Ayrılık Acısını Hafif Atlatmak İçin Uygulayabileceğiniz Realist ve Basit Bir Yöntem

Sevgilinizden ayrıldınız, onsuz bu hayatın anlamsız olduğunu düşünüyor ve geri dönmenin yollarını mı arıyorsunuz? Bu reçeteden sonra olumlu bir hafifleme yaşamanız pekala mümkün.
Ayrılık Acısını Hafif Atlatmak İçin Uygulayabileceğiniz Realist ve Basit Bir Yöntem


yaptığınız eylemler düşünce pattern'inizi değiştirmediğiniz sürece işe yaramaz

Pattern: Şekil, düzlem, mekanik.

psikolojide bir konuda iyileşmenin yolu önce sorunu teşhis etmek ardından eyleme geçmektir. yoksa sadece eyleme geçmek, ilgili sorunu ötelemenize neden olur. buna sağlıksız unutma denir. tekrar yoluyla ileride hata yapmanıza neden olur.


ne yapacağız, kısaca açıklayalım

önce kabul edeceğiz ve genel mottomuz: "her son yeni başlangıçtır" olacak. örneğin 5 senelik sevgilinizden mi ayrıldınız? önce 1-2 hafta acı yaşamanız ve bir şey yapamamanız, çırpınmanız normaldir. ilerleyen süreçte her iyi bir şeyler yaptığınızda aklınıza daha güçlü anılar gelecek ve sanki iyi hissetmeye hakkınız yokmuş gibi hissedeceksiniz. bu da normal.

2 hafta sonra gerçeği kabullenmelisiniz. "bu insanla bir daha birlikte olamayacağım." ardından inkar safhası yaşansa da vücut alışacaktır ve her gün kendiniz için burada yaşadıklarımı anlattığım gibi ufak ufak bir şeyler yapamız gerekir. iyileşme kendiliğinden olmadığı gibi, uyandığınızda aniden motivasyon sahibi de olamazsınız ve kimse sizi kurtarmaya gelmeyecektir!

bir şeyi düşünmemeye çalışarak onu düşünmekten kurtulamazsınız. yani siz isteseniz de istemeseniz de o kişi aklınıza gelecek. fark ise bu canlı hatıraların sıklığının ve derinliğinin azalacak olması. altta ayrıntılı bahsettiğim gibi, bunun da en iyi yolu yazmak veya kendi kendine konuşmak! düşünmeyin. düşünmek sizi milyonlarca ihtimal denizinde yorar ve sonunda boğulmanıza yol açar ama yazdığınızda her şey kemikleşir. sebeplerini şurada açıklamıştık.


örneğin "hatice-metre" oluşturabilirsiniz. şöyle bir şey önerebilirim. bir excel tablosuna birkaç sütun açın. her sabah ve akşam ayrıldığınız kişi hakkında ne kadar kötü hissettiğiniz üstüne puanlama yapın. diğer sütuna ise neden kötü hissettiğinizi yazıp, yine ne kadar acı çektiğiniz üstüne puan verin. ertesi gün mantıklı şekilde aynı miktarda acı çekip çekmediğinizi puanlayın. mesela...

1. gün

sabah: hatice kadar güzel bir kız bulamam. özlem: 9/10, bu düşünceninizin neden anlamsız olduğunu belirtin: "olumsuz düşüncelerinizin neden anlamsız olduğu üstüne düşünün ve buna mantıklı sebepler bulun. yani o kadar güzel bir kadın bulamayacağınızın aslında bir kuruntu olduğunu, geleceğin ne getireceğini bilmediğinizi anlayın."

akşam: hatice'nin memeleri aklımdan çıkmıyor. libido: (7/10)

bugün yapılacaklar: "bisiklete binilecek ama zevk vereceğini düşünmüyorum" keyif alma ihtimalim: 3/10

yaptıktan sonra: "bisiklete bindim, düşündüğümden iyi geçti" gerçekte olan: 5/10

2. gün

sabah: hatice gibi güzel bir kadın beni bir daha beğenmez. kaybetme hissi: 7/10 olumsuz düşüncelerin neden anlamsız olduğunu açıklayın:

akşam...
bugün yapılacaklar:..
yaptıktan sonra:..

umarım yardımcı olmuştur. pozitif bakmaya çalışın. birinden ayrılmanız sizi değersiz yapmayacaktır ama olduğunuz yerde durmanız sizi değersizleştirir. depresyon yüzünden sorumluluklarınızı yerine getirememeniz geçmişi daha kötü hatırlamanıza ve kötü hissetmenize neden olur. gelişmenin dünyaya başkaldırmak olduğunu ve yaratıcı insanların çok efor sarfettiğini unutmayın.

ekstra okuma: