Batan Üç Savaş Gemisinden Sağ Kurtularak Tarihe Geçen Kedi: Batmaz Sam

İnanılmaz ama gerçek; II. Dünya Savaşı esnasında bulunduğu üç gemi de batan Sam adlı bir kedi, bu üç gemiden de bir şekilde sağ kurtulmayı başarmış.
Batan Üç Savaş Gemisinden Sağ Kurtularak Tarihe Geçen Kedi: Batmaz Sam

kedimiz sam, kariyerine kriegsmarine personeli olarak başlıyor. sam, dkm bismarck ekibi ile birlikte rheinübung operasyonuna katılıyor. bismarck'ın sonu hepimizin malumu. batan gemiden bir tahtaya tutunarak denizde salınan sam'i hms cossack personeli kurtarıyor. 

Bismarck

bu olaydan sonra sam hem taraf değiştiriyor, hem de görev yaptığı gemi sınıfı değişiyor. gerçekten de nazi rejiminden müttefik kuvvetlere geçiyor. bu defa kendisi bir destroyer mensubu. hms cossack'la müttefik ikmal gemilerini koruma peşindeyken cossack'a torpido isabet ediyor. yine bir tahta parçasının üzerinde denizde kendi halinde takılan sam'i bu sefer de zamanında bismarck'ın batırılmasında kilit rol oynamış hms ark royal mürettebatı aralarına alıyor. 

HMS Cossack

adını da bu defa kazanıyor (önceden cossack'takiler oscar derlermiş.) sam bu defa da uçak gemisi personeli oluyor. ne var ki ark royal de u-boat'un tekinden torpido yiyince sam bu defa kırık bir uçak kanadının üzerinde suya geri dönüyor.

Ark Royal

ingilizler sam'i yine kurtarıyor ama karaya naklediyorlar. biraz da uğursuz bulunuyor kendisi. bir süre gibraltar'da, sonra da ömrünün sonuna kadar (1955) belfast'ta kalıyor. 


baktığınızda suyun içinde feryat figan içinde gelen ölümü 3 defa atlatmış ve aslında suyu sevmeyen bir varlık. binlerce ölünün üç defa bize yadigar diye teslim ettiği güzellik.

kaynakzmescience.com