Bağdat Caddesi Eski Cazibesini Neden Kaybetti?

Kadıköy'ün ünlü muhiti Bağdat Caddesi, artık eski pırıltılı günlerinden uzak. Bunun da kentsel dönüşümden, ekonomiye kadar uzanan birçok sebebi var.
Bağdat Caddesi Eski Cazibesini Neden Kaybetti?
iStock

doğma, büyüme ve mevcutta hala bağdat caddesi ve çevresinde yaşamış/yaşamakta olan biri olarak eski cazibesinde olmamasının 2 nedeni vardır benim açımdan.

birinci sıraya avm'leri eklerim

sebebi ise; eskiden zara, h&m, vakko veya herhangi iyi bir marka sadece istanbul'un belli yerlerinde vardı. hatta diğer şehirlerden bile bu markalar için o belli yerlere gidilirdi mağazalar için. şimdi ise her avm'de her marka var. avrupa yakasında veya anadolu yakasının cadde'ye göre uzak kesimlerde oturanlar zara için neden bağdat caddesi'ne gelsin ki? tabii ki en yakın avm'yi seçmekte ve alışverişi yapmakta. en büyük kaybını burada yaşadı bağdat caddesi.


ikinci olarak açılan cafe sayısıdır

cadde kültürü; insanların yürüyüş yaptığı, yaparken mağazalara göz gezdirdiği ve varsa gözüne çarpan bir şey girip o mağazaya detaylı baktığı/satın aldığı bir yer idi. şimdi ise bir çok mağaza kapandı yerlerine cafeler, restaurantlar aldı. insanlar yürümek yerine mekanlarda vakit geçirmekte. bu konuda da kadıköy belediye'sine sonsuz teşekkür ederim.

bunların dışında 

- cadde ve çevresine gelen insan kalitesinin düşmesi, 

- inşaatlardan caddeye girilememesi,

- mülk sahiplerinin açgözlülüğü,

- ulaşımın artık problem olması, 

- park yerlerinin yetersizliği,

- mekanların müşteri memnuniyeti yerine aman yesin de kalksın mantığı ile davranması.

İstanbul'un Birçok İlçesinde Gerçekleştirilen Soylulaştırma Olayı: Gentrification