Ayakkabı Sektörü, Ekonomik Krizden Neden En Çok Etkilenen Sektörlerden Biri Oldu?

Her geçen gün kendisini daha da hissettiren ekonomik krizle birlikte en sık duyar olduğumuz şeylerden biri de birçok ayakkabı mağazasının konkordato ilanı oldu. Peki ekonomik kriz neden diğer sektörlerden önce ayakkabı sektörünü bu kadar hızlı vurdu?
Ayakkabı Sektörü, Ekonomik Krizden Neden En Çok Etkilenen Sektörlerden Biri Oldu?
iStock


hayvancılık azalınca deri üretimi de azaldı ve ayakkabıcılar için deri çok ciddi bir hammadde. yerli üretim azalınca ithalata yöneldiler.

kullanılan birçok kimyasal ithal ve ithalat vergi kurallarının azizliğine uğradılar. mesela kullandıkları özel bir yağ 10 numara motor yağı ile aynı gümrük koduna sahip. otobüscüler pahalı mazot yerine 10 numara yağ kullanmaya başlayınca devlet tedbir olarak 10 numara yağ ithalatına ötv gibi ek vergi koydu. aynı ithalat koduna sahip deri sektörü yağıda otomatik pahalı hale geldi.

dolar ile kiralar çekilmez oldu.

ayakkabı işinden başka işler yapıp kur riski aldılar ve kur patlayınca yazdığım 3 maddeden zarar ettiler.

tabii birde her sektörün belalısı çinliler var. senin 300 tl'ye sattığın ayakkabının daha az kalitelisini 50 tl ye satanlar çoğaldı. 300 tl verip 5 yıl giyilecek ayakkabı yerine 50tl verip 1 yıl giyilecek ayakkabı tercih edilir oldu ki gayet normal bir tercih.

İçinde Bulunduğumuz Ekonomik Krizle Sıkça Duyar Olduğumuz "Konkordato" Nedir?