Balıkların Şaşırtıcı Ebeveynlik Yeteneklerini Anlatan Videolar

şimdi efendim cichlidae diye bir balık familyası var. 2000'e yakın tür ile en kalabalık omurgalı familyalarından birisi. bu familyanın en ilginç özelliği yavrularına bakmaları. pek çok balık türü yumurtalarını bırakır çeker giderler, bunlar böyle değil, tamamında; ya anne, ya anne ve baba beraberce yavrulara bakarlar.

bir çoğunda anne ve baba yumurtalara beraber bakarlar. dişi yumurtaları havalandırıp, bozulmuşları diğerlerine mantar bulaştırmasın diye ayıklarken, erkek yuvaya gelen dış mihrakları kovalar. 


yavrular çıkınca onları bırakıp çekip gitmezler, korumaya devam ederler. kendi anne babaları çekip gitmediği için onlar büyüdü, çekip giderlerse evrim onların genine acımasız davranır ve eler. 


kimi türlerde yumurtalar döllendikten sonra dişi yumurtaları ağzında toplar, ve yumurtalar çıkana kadar 20 gün yem almadan yavruları ağzında kuluçkaya yatırır, ara ara ağzında döndürüp, havalandırır. balıklar çıkınca da onları hemen bırakıp kaçmaz, yo hayır "ben seni aç susuz 20 gün ağzımda taşıdım" edebiyatı yapmak için değil, daha onlar çok küçük abileri ablaları, kaya diplerine götürüp yavrularını salar, yavrular yemlenmeye başlar, tehlike anında anne azına geri kaçarlar. 


ve geldik tatlı su balıklarının kralı discuslara. bunlar da anne baba beraber yumurtalara bakarlar ancak farklı olarak yavrular çıkınca yavrular anne ve babanın mukozasından beslenirler. memelilerdeki süte karşılık gelen bu durum yavrular için oldukça önemlidir, pek çok balık türünde yavrular anne babadan ayrılıp büyütülebilse de bu türde bu çok çok zordur. balığı elinize aldığında sümüksü kaygan yapısıyla varlığını hissettiğiniz, balığı dış etkenlerden koruyan mukoza, discus balıklarında yavruların yumurtadan çıkmasıyla zengin bir besin kaynağı olur, bu zamana kadar asıl renklerinde olan ebeveynler, yavruların çıkmasıyla renklerini karartır ve ta ki demir 1 tl boyutuna gelene kadar çocuklarını sütle beslerler. 


elinde balıkla evine giderken "la koca adam oldun hala balıkla mı uğraşıyorsun?" dediğiniz kişilere iyi davranın, onların çok güzel bir hobisi var.