Assassin's Creed Valhalla Oyun İncelemesi

Assassin's Creed serisinin 12. oyunu olan ve 10 Kasım 2020'de yayınlanan Assassin's Creed Valhalla'nın hikayesi ve detaylı incelemesi.
Assassin's Creed Valhalla Oyun İncelemesi
Uyarı: Oyunun hikayesine dair spoiler içerir.

biraz hikayesiyle başlayacak olursak, oyun norveç'te başlıyor

norveç krallıkları arasında anlaşmazlıklar ve savaşlar var. eivor, kraliyet ailesinin çocuğu ancak oyunun başında düzenlenen saldırı ile ailesi öldürülüyor, eivor ise kaçmayı başarıyor. daha sonra başka bir kral olan styrbjorn, kendisine sahip çıkarak evladı gibi kabul etmeye başlıyor. styrbjorn'un ise sigurd isminde bir oğlu var ve tahtın sonraki varisi kendisi. sigurd ve eivor birbirlerini kardeş gibi görerek büyüyorlar.

sigurd, bir süreliğine uzak diyarlara gitmeye karar veriyor. geri geldiğinde hytham ve basim isimli iki arap savaşçıyı yanında getiriyor. hytham ve basim, o zamanlar ismi "hidden ones" olan suikastçi birliğinin elemanları. basim yetenekli bir suikastçi, hytham ise onun çırağı olarak öğrenmeyi planlıyor. bu ikilinin norveç'e geliş sebebi, order of the ancients denilen birliğin üyelerini ortadan kaldırmak ve bir üyesi norveç'te bulunuyor. bu ikilinin norveç'teki hedefi de eivor'un bulunduğu birliğe düşman olan birliğin kralı, yani eivor ve araplar ortak bir hedefi paylaşıyorlar. bu sebeple basim, eivor'a suikastçi taktiklerini öğretiyor ve kullandıkları bıçaklardan veriyor.

styrbjorn, düşmanlarla savaşmak için başka bir krallıkla anlaşma yapmaya karar veriyor ve onların desteklerini alıyor. bu destekle birlikte gittiğimiz düşman topraklarında kral ile karşılaşıyor ve mücadele ediyoruz. bu esnada hytham, suikast amaçlı krala saldırıyor ancak başarılı olamıyor ve sakatlık geçiriyor. bu sakatlığı suikastçi olmasına da mani oluyor ve bundan sonra çalışmalarını araştırma yapma üzerine kuruyor.

Styrbjorn

düşman kralı ile olan mücadeleyi kazanmamız üzerine styrbjorn, krallığını ittifak sağladığı krala bıraktığını ve kendisinin artık bir kral olmadığını açıklıyor. sigurd ise veliaht olarak bu kararın kendisinden habersiz alınmasına tepki gösteriyor ancak babasını kararından vazgeçiremiyor. bunun üzerine sigurd, kendi krallığını kurmak üzere ingiltere'ye gitmeye karar veriyor ve kendisini takip eden halkını da yanına alarak gemiyle uzun süren yolculuğuna başlıyor.

ingiltere'ye gelen norveç ekibi burada ilk etapta adı ravensthorpe olan kendi yerleşkelerini kuruyorlar. ardından diğer krallıklara yardım ederek, ihtiyaçları olduğunda onların da raven köyüne yardım etmelerini bekliyorlar. oyunun genel işleyişi bu şekilde gidiyor, diğer krallıklara giderek onlara yardım etmek, ardından başka bir krallığa gitmek.

sigurd ile basim birlikte vakit geçiriyorlar ve basim bu süre içerisinde sigurd'un önemli birisi olduğuna ve bazı kehanetleri görebileceğine inandırmaya başlıyor. bu kehanetler içinse belli bir bölgedeki taşlara ihtiyaçlarının olduğunu söylüyor.

bu taşlar, bir krallığın bölgesinde bulunuyor. sigurd, basim ve eivor olarak bu taşları almaya gidiyoruz ancak engellerle karşılaşıyoruz. bu esnada ismi fulke olan bir kadınla tanışıyoruz ve fulke bize görev sırasınca yardım ediyor ve güvenimizi kazanıyor. daha sonra fulke'nin order of the ancient üyesi olduğu ortaya çıkıyor ve sigurd'u esir alıyor. eivor ve basim sigurd'u kurtarma planı yaparken, fulke kendi düşüncelerini sigurd'a aşılamaya başlıyor.

uzun sayılan bir aramanın sonrasında sigurd'u bir kolu kesilmiş olarak buluyoruz ve fulke ile karşılaşıp kendisini öldürüyoruz. sigurd, kurtarılması uzun sürdüğü için eivor'a sinirleniyor ve bu vakti krallığı yönetmekle geçirdiğini düşünüyor. fulke ile geçen zamanda sigurd'un büyük değişime uğradığı ve fulke'nin planını başarıya ulaştırdığı ortaya çıkıyor. sigurd sadece eivor'a değil, eşi randvi ve diğer herkese karşı da davranışlarını değiştiriyor.

uzun sayılacak bir süre sonrasında sigurd'un sinirleri yatışmaya başlıyor ve eski hali geri gelmese de herkese sinirlenen hali ortadan kalkıyor. ancak babasına karşı olan siniri hala yatışmış değil, bu sebeple norveç'e dönerek babasıyla konuşmaya karar veriyor, eivor'u da yanında götürüyor. norveç'e geldiklerinde styrbjorn'u yalnız başına bir evde buluyorlar ve sigurd olanlardan dolayı babasını affetmediğini, şimdi ingiltere'de başarılı bir krallığı yönettiğini ve geri dönmeyi düşünmediğini söylüyor. ardından geri ingiltere'ye dönmek üzere gemiye biniyorlar ancak daha öncesinde başka bir yere uğruyorlar. burada sigurd, sadece eivor'u yanına alarak ekibin beklemesini söylüyor ve karlı bir dağın eteklerinden bir mağaraya giriyorlar.


sigurd, burada antik dönemlerden kalma bir makina gösteriyor. bu makina, insanları alarak onları bir hayal dünyasına götürüyor ve sanki orada yaşıyorlarmış gibi hissettiriyor. sigurd ve eivor birlikte bu makinaya giriyorlar ve birlikte valhalla'ya gittiklerini görüyorlar. orada her gün akşama kadar savaş yapıp, ertesi gün iyileştiklerini ve sınırsız yiyeceklerin tadını çıkardıklarını görüyorlar. ancak eivor burada bir yanlışlık olduğunu seziyor. sigurd her gün iki kolu yerinde uyansa da her gün savaşta aynı kolunu aynı yerinden kaybediyor. eivor ise babasına benzettiği birisini bulmaya çalışıyor ama asla bulamıyor. ardından eivor buranın gerçek olmadığını, tatlı bir hayal dünyasında olduklarını anlıyor ve sigurd'a buradan çıkarak ingiltere'ye dönmelerini ve acı da olsa gerçek dünyada kendilerine ihtiyaç olan insanlara yardım etmeleri gerektiğini söylüyor. uyandıklarında basim, sigurd'u esir olarak almış ve öldürmekle tehdit ederken görünüyor. eivor ise basim ile mücadele ederek sigurd'u kurtarmaya çalışıyor. basim, çok sevdiği bir oğlunun olduğunu ve suikastçiler sebebiyle bu oğlunu kaybettiğini, o tarihten sonra da her ne kadar unutmaya çalışsa da unutamadığını ve suikastçilerden intikam almak istediğini söylüyor. intikamının bir parçası olarak da sigurd ile eivor'u etkisiz hale getirerek örgütün ingiltere'deki varlığının ortadan kaldırılmasına engel olmak.

eivor, basim ile mücadele ederek sonunda kendisini makineye bağlıyor ve böylece öldürmeden etkisiz hale getiriyor. ardından eivor ve sigurd ingiltere'ye dönerek ravensthorpe için çalışmalarına devam ediyorlar. eivor, hytham ile görüşerek basim'in kendilerine saldırdığını ve bu sebeple öldürmek zorunda kaldığını, saldırma sebebini bilmediğini söylüyor.

eivor'un soyundan gelen ve günümüzde yaşayan layla hassan, eivor'un girdiği makinanın yerini tespit ediyor ve bu makinaya girmeye karar veriyor. layla bu makinaya girince desmond miles'ın dünyayı kurtarma olasılıkları üzerinde çalışan bir varlıkla karşılaşıyor. basim ise layla sayesinde makinadan kurtuluyor ve 1200 sene sonraki dünyaya uyanıyor. mağaradan çıkıp layla'nın ekibiyle karşılaşan basim, layla'nın orada kendi isteğiyle kaldığını ve geri dönmeyeceğini söyleyerek, suikastçilerin günümüzdeki liderleriyle konuşmak istiyor. layla'nın ekibi bu kişiyi getirmek için uzaklaşınca basim, orada bulunan animus'a girerek eivor'un hatıralarını gözlemlemeye başlıyor.

Spoiler'ın sonu.


oyun özellikle inanç konusunda oldukça başarılı bir anlatım yapmış

vikingler birçok hristiyan inancını bilmedikleri ve anlamadıkları için yapılan ibadetleri sorguluyorlar. hristiyanlar ise buldukları her fırsatta paganları kendi inançlarına çekmeye çalışıyorlar ve ebedi kurtuluşun bu sayede olacağını söylüyorlar.

bir görev ise asgard ve niflheim arasında geçiyor ki bu görevler iskandinav mitolojisinde olan bir hikayeyi anlatıyor. loki'nin neden diğer tanrılara ihanet ettiği kısaca burada anlatılıyor.

oyun assassin's creed serisine bağlı olsa da eivor suikastçilerin birliğine bağlanmıyor. order of the ancients üyeleri ortadan kaldırılınca hytham, eivor'a oldukça başarılı olduğunu söylüyor ve hidden ones birliğine katılmasını teklif ediyor. eivor ise bu teklifi cazip bulmasına rağmen kabul etmiyor ve birliğiyle kalacağını söylüyor.

oyun ilk çıkışında çok bug bulunduruyormuş ancak 2.0 yaması ile birlikte çoğu bug kaldırılmış

ancak yine de bazen bug çıkabiliyor, bu durumda oyunu kaydedip, yeniden başlattığınızda çözülüyor. 130+ saat boyunca bu işlemi sadece 2 kez yaptım, karşılaştığım bug düşmanların bana saldırmamasıydı ve oyunu yeniden açınca düzeldi.

oyununa verilecek eksi puanların en büyüğü yükleme sürelerinden verilebilir

ps4 pro ile fast travel yapıldığında 45 sn civarı yükleme ekranı bekliyor. ps5 yükleme süresi konusunda daha hızlı ve muhtemelen sorun olmayacaktır ancak ps4 ile oynarken oldukça uzun sürebiliyor. diğer eksi puan ise oyunadaki atın hareketleri, çağırıldığı noktada durmayıp sürekli hareket ediyor ve bazen karakterden uzaklaşıp başka yerlere gidebiliyor.

artı puanlar ise gemi savaşlarının bu oyunda olmaması

evet bir mekanik geliştirilmiş ve ubisoft bunu mümkün olduğunca kullanmak için oyunlarına ekliyor ancak oynadığımız oyun macera - aksiyon oyunu. gemi savaşı isteyenlerin tercih edebileceği başka oyunlar var. diğer artı puan ise düşman çeşitliliği. bütün düşmanlar aynı değil, bazıları çok iyi savunma yaparken, bazıları çok seri kaçışlar yapabiliyor. haliyle her düşmana aynı şekilde yaklaşmak mümkün değil. başka bir artı puan ise kullanılan silahların çeşitliliği. iki ele kalkan almak dahil birçok farklı kombin denemek mümkün.

eğer iskandinav mitolojisi ve günlük yaşantıları hakkında merakınız varsa oldukça başarılı bir anlatım yapılmış. o dönemler mitolojik unsurlar kullanılmadan ancak sadece düşüncelerde olan haliyle yansıtılmış ki bu da oldukça gerçekçi bir hikaye sunuyor.

130+ saat oyun süresiyle assassin's creed valhalla'nın platin kupasını aldım