Baklava Neden Ters Çevrilerek Yenir?

Baklava nasıl yenir? Baklava gurmelerinin, bu tatlıyı ters çevirerek ağızlarına attıklarına denk gelmiş olabilirsiniz. Bunun mantıklı bir açıklaması var.
Baklava Neden Ters Çevrilerek Yenir?

evet, baklavanın ters yenmesi mevzusunun akademik bir açıklaması var; her ne kadar antepliler bu alışkanlığı yüzlerce yıllık deneme yanılma ile edinseler de.

1- baklavanın yumuşak olan alt tarafında şire çok daha yoğun olduğu için bu bölüm bütün dilinizi ilk andan itibaren şireye bular, reseptörlerinizin diğer tatları almasını zorlaştırır. reseptörlerin tat alma becerisini artıran şey genelde tuzdur.

2- baklavanın çıtır çıtır olan üst tarafını damağınızla değil dilinizle ezdiğinizde çıtırlığı çok daha iyi hissedersiniz, damak o kadar çıtırtının tadını çıkarabileceğiniz bir hassasiyete sahip değil sizin için.

3- her türlü kızarmış üründeki ekstra lezzetten sorumlu olan maillard reaksiyonu baklavanın o yumuşak alt tarafına pek uğramaz. maillard reaksiyonunun hamura kazandırdığı ekstra lezzeti almak için fıstık gibi, şire gibi çok baskın tatlar mevzunun her yerine bulaşmadan evvel dilinizle ilk deneyimi sağlamalısınız. maillard reaksiyonunu nereden hatırlarız? et, kazandibi, patates kızartması, bla bla...

tabii bu işin akademik açıklaması. insanın diline önce o yumuşak ve şireli tarafı oturtmak için lezzetten ya da çıtırtıdan öte gerekçeleri olabilir. o parayı bulup o baklavayı almayı başarmış insanın ise o gerekçeler ışığında hareket etmek, anasının ak sütü gibi helâldir.