Bazı Muzlar Marketten Aldıktan Hemen Sonra Neden Kararıyor?

Sektörün içinden biri, uzak ülkeden gelen muzun nasıl buraya ulaşabildiğini ve aldıktan neden iki gün sonra karardığını açıklıyor kısaca.
Bazı Muzlar Marketten Aldıktan Hemen Sonra Neden Kararıyor?
iStock

açılın kaptanım

hiç muz taşımadım ancak ekvador'dan gelen muz 1 haftada falan gelmez. 20 gün rahat sürer. o muzlar da yemyeşilken koparılır ve yüklenir. senin evine girene kadar geçen süreyi de ele alırsak minimum 25 gün önce koparılmış muzu yersin.

afrika'ya gittiğimiz zaman orada gemiye yanaşan kayıklardan, meyve sebze satan yerlilerden alışveriş yapardık. yeşil olan muzu hızlı tüketmek istiyorsan güneşe koyarsın. maksimum 1 haftaya olgunlaşırdı. gemide gelirken muz güneşi pek görmez ancak ülkeye giriş yaptıktan sonra dağıtım yerlerinde ne kadar güneşte beklediği soru işareti. ayrıca bide bunun marketlerde bekleme süresi var. yani evine gelen muz büyük ihtimalle fazla güneşte bekledi gemiden ayrıldıktan sonraki bir durakta. bu durak genellikle market olur.


edit:
ayrıca muzu buzdolabına koyarsan beneklenme yapar. yine hızlı tüketmeniz gerekir. eğer muz tam olgunlaşmamışsa ve hemen tüketmeyecekseniz poşetinin ağzını güzelce bağlayın, havasını alın ve oda sıcaklığında güneş görmeyen bir yere koyun. uzun süre dayanır.

etilen hormonu faktörü

meyveler uzak yerlere nakledileceklerse tam olgunlaşmadan toplanır. muzlar yeşil halde sevk edilir. ulaştıktan sonra kapalı depolarda, etilen püskürten makineler ile olgunlaştırılıp sarartılır, öyle satılır. meyve olgunken de etilen salgılamaya devam eder. kapalı ortam veya poşette daha çabuk olgunlaşır ve kararır.