Bangladeş'teki Köy Halkı İçin Pet Şişeden Yapılan Soğutma Sistemi

45 dereceyi bulan sıcaklıklarda, elektriğin olmadığı yerlerde yaşayan insanlar için yapılmış bir sistem. Hem de çevre dostu...

bangladeş'teki köy halkı için yapılan çevre dostu soğutma sistemleri.

sözlük'te uzun süre gündemde olan hoh deyince sıcak püf deyince soğuk hava gelmesi muhabbetini evlerini soğutmak için kullanmışlar resmen. bayılıyorum ya bu biyolojik canlı sistemlerinden esinlenilerek yapılan mühendislik çalışmalarına. konuyla ilgili olarak (bkz: adyabatik/#61138030)

--- video içindeki yazıların türkçe'si ---

elektrik olmadan, kulubelerde yaşayan 28.000 insanın bulunduğu daulatdia/rajbari'de, sıcaklıklar yaz dönemi 45 dereceyi buluyor. bu da evlerin içinde yaşamayı çekilmez yapıyor.

basit bir fikir, elektriğe erişimi olmayan insanların hayatlarını kolaylaştırabilir mi?

işte sistemin çalışma prensibi:

ağzınızı açın ve hohlayın, sıcak havayı hissettiniz mi? şimdi bir de dudaklarınızı büzerek üfleyin. bu şişeler de bu şekilde çalışıyor; eski plastik şişeleri tekrar değerlendirerek.

sıcak hava, şişenin dar kısmından geçerken sıkışıyor ve soğuyor(bkz: adyabatik/#61138030) geçen havanın sıcaklığında 5 derece düşüşe sebep oluyor.

ülke çapında köyler tarafından kullanılan basit bir fikir.

--- video içindeki yazıların türkçe'si ---

ufak bir not: bu fikri kullanıma sunan köy halkının kendisi değil, graamen intel isimli bir şirket.

edit: çeviride yanlışlık yapmışım. sıcak hava şişenin dar kısmından geçerken soğumuyor, dar kısımda sıkışan hava öbür uçtan salındığında soğuyor.