Baharın Tadını Daha İyi Çıkarmanızı Sağlayacak İstanbul'da Gidilesi Parklar

Baharın gelmesiyle geç kararan havalar, hafif esintili akşamların tadını çok uzaklaşmadan daha iyi çıkarabileceğiniz parklar listesi.

Taksim Gezi Parkı

elmadağ tarafına doğru yayan gidecekseniz dümdüz gidip bu parkın bir ucundan girip öbür
ucundan kestirme bir şekilde çıkabilirsiniz.gündüz, etrafta bir çok insan olacağı için korkulacak
bir yanı yoktur.taksim civarındaki trafik ışıklarında mendil satan çocukların bir nevi üssüdür
burası aynı zamanda.

Ulus Parkı

istanbul'da insan kendine alanlar yaratmalı.. kendini iyi hissettiği, gözünün-gönlünün açıldığı, sakin-huzurlu.. ulus parkı sakin olmasa da atmosferden kaynaklı bir huzura sahip.. o yüzden arada nefes almak için uğranılması gereken bir yer.. içindeki ulus cafe park ise, kahveni içerken manzaraya dalıp kendini dinlemen için gerçekten güzel bir mekan..

Yıldız Parkı

istanbul'da el değmemiş son alanlardan sayılabilecek geniş koruluk. beşiktaş'ta boğaza paralel çırağan ile ortaköy'den barbaros bulvarına çıkan palanga ve yıldız caddelerince çevrilir. ismini burada bulunan 3. selim'in annesi mihrişah sultan için yaptırılmış saraydan alır (1745- 1805). farklı mimari tarzlarda yapılara ev sahipliği yapmakta olan yıldız parkı'nda malta ve çadır köşklerinin yanısıra yıldız camii ve bir saat kulesi vardır. uzun yıllar hizmet vermiş porselen üretim imalathaneleri ve beşiktaş itfaiyesi yine burada bulunurlar.

Gülhane Parkı

istanbulun ağaç, kuş sesleri ve huzura aç insanları için bir kaçış yeri. günlük koşuşturmadan, kalabalıktan sonra farklı bir boyuta geçiriverir adeta. sakin bir vakitte yalnız gidip asırlık çınarları uzun uzun dinlemek, kuş cıvıltıları eşliğinde kitap okumak, sarayburnuna çıkıp boğaz manzarasının büyüsünü yaşamak en güzel geleneğimdir.

Kalamış Parkı

geceleri kayalıklarında oturmaya bayıldığım yer. hafif esinti ve belki bi miktar dalga sesi, iyot kokusu, mehtap, melankoli...

bir de seneler evvel askere gitmeden önceki gece saatlerce aval aval denize baktığım yer, ne günah işledim de doğubayazıt çıktı bahtıma diye beynimi kemirerek...

Maçka ve Demokrasi Parkı

kesinlikle türkiye değil, daha farklı bir ortam. köpeğinizi tasmasız gezdirebileceğiniz, gidip yatanlara tebelleş olsa bile kavga etmeden ayrılabileceğiniz bir yer burası; türkiye olamaz. binlerce köpek sahibi kırk yıllık dostmuşcasına muhabbet ederken, köpekler özgürce diledikleri yere koşabiliyor.