Başkası ile Paylaşmadan İki Nobel Ödülü Almayı Başarmış Yegane İnsan: Kimyager Linus Pauling

ABD'li bilim adamı Linus Pauling, kimya biliminin anlaşılmasında çok önemli bir yere sahip olmasının yanı sıra başkası ile paylaşılmamış iki Nobel alabilen tek insan. Gelin bu dahiyi Sözlük yazarlarının yorumlarıyla bir inceleyelim.
Başkası ile Paylaşmadan İki Nobel Ödülü Almayı Başarmış Yegane İnsan: Kimyager Linus Pauling
Wikipedia

1931'de orbital hibritleşmesi kuramını ortaya koymuş, karbon elementinin dört değerlikli yapısını aydınlığa kavuşturmuştur. kimyanın kuramsal olarak ilerlemesinin son hamlesi kabul edilebilecek bir nevi son halkadır bu buluş.

"kimyanın varlık sınırları içerisinde bilinmeyen birşey kalmamıştır" (bkz: kimya/@santa)

1954 de kimyayı bitirdiği, 1962 de ise çok kral adam olduğu için nobel almıştır. kendisini severiz sayarız.

28 şubat 1901 doğumlu bilimadamı...

1954 nobel kimya ödülü ve 1962 nobel barış ödülünü tek başına elde ederek dünyada "2 nobel sahibi" ünvanına sahip tek kişi olmuş... [marie curie 1911'de nobel kimya ödülü'nü almış; 1903 nobel fizik ödülünü ise paylaşmış; tek başına alamamıştır; bu nedenle tek]

19 ağustos 1994'te prostat kanserinden ölmüş; amerika'da defnedilmiştir...

Pauling Oregon State University'den mezun olurken, 1922

çok iyi bir bilimci olduğu kadar iyi bir öğretmen olduğu da söylenir. yalınlığa ve anlaşılırlığa verdiği önemi makalelerinden görüyoruz. 

aynı zamanda gerçek bir aydındır. bertrand russell gibi aydınların başını çektiği russell-einstein manifestosu'nu imzalamıştır. radyoaktif sızıntıların korkunç sonuçları konusunda çalışmaları vardır. 1958'de o ve eşi birleşmiş milletler'e nükleer denemelerin sona erdirilmesi için 11.000 bilimcinin imzaladığı bir dilekçe sunmuşlardır. oluşan kamuoyu desteği sayesinde kruscev ve kennedy 'partial test ban treaty' anlaşmasıyla nükleer denemelere bir sınırlandırma getirmişlerdir. ancak nükleer denemeler gizli saklı da olsa devam etmiştir. (bkz: mikronezya ve pasifik'in nükleer tarihi)

"iyi bir fikre sahip olmanın en iyi yolu, birçok fikre sahip olmaktır." demiş nobel ödüllü bilim adamı.

Pauling İsveç kralı King Gustav VI ile Nobel seremonisinde, 1954


general chemistry diye yaklaşık 1000 sayfalık bir eseri vardır. bu kitap, bence kimyanın kutsal kitabıdır. her türlü ders kitabını siker atar. ayrıca kitabın en sevdiğim yönü, atlas gibi değil de küçük sayfalara basılmasıdır.

karizmatik ve çok yönlü bir bilim adamı. bilimde maydonoz olmadığı yer kalmamış diyebiliriz neredeyse.

"the nature of the chemical bond, and the structure of molecules and crystals" kitabının 1960 baskısı halen bir çok üniversite kitaplıklarında mevcuttur ve halen kullanılmaktadır.

kendisi ilk ve tek iki adet "unshared" nobel ödülü alan zattır ayrıca.

Pauling'in iki Nobel ödülü.

pauling prostat kanserine yakalandıktan sonra gramlarca (bkz: askorbik asit) tüketmeye başlamış ve 20 küsür seneyi aşkın bir süre kanserin engellenemeyen sonunu geciktirmiştir. öldüğünde 93 yaşında idi.

öte yandan askorbik asidin kanseri engellediği/geciktirdiği daha ispatlan(a)mamıştır.

Makaleleri ve kendisiyle ilgili ayrıntılı bilgiler için

http://scarc.library.oregonstate.edu/digitalresources/pauling/