Avrupa Birliği'nin Bürokrasiyi Artırmayan, Tam Tersine Azaltan Bir Oluşum Olması

AB ülkeleri arasında nelerin temel olarak kolaylaştığına dair hap gibi bir yazı.
Avrupa Birliği'nin Bürokrasiyi Artırmayan, Tam Tersine Azaltan Bir Oluşum Olması
iStock

ingilizler brexit'ten bin pişman çünkü brexit sonrasında ticarette bürokrasi inanılmaz arttı

neden? çünkü avrupa birliği her ülkede benzer kanunlar olmasını sağlayarak bürokrasiyi ortadan kaldırıyor, bu sayede polonya'da ürettiğinizi araca yükleyip almanya'da satabiliyorsunuz. macaristan'a ayrı belge, ispanya'ya eyrı belge olayını elimine ediyor ve tüm üye ülkelere tek belge getiriyor.

sadece ticarette değil, sivil hayatta da böyle. malaga'da yaşayan biri hiç bi r bürokrasi ile uğraşmadan milano'da iş bulup, taşınıp çalışabiliyor ve hayatını orada kurabiliyor.

avrupa birliğinin dışına çıktığınız an bürokrasiden iflahınız s*kiliyor. bayrampaşa'da otururken canınız çektiğinde berlin'de gemuse döner yiyebilmek için vize almak, vize alırken de bir tomar belge ibraz etmek zorundasınız ya? hah, işte o belgeler ab içinde olanlar için gerekmiyor. ryanair'dan uçak biletini alıp dönerini yiyip geliyor.


ha bu arada, ab dışında olduğunuzda ab bürokrasisine maruz kalıyorsunuz evet ama hala daha her ülkenin kendi bürokrasisi ile uğraşmaktan iyidir. 30 ayrı ülke devlet dairesi yerine tek bir tanesinden işlerinizi halledip ülkelerin hepsine erişebiliyorsunuz.

ingilizler de güya "bürokrasi cehennemi ab" den kurtulacaktı, ab'den çıktılar ve serbest ticaret anlaşması imzaladılar. sonuç? şok. serbest ticaret anlaşması sayesinde gümrük ödenmese bile ingiliz bir üretici malını atıyorum italya'da satmak istediğinde mallarının ab standartlarında üretildiğini ve bunlar mesela çin'den getirmediğini belgelemesi gerekiyor. bürokrasiden çıkacağım derken boğazına kadar bürokrasiye batıyor.