Azkaban'dan Sonra Büyücülük Dünyasının En Ünlü Hapishanesi: Nurmengard

Gellert Grindelwald'ın yaptırdığı ancak çok daha sonra içinde bizzat çürüdüğü ve en sonunda Voldemort tarafından öldürüldüğü hapishanenin Harry Potter evreni (Wizarding World) içindeki yerini özetleyen bir yazı.
Azkaban'dan Sonra Büyücülük Dünyasının En Ünlü Hapishanesi: Nurmengard

nurmengard... adı yüzüklerin efendisi'ndeki isengard'ı hatırlatan, büyücü milletinin azkaban'la birlikte en iyi bildiği 2. büyücü hapishanesi.

kurucusu olan gellert grindelwald iktidarı döneminde inşa ettirmiş, kapılarının üzerine siyasi ideolojisinin özeti olan "for the greater good - çoğunluğun iyiliği için" sözlerini yazdırmış, kendisine muhalif olan herkesi buraya tıktırmıştır ama kendisinin sonu da yine bu hapishanenin bir hücresi olmuştur. hem de gençliğinde tanışıp bu siyasi ideolojinin temellerini birlikte attığı, söz konusu sloganı o zamanlar yazdığı bir mektupta ilk defa kullanarak ona ilham veren ve kendisine büyük bir aşkla bağlanmış olan albus dumbledore tarafından.

hem karakterin kendi adı, hem de kurduğu hapishanenin adı yeteri kadar çağrışım yapmakla birlikte (bkz: nuremberg), grindelwald'un iktidarının sona erip kendi yaptırdığı hapishaneye düşmesi de 1945 yılında olmuş, kafalarda hiç soru işaretine yer bırakmamıştır. zaten harry potter serisinin yazarı j. k. rowling de bu tarihi bir rastlantı olarak belirlemediğini söylemiştir. grindelwald'un nurmengard hapishanesinin giriş kapılarının üstüne yazdırdığı "for the greater good - çoğunluğun iyiliği için" sloganı avrupa'daki yahudi soykırımının simgesi haline gelen polonya'daki nazi toplama kampı auschwitz'in giriş kapılarının üstünde yazan "arbeit macht frei - çalışmak özgürleştirir" sloganına yapılmış doğrudan bir göndermedir:

auschwitz'in giriş kapıları : arbeit macht frei - çalışmak özgürleştirir

muggle dünyasında 1945 yılında 2. dünya savaşı sona erip diktatör adolf hitler devrilirken büyücü dünyasında ise o zamanın diktatörü olan gellert grindelwald yenilmiş ve estirdiği terör sona ermiştir:

grindelwald nurmengard hapishanesindeki hücresinde.

grindelwald'dan yıllar sonra ingiltere dolaylarında lord voldemort palazlanıp kendi diktatörlüğünü kurmaya çalışmış, büyük oranda da başarmıştır. voldemort'un etki alanı, bütün avrupa'yı etkisi altına alan grindelwald'un etki alanı kadar geniş olamamıştır belki ama büyücülük dünyası üzerinde yarattığı korku grindelwald'un yarattığı korkudan daha fazla olmuştur. zira grindelwald uyguladığı yöntemler tartışmalı olsa bile avrupa'daki bütün büyücü ırkının muggle yönetimleri altında baskı içinde, saklanmaya zorlanarak ve ikinci sınıf vatandaş muamelesi görerek yaşamak durumunda bırakılmasına isyan edip, kendince haklı gördüğü siyasi bir motivasyonla eyleme geçerek korku salmış ve dışlanmış olan büyücü toplumunun üyelerini çok etkili hatipliğiyle kendi davasına ortak ederek etrafında sayısız gönüllü takipçi toplamıştır.

grindelwald ve fanatik müritleri uluslararası büyücüler konfederasyonu seçimlerinde - almanya sihir bakanlığı (berlin).

voldemort ise tamamen ölümsüzlük takıntısıyla ve şahsi meselelerinden kaynaklanan safkanlık davası için en başta kendi takipçilerini korkuyla terbiye ederek bir diktatörlük kurmaya çalışmıştır. haliyle harry potter'ı öldürmeye gidip öldüremediği 31 ekim 1981 gecesi sarsılmaz gücünü büyük oranda kaybedince birkaç tane gerçekten sadık olanları haricinde kendisini anında satanlar da işte korkuyla güdülen bu takipçileri olmuştur.

lord voldemort 24 haziran 1995 gecesi little hangleton köyü'nün mezarlığında tekrar bedenine kavuşup hayata geri döndükten sonra ikinci iktidarını inşa edebilmek için çalışmaya başladığında, kendisine yenilmezlik gücü vereceğine inandığı mürver asa'yı arayışı sırasında nurmengard'a gitmiş ancak istediği bilgiyi vermeyi inatla reddeden kendisinden önceki karanlık lord grindelwald'u öldürmüştür. böylece grindelwald vaktiyle kendisine muhalif olan kişileri hapsedip susturmak, zindanlarında çürütmek için yaptırdığı hapishanenin en tepesindeki hücrede ömrünün uzun yıllarını tükettikten sonra tıpkı muhaliflerine çektirdiği kaderin aynısıyla nurmengard'da çürüyerek ölmüştür:

grindelwald'un hayattaki son dakikaları.

nurmengard, harry potter film serisinin son bölümü olan harry potter and the deathly hallows part 1'da da görünmüştür. ancak çok kısa bir şekilde, adı anılmadan ve kapılarının üstündeki meşhur yazı gösterilmeden. belki filmi izlerken gözünüzden kaçmış olabilir ama şurasıdır efendim nurmengard:

nurmengard hapishanesi - avusturya

harry potter serisi bittikten sonra 2016 yılında ilk filmiyle gösterime giren fantastic beasts serisinin ikinci filmi the crimes of grindelwald (grindelwald'ın suçları) ile üçüncü filmi the secrets of dumbledore'da (dumbledore'un sırları) nurmengard'ı daha detaylı görme şansına sahip olduk:

nurmengard kalesi - avusturya alpleri (grindelwald'ın suçları).

fantastic beasts'in prequel (öncül) bir film serisi olması ve grindelwald-dumbledore hikayesini başına dönerek inşa etmesi dolayısıyla nurmengard'ı burada henüz hapishaneye çevrilmiş haliyle değil, gellert grindelwald'un aile evi ve karargâhı olarak gördük:


aslında fantastic beasts serisi dumbledore ve grindelwald ikilisinin trajik aşk hikayesi ile grindelwald'un dumbledore'un verdiği fikirle "çoğunluğun iyiliği için" büyücü hakimiyetini kurmaya çalışmasını, muggle yönetimlerine karşı savaş başlatmasını, nurmengard'ı hapishaneye çevirmesini ve meşhur sloganını giriş kapılarının üstüne yazdırmasını, iktidarında kendisine muhalefet eden herkesi bu hapishaneye tıktırmasını ve bu savaşın taraflar üstünde yarattığı yıkıcı etkiyi, yani artık büyük çoğunluğu birer yetişkin olan harry potter severler için muhteşem bir hikayeyi anlatmaya başlamıştı.

"artık seni kim sevecek dumbledore?"

ancak büyük bir hesaplama hatası yapıldı. son derece karanlık ve görkemli olan bu hikaye konuyla hiçbir alâkası olmayan newt scamander karakteri ve sihirli yaratıkları üzerinden, bir sürü yan karakterin eğlenceli maceraları da işin içine dahil edilerek "fantastik canavarlar" adı altında anlatılmaya çalışılınca, yine harry potter serisinde olduğu gibi hem çocuklara hem yetişkinlere aynı anda hitap edebilsin niyetiyle kotarılınca ne tam anlamıyla newt, arkadaşları ve canavarlarının eğlenceli maceraları olabildi ne de dumbledore-grindelwald hikayesini olması gerektiği derinlikte ve vakit ayırarak anlatabildi. oyuncu kadrosuyla ilgili bin türlü başka olumsuzluk, yazar j. k. rowling'in tartışmalı açıklamaları sonrası gördüğü büyük tepki, covid-19 pandemisinden dolayı çekimlerin ve gösterim tarihlerinin uzayıp durması derken seyirciler seriye olan ilgisini kaybetti ve henüz resmi olarak açıklanmış olmasa da görünüşe göre fantastic beasts şimdilik iptal edildi. olan da dumbledore'a, grindelwald'a, nurmengard'a ve eldeki müthiş potansiyelli bu hikayeye oldu.

umarım bir gün bir şekilde bu hikaye kaldığı yerden (ya da en başından) hakkı verilerek anlatılabilir. harry potter evreninin sadece onun maceralarından ve çocuksu heyecanlardan ibaret olmadığı, çok daha derinlere inen ciddi hikayelere ve olaylara sahne olduğu cümle âlem tarafından iyice anlaşılır:

grindelwald ve nurmengard'ın amblemi - für das größere wohl (çoğunluğun iyiliği için).