bugün epl'de mevkisinin en iyi oyuncularından biri haline getirdiler. xhaka'nın dönüşümü yeni arsenal'in en simge işlerinden birisi oldu. kadro yapısındaki bu major değişiklik kırılgan arsenal imajının da değişmesini de sağladı. bu değişiklik vesilesiyle takım sahada daha dirençli ve oyun olarak daha ayakları yere basar bir oyun oynar hale geldi.


özil merkezli çeteden kurtulduktan sonra bu oyuncu grubunun yerine uzun yıllar yüzüne bakmadıkları hale end'den çıkan oyunculara yöneldiler. o süreçte ljungberg'in alt yapıda yaptığı işler arsenal'in kaderini tamamen değiştirdi. bugün takımı sırtlayan saka olmak üzere nketiah ve emile-smith rowe'u ana rotasyona dahil edip takıma yeniden ruh kazandırdılar. bedavadan biraz ucuza martinelli'yi, fransa'dan saliba'yı ve bence ingiltere'nin tavanı en yüksek kalecisi ramsdale'i ekleyerek takımın genç nüvesine enfes ekler yaptılar. bununla beraber takımın çok düşük olan oyun zekasını partey, zinchenko ve odegaard gibi gerçekten futbol zekası konusunda zirvede bulunan isimlerle güçlendirdiler. saliba çok güçlü dönünce büyük yatırım yaptıkları ben white'ı kulübeye almak yerine neredeyse 10 yıldan fazladır sıkıntı çektikleri sağ beke çekerek hem savunma hem de taktik anlamda takıma büyük rahatlık sağladılar. diğer taraftan tierney ve tomiyasu gibi karakter olarak iki müstesna oyuncuyla takımın ruhunu ve dinamizmini bambaşka bir seviyeye çıkardılar. en sonunda da pastanın üstüne konan çilek misali jesus'u getirip belki de son 15 yılda hayalini kurdukları yapının iskeletini oluşturmuş oldular.


arsenal epl ölçeğinde bence son yılların en güzel yeniden yapılanma hikayelerinden birini yazdı

süperstar almayıp transfer ettiği futbolcuları süperstar seviyesine çıkartarak unuttukları kimliklerini yeniden hatırladılar. gelecek sezon balogun ve patino gibi hale end çıkışlı potansiyeller ile takım rotasyonlarına derinlik katıp yine aynı çizgide transfer yaparak bu hikayeyi bir sonraki aşamaya taşımaları bence yerinde olur. keşke bu süreçte omari hutchinson'ı chelsea'ye kaptırmasalardı. onun da tavanı epey yüksekti ve şu genç nüve içinde kendisine bir yer bulabilirdi.