Bazı Uzakdoğu Mutfaklarında Aşırı Dozda Kullanılan MSG Yüzünden Oluşan Çin Restoranı Sendromu

Bazı Uzakdoğu Mutfaklarında Aşırı Dozda Kullanılan MSG Yüzünden Oluşan Çin Restoranı Sendromu
iStock.com

msg nin yemeklere verdigi lezzet dolayisiyla, bati dunyasinda acilan uzak dogu yemekleri yapan restoranlarin yemek yapiminda, bilincsizce asiri dozda kullanimindan dogan ve musterilerde gorulen rahatsizliklardan dolayi bu ismi almis sendromdur. 

gogus bolgesinde gerginlik, astim krizleri, dengeyi kaybetme, ates nobetleri, kalp carpintisi, basagrisi, uyusma, bas donmesi ve asiri susuzluk hissi bunlardan birkacidir.

(bkz: monosodyum glutamat)

monosodyum glutamatın zararlı olduğu asparagasını doğurmuş sendrom.

msg tartışmaları 1968 yılında kwok tarafından bilimsel bir dergiye (new england journal of medicine) gönderilen mektuplarla başlıyor. 

kwok 6 mektup süren yazışmaları sırasında kollarından sırtına yayılan bir hissizlik hali ile genel bir zayıflık ve çarpıntı semptomlarından bahsediyor. kwok mektuplarında bu belirtilerin çin yemeklerini pişirirken kullanılan şarabın alkolünden, sodyumdan ya da msg’den kaynaklandığını ileri sürüyor. 

iStock.com


bu belirtileri gösteren hastalığı ise “çin restoranı sendromu” olarak adlandırıyor. 1995 yılında faseb (amerikan deneysel biyoloji toplulukları federasyonu) aşağıda verilen belirtileri gösteren msg semptom kompleksi adı ile yeniden adlandırıyor.

ensede, kollarda ve göğüste yanma hissi
yüzde gerginlik
göğüs ağrısı
baş ağrısı
bulantı

iStock.com


çarpıntı

enseden kollara yayılan hissizlik
uyuşma
yüzde sıcaklık hissi
astım hastalarında bronkospazm (solunum yollarının daralması)