Bazı Kaşar Peynirlerinde Neden Gaz Kokusuna Benzer Bir Koku Var?

Son dönemde bazı kaşar peynirlerinden lastik-gaz karışımı bir koku alanların sayısı hiç de az değil. Bir Ekşi Sözlük yazarının dikkatini çeken bu durumun nedenini başka bir yazarımız açıklamış kısaca.
Bazı Kaşar Peynirlerinde Neden Gaz Kokusuna Benzer Bir Koku Var?

Konuyu gündeme getiren Ekşi Sözlük yazarı

son zamanlarda karşıma çok sık çıkıyor bu durum. ilk başlarda benim ağız tadımda bir problem var sandım fakat internette benzer şikayetleri görünce sorunun bende olmadığını anladım.

aslında tam olarak gaz değil de lastik, gaz karışımı gibi bir koku. son kullanma tarihlerinde sıkıntı olmuyor, paketi açınca yine koku yok; fakat ağzımıza attı mı değişik, tuhaf bir koku geliyor. üstelik sıradan markalardan ürün almam. eritme peyniri yazanları da almam. bilmiyorum valla.

bir parça yedikten sonra geri götürüyorum, durumu anlatıyorum, hiç tadına bakmadan, tarihine bakmadan iade alıyorlar. üstelik farklı marka ve farklı marketlerde.

Neden kaynaklanıyor bu koku?

kaşar peynirlerindeki bu kokunun sebebi ambalaj falan değildir. 

bu tarz haşlanmış peynirlerde paketlemeden önce potasyum sorbat koruyucusu kullanılır; özellikle yüzeyde küf-maya oluşumuna karşı. ancak paketlemeden önce ortamda, örneğin havada, spesifik penisilium küfü varsa ve doğal olarak ürüne bulaştıysa sorbatla kimyasal reaksiyon oluşmasına ve sonunda gaz kokusu diye algıladığınız kokunun oluşmasına sebebiyet verir.