Bayağı Bayağı Yıldız Şeklinde Tasarlanmış Bir Hollanda Kalesi: Bourtange

Bourtange nedir? Nerededir? Ta 1500'lü yıllarda inşa edilen bu kaleyi görmeniz lazım.
Bayağı Bayağı Yıldız Şeklinde Tasarlanmış Bir Hollanda Kalesi: Bourtange

bourtange, yıldız şeklinde dizayn edilmiş bir köy /kale.

hollanda ile almanya sınırında bulunan, 16. yüzyılda inşa edilen bourtange köyü, yıldız şeklinde dizayn edilmesi nedeniyle oldukça ilginç bir görünüme sahip. çarpıcı mimarisi ve güzel bir şekilde yenilenmiş durumu, onu avrupa'daki bir yıldız kalesinin hayatta kalan en iyi örneklerinden biri yapıyor.

1698 yılından çizimler.

bourtange, hollanda’nın westerwolde belediyesinde 430 nüfusa sahip bir köy

alman sınırına yakın groningen eyaletinin doğusunda, westerwolde bölgesinde yer almakta. fort bourtange kalesi, 1593 yılında hollanda isyanı sırasında inşa edildi ve 1851 yılına kadar kullanıldı.

fort bourtange kalesi, hollanda genelinde birinci sınıf bir savunma sistemiydi ve bourtange için mükemmel bir güçtü. kalenin 11 dönümlük beşgen arazisi boyunca dağılmış tarihi kiliseler, arnavut kaldırımlı sokaklar, ahşap yel değirmenleri, muhteşem köprüler ve eski askeri kışlalarla mükemmel bir şekilde korunmuş.

aslen william the silent (sessiz william) tarafından seksen yıl savaşlarında hollandalılara yardım etmek için inşa edilen bourtange, stratejik olarak bataklık bir hendekle çevriliydi ve ispanyollara karşı savunma için sağlam tahkimatlarla tamamlandı. yıllar sonra, münster prensi-piskoposluğu'nun alman ordusu 1672'de saldırdığında, ordu, kaleyi çevreleyen geçilmez bataklık yüzünden yetersiz kaldı.

savaşın daha da gelişmesi ve ateş gücünün artmasıyla birlikte, yıldız şekli faydalarını hızla kaybetti ve bourtange'da çok az asker konuşlandırıldı. bununla birlikte, her zamankinden daha fazla vatandaş duvarların içinde bir ev buldu ve bir zamanlar güçlü olan kale 1851'de askeri bir kale olarak resmen terk edildikten sonra, bourtange hızla gelişen bir tarım köyüne dönüştü. ana kanalın bir kısmı hariç hendeklerin çoğu doldurulmuştu. restorasyonlardan kısa bir süre önce, eski bir top namlusu, kasabanın büyük tarihinin birkaç görünür hatırlatıcısından biriydi. ticaret ve tarım, bir bozulma döneminin başladığı 1950'lere kadar çiçek açtı. gençler uzaklaştı ve birçok yerel işletme kapanarak bourtange'ı geleceği olmayan geri kalmış bir köye dönüştürdü.

köyün bir parçası olduğu vlagtwedde belediyesi, kalenin yeniden inşasına büyük yatırım yapmaya karar verdiğinde bu durum tamamen değişti. zengin kültürel mirası restore etme, turizm sektörü için fırsatlar yaratma ve aynı zamanda bourtange'ı insanların yaşamak istediği bir köy olarak yeniden canlandırma fikriyle çalışmalar başladı. örnek olarak, kalenin en yüksek noktasında olduğu 1742'deki durum kullanılmıştır. orijinal sokaklar hala büyük ölçüde sağlam olduğundan ve birçok tarihi harita, çizim ve resim mevcut olduğundan, kesin yerleri ve planı belirlemek nispeten kolaydı. hendekler bir kez daha kazıldı ve tarihi binalar restore edildi.

birkaç bina daha sonra bitirilmiş olsa da, ana çalışmalar 1992'de tamamlandı. o zamandan beri, bourtange gerçekten de muhteşem bir manzara ve turistlerin ilgisini çeken bir yer haline geldi. uzun zamandır da duvarların içinde ve dışında, küçük ama gelişen topluluk hala güzel yuvaya sahip.


kalenin üç tarihi odası ve müzesi arasında, adolf hitler'in bölgeyi işgalinden önce bourtange yahudilerinin ibadet yeri olan 19. yüzyıldan kalma bir sinagog bulunmaktadır. tarihsel canlandırmalar yaygındır; her haziran, hollanda'daki en büyük canlandırma olan bourtange muharebesi, kalede yeniden yaratılır. bir mahkumun insan yapımı bir atın sırtına oturduğu ve ayaklarına ağırlıkların bağlandığı tahta at da dahil olmak üzere, bourtange'ın her yerindeki işkence cihazları da görülebilir.

bugün bourtange, hollanda'nın en büyüleyici ve eşsiz tarihi bölgelerinden biri, kelimenin tam anlamıyla bir yıldızın üzerinde yürüyebileceğiniz hendeklerle çevrili bir köy.

izlemek için


kaynaklar: 1 / 2