Basketbolseverlerin Fark Ettiği Durum: Euroleague'in NBA'den Daha Heyecanlı Hale Gelmesi

Düzenli basketbol izleyicileri, son yıllarda Amerikan basketbol ligi NBA ve Avrupa basketbol ligi Euroleague arasındaki heyecan açısından belirginleşen farkı hissetmiştir. Farklı yorumlarla inceliyoruz.
Basketbolseverlerin Fark Ettiği Durum: Euroleague'in NBA'den Daha Heyecanlı Hale Gelmesi

Temel görüş

euroleague'in nba'den daha heyecanlı hale gelmesi, son senelerde nba'deki maçların üçlük yarışmasına dönmesiyle gerçekleşen bir durum. yaklaşık 15 seneden beri düzenli olarak nba'yi takip eden biri olarak nba'in geldiği nokta üzüntü verici. maçların neredeyse tamamına yakını bire birler üzerinden oynanıyor. bu birebirleri de bir ya da iki oyuncu üzerinden oynuyorlar.

özellikle ne zaman bir nba maçına denk gelsem 5 dakika sonra maçı kapatıyorum. güya nba'in sayı kralı olan x bir nba yıldızı yürüye yürüye, hiç baskıyla karşılaşmadan orta alana kadar topu getiriyor ve kaldırıp topu potaya atıyor, diğer 4 takım arkadaşı da ileri ya da geri koşuyor. arkadaş bir de arada ayıp olmasın diye topu takımın ikinci yıldızına bırakıyor. bu sefer de o birebiri oynuyor. bütün maç böyle geçiyor. yıldızlar sokarsa kazanıyorlar, sokamazlarsa kaybediyorlar. ayrıca normal sezonda takımlar savunma diye bir şey yapmıyorlar. playoff gelecek de izleyenler biraz savunma görecek....

gregg popovich ve erik spoelstra dışında takıma etki edebilen koç yok. takımın yıldızı neyi isterse sahada o oynanıyor. los angeles lakes'ın koçunu lebron james seçiyor mesela. molaları da koçlar, taktik vermek için kullanmak yerine aslansınız, kaplansınız modunda geçiriyorlar.

öte yanda euroleague üstüne katarak ilerliyor. koçlar resmen satranç oynuyor. oyuncular her maçta canla başla mücadele ediyorlar. takımlar bütçelerini artırıyor. örneğin fc barcelona lassa geçen sene takım kurmak için 45 milyon dolara yakın para harcadı. final four çok heyecanlı geçiyor. euroleague'i takip eden seyirci sayısı da haliyle yıldan yıla artıyor.

nba yetenekli ama tembel bir çocuğa dönüşürken, euroleague çalışkan ve istikrarlı bir şekilde yoluna devam ediyor.

Efesli gard Rodrigue Beabouis / Fotoğraf: Twitter@AnadoluEfesSK

euroleague'in daha iyi olduğunu falan değil, euroleague'in daha heyecan verici olduğunu iddia ediyoruz

ve bu önerme kesinlikle haklı, hatta arttırıyorum, euroleague bu hale gelmeden önceki formatta oynanması, hakemlerin eskiden olduğu gibi maç yönetmesi durumunda çok daha heyecanlı olacaktır.

nba oyuncularının, euroleague oyuncularından daha fazla heyecan verici olduğu tartışılmaz bir gerçek. nba yıldızları topu eline aldığında, ne yapacağı, ne deneyeceği merak ediliyor. avrupa'da bu kadar heyecan verici olan birkaç oyuncu olabilir, shane larkin, nando de colo, facundo campazzo, vs. euroleague basketbolunu izleyen bir izleyici "bakayım bugün tavares ne yapacak?" heyecanıyla maç açmaz. "bakayım bugün real madrid ne yapacak?" diye maç izleyebilir. keskin nokta şu, nba'de fark 10-15 sayılara çıkınca maçtan vazgeçilme ihtimali çok yüksek. bu da anlaşılır. sezon boyunca oynayacağın bir sürü maç daha var, bir-iki gün sonra yeni maç var ve sporcu/koç için farkın açıldığı bir maçı çevirmeye çalışmaktansa, bir sonraki maça hazırlanmak bir noktada daha mantıklı geliyor. euroleague'de böyle bir imkan kısmen var -top16 sistemi olsa yok- bu nedenle takımlar farkın artık kapanması imkansız bir noktaya gelmesi mümkün olmadığı sürece maçı bırakmıyorlar. önde olan takım da, geride olan takım da maç boyu uyanık kalıyorlar ve ellerinden geleni yapıyorlar.

LeBron James

NBA yıldızları mevzusu

euroleague'in nba'den daha heyecanlı hale gelmesi james harden, kyrie irving gibi cahillerin şımarıklıklarını gördükçe fazlasıyla hak verdiğim bir önerme. star denilen cahillerin oyuncağı olmuş bir lig nba. philadephia 76ers'ı tutuyorsunuz ve takımın akşama brooklyn ile maçı var, james harden s*kinin keyfine göre maça çıkmayabilir, kyrie iğrenç tripler atabilir, aha patladı maç.

el'de türk takımlarının neler yapacağını takip etmek, kendi toprağınızdan bir takımın kazandığına sevinmek gibi catchy faktörler de cabası.

euroleague'in nba'den daha heyecanlı hale geldiği görüşüne katılıyorum

nba normal sezon maçları kim daha çok atacak, kim daha çok smaç vuracak şeklinde oynanıyor. takım oyunu, savunma falan zerre alakası yok. geçen yıl aynı gün valencia-cska ile denver-lakers maçı vardı yanılmıyorsam, tamam oyuncular daha kaliteli ama takım oyunu, maç heyecanı ve seyredilebilirlik olarak valencia-cska euroleague maçı denver-lakers'a 10 basar.

Sertaç Şanlı

bunun adı heyecan değil de daha ciddi bir müsabaka izleme zevki bence

euroleague'e bakınca sadece oyuncuların değil stratejilerin de sahada olduğunu görüyorum ben. basketbol çok daha fazla fikir oyunu oluyor avrupa'da. ve evet bu sanki beni daha çok cezbediyor. ama şöyle bir şey var. ne olursa olsun lebron, kawhi, durant, curry, davis, lillard veya harden izleyemiyorsun avrupa'da.