Bankalar Şu Sıralar Gram Altının Al-Sat Marjını Neden Çok Açıyor?

Dünden beri (24 Mart) gram altındaki yükseliş ve bununla beraber bazı bankaların gram altının alış-satış marjını fazla açması konuşuluyor.
Bankalar Şu Sıralar Gram Altının Al-Sat Marjını Neden Çok Açıyor?
iStock

dünden beri (24 mart) gram altındaki yükseliş ve bankaların altın fiyatlarını alıp satmada açtıkları marj konuşuluyor. aslında ikisinin de sebebi aynı. 

normalde altının spot ve vadeli fiyatı vardır ve piyasa şartlarına göre bu fiyatlar değişir fakat iki rakam aşağı yukarı aynıdır. şu an covid-19 salgını sebebiyle avrupa'da altın üretimi ciddi zarar gördü. bugün de güney afrika'da da altın madenlerinin birkaç hafta kapatılacağına dair haberler vardı. yani altının arzında sorunlar var; bu da altının vadeli fiyatlarının spota göre anormalleşmesine sebep oldu. bugün spot altın/vadeli altın arasındaki marj %5'leri bile aştı.(80 dolar) şu an 40 dolar seviyesinde. bankalar altını vadeli olarak hedge ettiği için artan maliyetin bir kısmını doğal olarak müşteriye yansıtıyor ve sorunun çözülmesi için bazı kuralların esnetilmesinden bahsedildiğine dair haberler var.


arz sıkıntısı ile altının doğal primlenmesi çakışınca ilginç bir fiyatlama gördük. bir süredir dolar likiditesi sorunu sebebiyle her şey satılıyordu, dolar alınıyordu ama dün fed'den gelen mesajlar sonrası likidite paniği şimdilik zayıflamış durumda. bu da başta altın olmak üzere bütün varlıkları olumlu etkiledi fakat değerlendirmelerde halen belirsizliklerin yok sayıldığını düşünüyorum. altın uçacak/çökecek yorumlarında bir mantık olabilmesi için önümüzdeki ayların daha ön görülebilir olması gerekiyor.

Periyodik Cetveldeki 100'den Fazla Element Arasında Altın Neden Bu Kadar Değerli?