Babasını ve Üvey Annesini Baltayla Öldüren Kadın: Lizzie Borden

Babasını ve üvey annesini baltayla öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan ancak suçsuz bulunan, Amerika'da tekerlemelere konu olan Lizzie Borden'ın hikayesi.
Babasını ve Üvey Annesini Baltayla Öldüren Kadın: Lizzie Borden

trajedi, 4 ağustos 1892 sabahı massachusetts'in küçük fall river kasabasını sarstı. sabah 9:00 ile 11:10 arasında abby ve andrew borden, andrew'un 32 yaşındaki kızı lizzie tarafından işlendiği düşünülen şiddetli balta cinayetlerinin kurbanı oldular. üvey anne abby'ye 18, andrew'a ise 11 kez baltayla vurulmuştur. bu olay daha sonra okul bahçesinde söylenen popüler (ancak yanlış) bir tekerlemenin temelini oluşturmuştur:

lizzie borden bir balta aldı
ve annesine kırk tane dayak attı,
ve ne yaptığını gördüğünde,
babasına kırk bir verdi. (...)

 lizzie borden suçlamalara rağmen, işlediği suçlardan beraat etti. bugüne kadar davası incelenmiş ve masumiyeti sorgulanmaya devam etmiştir: lizzie borden babasını ve üvey annesini vahşice mi öldürdü?

günümüzdeki fikir birliği, cinayetlerin anlatısının, onları çevreleyen olaylarla birlikte kendi adına konuştuğu yönündedir. yerel uyuşturucu satıcısı eli bence, lizzie'yi cinayetlerden bir gün önce tehlikeli bir zehir olan prusik asit satın almaya çalışmakla suçladı. daha sonra yetkililer tarafından bunun olayla ilgisi olmadığı tespit edildi. cinayetlerin işlendiği sabah polis borden'ların evine geldi ama lizzie kendini iyi hissetmediği için odasını özenle incelemedi. 6 ağustos'ta polis evde daha kapsamlı bir inceleme yaptı ve lizzie'ye artık bir şüpheli olduğunu bildirdi. ertesi gün lizzie bir elbiseyi tahrip ederken bulundu; eski boya lekesi olduğu için elbiseyi yakmayı planladığını iddia etti. soruşturmada lizzie son derece garip davranışlar sergiledi; cevaplamasında fayda olabilecek sorulardan bile kaçındı ve birçok kez kendisiyle çelişti. lizzie, üç gün süren soruşturmanın son günü olan 11 ağustos'ta tutuklandı. soruşturmanın bulgularının mahkemede kabul edilemez olduğuna karar verildi. ancak sunulan kanıtlar arasında borden'lerin bodrumunda bulunan bir balta başı (yakın zamanda kullanılmamış görüntüsü vermek için üzerine kasıtlı olarak toz konmuş gibi görünüyordu), kurbanların kafatasları (görünüşe göre şaşırmış olan lizzie'nin onları görünce bayılmasına neden olmuştu) ve pek çok ikinci derece kanıt vardı.


bir buçuk saat süren müzakerenin ardından jüri 20 haziran 1893'te lizzie borden'ın beraatine karar verdi, çünkü savcılığın iddiasının büyük bir kısmı ikinci derece kanıtlardan oluşuyordu. lizzie geri kalan günlerini fall river'da geçirdi ve 1 haziran 1927'deki ölümüne kadar dışlandı. cinayetlerden bu yana araştırmacılar o meşum sabah neler olduğunu anlamaya çalışıyorlar. pek çok teori var, ancak fikir birliği lizzie borden'ın büyük olasılıkla babasını ve üvey annesini öldürdüğü yönünde. nedenine gelince, hem yazarlar hem de araştırmacılar, borden ailesinde cinsel istismar ve gayrimeşru çocuk iddiaları ve hatta lizzie ile ailenin hizmetçisi bridget sullivan arasında homoseksüel bir ilişki olduğuna dair spekülasyonlar da dahil olmak üzere işlev bozukluğu iddiaları etrafında dönen birçok teori öne sürmüşlerdir. bu tür iddialar ilginç olmakla birlikte, çok azı bir dayanak bulabilmiştir. lizzie'nin ani şiddet eylemleri, çelişkili ifadeleri ve dengesiz davranışları için en yaygın açıklama, ruhsal durumunun olası istikrarsızlığı olmuştur. hatta birkaç teori lizzie'nin dissosiyatif bir füg geçirmiş olabileceğini öne sürmüştür.

lizzie'nin hikayesi kötü bir şöhrete dönüştü. şiddet olayları sonraki on yıllarda belgesellere, televizyon programlarına ve kısa öykülere ilham kaynağı oldu. beraat etmesine rağmen lizzie borden, sonsuza dek tüyler ürpertici bir dörtlükle hatırlanmaya mahkum edilmiş bir baltalı katil olarak resmedilmeye devam ediyor.

(internetten derlenmiştir.)