Barcelona ve Bahreyn Testleri Sonrası Formula 1 Takımlarının Sezon Öncesi İzlenimleri

20 Mart'ta Bahreyn'de başlayacak olan Formula 1 2022 sezonu öncesi takımlar, araçlar ne durumda? Şöyle kısaca bir göz atalım hepsine.
Barcelona ve Bahreyn Testleri Sonrası Formula 1 Takımlarının Sezon Öncesi İzlenimleri

önce barcelona testlerini, geçtiğimi 3 gün de bahreyn testlerini takip ettim. bahreyn testlerini olabildiğince seyretmeye çalıştım. takımlar hakkında belli fikirlerim oluştu herkes gibi, ilginç bir sezon bizi bekliyor.

alfa romeo

bahreyn testlerinin ikinci gününe kadar doğru düzgün tur atamamışlardı. dayanıklılık sorunlarını biraz düzeltmiş gibi görünseler de bence sezona en kötü araç olarak girecekler, bizim memura üzülüyorum.

alpha tauri

her zamanki gibiler, herhangi bir sorun yaşamadılar. gasly sayesinde yine 5-6 bitirirler takımlar şampiyonasını.

alpine

motor konusunda sıkıntılar yaşamışlardı, hatta alonso'nun motor yandı bir kere, ancak son 2 günü gayet iyi geçirdiler, alonso da istediği turları atabildi. üst sıralarda olabileceklerini zannetmiyorum, ama geçen senenin üstüne koymuş gibi duruyorlar.


aston martin

çözemediğim bir takım, etliye sütlüye dokunmadan kendi işlerini görüp gittiler. dayanıklılık sorunu yaşamamaları, purpoising meselesinden de çok etkilenmemeleri kendileri adına bir artı. geçen seneki gibi ara ara q1'de elenen bir takım olacaklarını zannetmiyorum.

ferrari

testlerin en çok beklenen takımı, açıkçası bence en iyi performansı da gösteren takımı. dayanıklılık ile alakalı hiçbir sorun yaşamadılar, purpoising sorunu neredeyse yok gibi ve (görece) hızlı turlar atabildiler. araç virajlarda gayet iyi durumda görünüyor, arkadan kayma sıkıntıları yok. motor gücünü de artırdıkları söyleniyor ancak bunu ilk yarışa kadar doğal olarak göstermediler. testlerden bence en iyi şekilde çıkan takımlar, bahreyn'de galibiyet yarışında olmasını beklediğim 2 takımdan biri ferrari, hatta favori bile diyebilirim şu anki konumda.

haas

nba'de verilen yılın en çok gelişme gösteren oyuncusu ödülü f1'de verilse bence o ödül haas'a giderdi. mazepin meselesi, üstüne araçların bahreyn'e geç gelmesi derken kendilerine tanınan ekstra süreyi de çok iyi değerlendirdiler. tabii ki üst sıralarda olmalarını beklemek polyannacılık olur şu an, ancak gayet stabil bir araç çıkarmışlar. cuma gününü birinci, cumartesiyi de ikinci bitirdiler ve şaşkınlık yarattılar. bu sene orta sıralarda daha fazla takılmalarını bekliyorum, mick kardeşimin de ilk puanlarını almasını umuyorum.


mclaren

testlerin en beklenti altında kalan takımı. fren sorununu bir türlü çözemediler ve norris bugün bu sorunun ne kadar kompleks olduğundan bahsediyordu. ferrari ile birlikte en çok beklenti olan takımdı mclaren ancak ben kendilerinin orta sıraların da alt kısımlarında olacağını düşünüyorum sezon başında. ricciardo'nun testlere çıkamaması da ekstra oldu tabii. sezon için nasıl bir gelişim göstereceklerini çok merak ediyorum.

mercedes

geldik zurnanın zırt dediği yere. açıkçası cumartesi öğlene kadar kendilerinin her zaman olduğu gibi hız sakladığını ve kazananın sadece araç olmadığı düşüncesini destekler nitelikte hareket ettiklerini düşünüyordum; ancak aracın pistte nasıl hareket ettiğini dikkatli inceleyince fikrim biraz değişti. tabii ki ilk 3'ün altına düşmeyecekler, ancak bence bahreyn'de yarış kazanma savaşında çok olamayacaklar. purpoising sorunu en çok net olarak mercedes'te var, bununla beraber inanılmaz derecede arkadan kayma yaşıyorlar. motorları hala grid'in en iyisi olsa da aerodinamik olarak bolca sorun bulunduran bir paket var şu an ellerinde, ama bahsettiğimiz takım mercedes. açıkçası sorunlarını çözebilirlerse tekrar domine edeceklermiş gibi bir his var içimde; yaptıkları araç inovasyon açısından çok farklı gözüküyor. farklı her zaman iyi anlamına gelmez, daha katetmeleri gereken bir yol var mükemmelliğe ulaşmaları için. tek isteğim bu sezon şampiyonluk yarışında olmamaları, ancak bunun için ilk 5-6 yarışa ve araç geliştirmelerine bakmamız gerekecek.


red bull

son şampiyon tabii ki son seansta en hızlı türü atarak bitirdi, hiç kaçırmaz böyle şeyleri. bahreyn testleri sırasında iyi anlamda baya bir gelişme gösterdiler, özellikle de cumartesi sabahı ve öğleni araca taktıkları yeni parçalar çok iyi oturmuş gibi duruyor, bunu takımdakilerin yüz ifadesinden gayet net anlayabiliyoruz. kendileri doğal olarak temkinliler ancak newey gibi bir dehaya da çok güvendikleri ortada. bence ilk yarışta ferrari ile kapışacak takım olacaklar, sezon için gelişimlerinin de her sezon ne kadar iyi olduğunu düşünürsek bu seneki şampiyon adaylarından biridir red bull bence. arkadan kayma sorununu de optimize ederler (ki her virajda olmuyor bu) ilk yarış elleri çok kuvvetli olacak.

williams

genel olarak pozitif bir hava mevcut takımda, testi de sessiz sedasız tamamladılar, biraz radar altı kaldıklarını söyleyebilirim. orta sıra mücadelesinde olacaklarını düşünmüyorum ancak orayı zorlayabilirler belli pistlerde.
...

muhtemelen 2-3 haftaya büyük taca çıkacağım bu düşüncelerimden sonra ama f1'in sezon öncesi testlerinin güzelliği de bu. en azından 3 takımlı bir şampiyonluk yarışı görsek ve orta sıraların birbirlerine çok yakın olduğu bir sene geçirsek ben gayet memnun olurum. sonuçta yeni kuralların ilk sezonundayız. tabii sezonu max şampiyon bitirsin, o zaman daha da memnun olurum :)