Atom Bombasının Viran Eylediği Hiroşima'da Kararan Hayatıyla Barışın Simgesi Olan Sadako Sasaki

Atom bombası yüzünden yakalandığı kanser hastalığını yenmek için kağıttan 1000 adet turna kuşu hazırlamaya girişen Japon kız, üzücü öyküsüyle ülkede barışın simgesi haline gelmiş.
Atom Bombasının Viran Eylediği Hiroşima'da Kararan Hayatıyla Barışın Simgesi Olan Sadako Sasaki


hiroşima'da, bebekken atom bombasına maruz kalan ve büyüdüğünde -12 yaşlarında- ortaya çıkan lösemi hastalığından dolayı hastaneye yatırılıp, iyileşmek için inanca göre 1000 tane kağıttan turna kuşu yapmaya başlayıp, 646. turnada ölen ve arkasından turnalarından tamamlanıp anıt dikildiği, kitap yazıldığı ve amerikanın bu olay üzerine sövülmesine sebebiyet veren dünyanın en güzel kızlarındandır sadako sasaki.

kitabını da okuyun.

(bkz: sadako ve bin turna kuşu)

iyileşmek için inanışa uygun olarak 1000 tane turna kuşu yapmaya karar vermiş(bkz: origami). fakat küçük vucudunu yiyip bitiren hastlalık ancak 644 tanesini bitirebilmesine izin vermiş. arkadaşları da onun yerine sayıyı tamamlamış ve cenaze töreninde mezarını turna kuşlarıyla kaplamışlar. bu olay o günün hiroşima'da dünya çocuk barış günü olarak kutlanmasına ve onuruna sadako 'nun seatle'da bir heykelinin yapılmasına vesile olmuş. 


bu sebeptendir ki, her sene ağustos ayının 6'sında kutlanan barış gününde, dünya çapında birçok çocuk tarafından yapılan turna kuşları hiroşima'ya gönderilir.

bundan 60 yıl önce yaşansa da sonuç aynı sonuç: bir yanda sonunda üzerinden herkesin çekip gideceği dünyayı paylaşamamalar, silahlar, bombalar bir yanda da solan giden masumlar... onun bin taneyi bitirdiğinde iyileşeceğine inandığı ama tamamlayamadığı origami turna kuşlarını o uçup gittiğinde arkadaşları tamamlayıp hastanesine göndermiş. ve anıtının üzerine:

"bu bizim yalvarışımız
bu bizim duamız
dünyada barış istiyoruz"
 

yazmışlar. kitabın sonunda origami turna kuşunun nasıl yapıldığı fotoğraflarla anlatılıyor. çünkü kitap bitince salya sümük "bir tane de ben yapayım" diyorsunuz. bu anlatım yetersiz gelirse benim gibi şuraya da bakabilirsiniz: