Atatürk'ün Moda'da Yüzme Yarışına Katılan Bir Çocukla Çekilen Fotoğrafının Hikayesi

9 Ağustos 1936 günü Moda'da yapılan yüzme yarışmasına katılan bir çocuğun, Atatürk'le fotoğraf çekilebilmek için verdiği çaba ve ortaya çıkan o fotoğraf.


belirli bir olay örgüsü ve hoş detaylarıyla anısı olan fotoğrafları her zaman daha çok sevmişimdir.

9 ağustos 1936'da, moda'da yapılan yüzme yarışmasına abileriyle birlikte katılan bir çocuğun ertuğrul yatı içinde bulunan atatürk'e ulaşabilmek için adeta başka bir yarışmaya katılır gibi yatın halatlarından tutunup tırmanması ve atatürk ile görüşebildiği sırada çekilen fotoğrafı da, benim için bunlardan biridir.

bu fotoğraf 21 yıl sonra gazeteye de yansımış:


o zamanın genci hasan esat bu muhteşem anıyı daha sonra şöyle anlatmış:

"moda koyunda yarışlar yapılıyordu. ben de ağabeylerim ve onların arkadaşlarıyla beraber sandalda dolaşıyor, denize giriyorduk. öğleden sonra 16 sıralarında 'atatürk geliyor' dediler. haber bir anda denizdeki bütün vasıtalara yayıldı ve herkes birbirine marmara'dan süzülerek gelen ertuğrul yatını göstermeye başladı. yat yaklaşınca arka tarafta bulunan ata'yı gördük. oradaki gemiler ve motorlar atatürk'ü selamlıyor, alkış tufanı kopuyordu. nihayet yat hakem dubasının yanında demirledi. bizden daha yüksek sınıfta olan talebeler, yattan sarkıtılan halata tırmanarak onu görmek için yukarı çıktılar. onları görünce benim de içimde, atatürk'ü görmek için büyük bir arzu uyandı. bu şiddetli arzu ile halata sarıldım, daha bir metre bile çıkamadan kollarım yoruldu. büyük bir gayretle biraz daha çıkınca güvertede bulunan ismet paşa'nın sesini duydum. bana 'eğer buraya kadar çıkabilirsen seni atatürk'ün yanına götüreceğim' diyordu. bu söz bana kuvvet vermişti sanki, bu kuvvetle biraz daha tırmanıp güverteye çıktım. inönü beni elimden tutarak atatürk'ün yanına götürdü ve 'bu küçük sizi görmek istiyor' dedi. atatürk'ün elini öptüm, beni kabul etti ve yanına oturttu. büyük ata bundan sonra kaç yaşında olduğumu, hangi mektebe gittiğimi, kaçıncı sınıfta okuduğumu sordu. hepsine cevap verdim. bu sırada yatta bulunan gazeteciler atatürk'le birlikte fotoğrafımı çektiler ve bu fotoğraf o zaman gazetelerde neşredildi. o gün benim için daima en kıymetli hatıra olacak..."

bu tarz konuları kanalımdan da takip etmek ve destek olmak isterseniz buyrun: youtube
güzel günler.