Avrupa Seyahati İçin Interrail İle Road Trip Arasında Kalmış Kişilere İlaç Niteliğinde Tavsiyeler

Para hesabı, gezilecek yerler, güvenlik derken interrail ve road trip gittikçe çetrefilli bir hal alabiliyor. Tam da bu noktada çokça Avrupa seyahat deneyimi bulunan bir Sözlük yazarından hayat kurtarıcı tavsiyeler geliyor.
Avrupa Seyahati İçin Interrail İle Road Trip Arasında Kalmış Kişilere İlaç Niteliğinde Tavsiyeler
iStock


italya'da interrail

efendim; interrail denen güzel icat kesinlikle eğlenceli. buna sözüm yok. yalnız avrupa denen coğrafyada tren yolu ağı bilinenlerin aksine o kadar da gelişmiş değil. tabii ki bazı ülkeler için geçerli bu, hepsi değil. mesela italya; avrupa'da trenle seyahat edebileceğiniz en mantıklı ülke. çünkü ülkenin tren yolu ağı, karayolu ağından daha kullanışlı. ülkenin en ücra köşesine bile trenle gitmeniz mümkün. hem de karayolunda ödeyeceğiniz fiyatın 1/3'ine. interrail denene hadisede "biletimizi zaten çoklu alıyoruz, tren her halükarda buluruz" diyenler her zaman aynı şeyle karşılaşamayabilir.

ispanya'da interrail

bu ülkenin tren yolu ağı neredeyse italya ile aynı değil mi? değil! yani italya kadar kullanışlı ve rahat aynı zamanda da ucuz değil. italya'da bineceğiniz treni çoklu alternatiflerle seçebilirken, diğer avrupa ülkelerinde bu kadar alternatif yok. italya'da tren garında beklerken neredeyse 500t'den fazla tren geliyor. metrobüs ile yarışır, o kadar diyim..


fransa'da interrail

bu ülkenin tren yolu ağı hem italya'dan hem de ispanya'dan çok daha iyi. hem alternatifli hem de geniş bir ağa sahip. lakin pahalı efendim pahalı! bütün trenlerde interrail biletlerinizi kullanmanız mümkün değil. hızlı tren var mesela, onda bu bilet geçmez. yavaş trende bu biletler geçer ama bu da her şehre gitmez. nerede kaldı trenle seyahat..

almanya'da interrail

bu ülkenin tren yolu ağı gelişmiş değildir. trenle seyahat rahat da değildir ayrıca, güvenli de değildir. ucuz hiç değildir. bu yüzden açıklama gereği bile hissetmedim.


şimdi buraya kadar tren ile seyahati, yani interrail'i anlatmaya çalıştım. elbette birçok avrupa ülkesi daha var interrail sınırları içinde. lakin bunların hiçbirinde olay görüldüğü gibi değildir. eğer yolculuklarını geceye getirirseniz aynı zamanda konaklama masrafından da yırtmış olursunuz. ancak bu da size o şehrin, o ülkenin gece hayatının nasıl olduğunu görme şansınızı elinizden alır. nerede kaldı interrail, nerede kaldı koca memeli avrupa kızları, nerede kaldı ispanyol kalçasının o güzel salınması. işte sadece bu yüzden gidilecek ülkede ulaşım ağının genişliğine ve alternatiflerine bir bakın. tren ağı geniş ve ucuz ise onu, değilse diğer alternatifleri deneyin.

ve unutmayın; her zaman sizi ucuza götürebilecek bir hava yolu ve otostop çektiğinizde duracak bir gönüllü vardır!

şimdi gelelim road trip olayına

ilk olarak unutmayın! araba kiralamak ve benzin türkiye'den daha kolay ve en önemlisi ucuzdur avrupa'da. çünkü insanlar ihtiyaçlarını parayla değil, sağladığı fayda ile ölçer. burada da devreye devlet girer. sizin en önemli ihtiyacınız olan ulaşım ihtiyacınızı güvenli ve ucuza yapmanız için elinden geleni yapar (ingiltere hariç). bunun için de şirketler fiyatlarını ve hizmetlerini en üst düzeyde tutar. otoyollar hem güvenli hem kaliteli hem de ucuzdur. insanlar trafik kurallarına uyar ve kimse sizden her çevirmede rüşvet istemez. (bunu tamamı için söyleyemem ama geneli böyle)


araba kiralamak türk insanı için alışılmış bir durum değil. son yıllarda rağbet gören bir uygulama. eskiden beri var olan bir hizmet; ancak prosedürleri ve fiyatları dolayısıyla tercih edildiğine pek rastlamadım. elbette yok değil; lakin yaygın olmadığı kesin.

ispanya'da araba kiralamak

burada araba kiralamak bu ülkeyi trenle gezmekten daha mantıklı. çünkü bir haftalık bir süre için bir aile arabasını 150€ gibi bir fiyata kiralamanız mümkün. benzin de türkiye'deki kadar pahalı olmadığı için tercih edilebilir. konaklama ise eğer iki kişiyseniz bedavaya gelir. sadece duş gibi ihtiyaçlarınız için hostel'lerde konaklayabilirsiniz. hem eğlenceli de olur, iskandinav kızları, italyan erkekleri filan. bu durum irlanda'da araba kiralamak için de geçerli. hem ucuz, hemde faydalı. ülke zaten kıç kadar, bir ucundan diğer ucuna 6 saatte gidiyorsunuz. ne gerek var trene falan. 


italya'da gerek yoktur, fransa'da değmez, almaya'da zaten her yer türk, "abi beni şuraya atar mısın" deyin atarlar

bunun dışındaki yerlerde de sizin neler yaşamak istediğinize bağlı. eğer trenle olsun, param da var zamanım da, içim de rahat kıçım da derseniz tren. ha derseniz ki; ben arabamı alıyım abi, takayım türkiye'den gelirken getirdiğim cd'yi arabaya, dinleye dinleye gidiyim. istediğim yerde durayım, yakayım mangalımı, keyif yapıyım derseniz de araba.

elbette bu anlattıklarım genel bir görüş. tercihler ve beklentiler farklıdır. şimdi ben size illa araba kiralayıp road trip yapın da demem, illa trenle gidip interrail yapın da. ülkeden ülkeye değişir bu durum. siz siz olun bütün alternatifleri değerlendirin. araştırın, taraştırın. internet denen bir şey var. hatta hemen sağ alt köşede msg denen bi buton var. tıklayın sorun. yardım etmemezlik yapmayız.


ve kesinlikle unutmayın; ne demiryolu ne de karayolu bir hava yolu kadar kullanışlı ve güvenli değildir. 

bir reklamda da dediği gibi; "bir yıl içerisinde eşekten düşüp ölenlerin sayısı, hava yolu kazalarından ölenlerin sayısından 3-4 misli daha fazladır" demiryolu ve karayolunu hiç karıştırmıyorum.

umarım faydalı olmuşumdur. meme sizinle olsun.. 

(bkz: italya'yı trenle gezmek)

(bkz: ispanya'da araba kiralamak)

(bkz: irlanda'da araba kiralamak)