Bebek Arabasını Kim, Ne Zaman İcat Etti?

Dışarıda bebekleriyle vakit geçirmek isteyen anne babaların kurtarıcısı olan bebek arabasının tarihi.
Bebek Arabasını Kim, Ne Zaman İcat Etti?

bebek arabası 1733 yılında ingiliz mimar william kent tarafından icat edildi. devonshire'ın 3. dükü için tasarlandı ve temelde atlı bir at arabasının çocuk versiyonuydu.

william cavendish, altı çocuk babasıydı ve tüm yavrularının aynı anda temiz hava solumasını sağladı. bu nedenle araç, daha çok bir keçinin koşumlandığı bir arabaya benziyordu. bu arada, cavendish'in oğulları büyüdüklerinde hizmette babalarını geride bıraktılar. bu buluş, üst sınıf aileler arasında popüler olacaktı.

orijinal tasarımıyla, bebek veya çocuk tekerlekli bir arabanın üstüne kabuk şeklinde bir sepet üzerine oturtuldu. bebek arabası zeminden daha alçak ve daha küçüktü. bir keçi, köpek veya küçük midilli tarafından çekilirdi. konfor için yaylı süspansiyon vardı.

bebek arabaları için gerçek moda, dokuz varisini parkta bizzat yürümek isteyen kraliçe victoria ile geldi. tabii ki, özellikle hantal yapının itilmesi değil çekilmesi gerektiğinden, böyle bir ağırlığı kendisi döndürmedi. daha çok bir arabaya benzeyen bebek arabası, midillileri taşımak için emanet edildi. moda, geniş aristokrat çevreleri ele geçirdiğinde, köpekler ve eşekler de bebekler için taşıma taşımaya başladı.


1800'lerin ortalarına gelindiğinde, anne-babaların veya dadıların taşımak için bir hayvan kullanmak yerine arabayı çekmesi için ikame edilmiş kulplar tasarlandı. modern zamanlardaki birçok bebek arabalarındaki gibi, bu tasarıma sahip bebek arabaları öne bakıyordu. çocuğun görüşü, çeken kişinin arka ucundaydı.

oyuncak üreticisi benjamin potter crandall, 1830'larda amerika'da üretilen ilk bebek arabalarını pazarladı. oğlu jesse armor crandall, çocuğu gölgelemek için bir şemsiye, katlanır bir model ve fren içeren birçok iyileştirme için patent aldı.

amerikalı charles burton, 1848'de bebek arabası için itme tasarımını icat etti. artık ebeveynler öne bakan arabayı arkadan itebiliyordu. mucit charles burton tarafından 1853'te, ileri doğru yuvarlanabileceği bir tutamaca sahip bir bebek arabasının patenti de alındı. 

bebek arabaları zamanla plastik, kauçuk ve brandadan yapılmaya başlandı ve hafiflediler. daha fazla manevra kabiliyeti için döner tekerlekler eklendi. arabalara benzeterek, çocuk taşımacılığında bir fren ve amortisör koyma fikri ortaya çıktı. ama en önemlisi, alt kısmı düzdü, böylece bebek uzanabilir ve uyuyabilirdi.

sovyetler birliği'nde, savaştan sonra, almanya'dan getirilen örneklerden kopyalanan bebek arabası üretimi başladı. ancak ağır hacimli yapılar hala ithal edilenlerden daha düşüktü.


afrikalı amerikalı mucit william h. richardson, 18 haziran 1889'da amerika birleşik devletleri'ndeki bebek arabası için 405,600 numaralı bir abd patenti aldı. tasarımı, daha simetrik olan sepet şeklindeydi. beşik, dışarı veya içeri bakacak şekilde konumlandırılabilir ve merkezi bir eklem üzerinde döndürülebilir şekildeydi. sınırlayıcı bir cihaz, 90 dereceden fazla döndürülmesini engelledi. tekerlekler de bağımsız olarak hareket etti ve böylece daha fazla manevra kabiliyeti kazandı. artık bir ebeveyn veya dadı, çocuğu bu araba ile gezdirirken istediği çocuğun yüzünü istenen tarafa çevirebilirdi.

bebek arabası kullanımı, tüm ekonomik sınıflar arasında 1900'lerde yaygınlaştı. hatta fakir annelere hayır kurumları tarafından verildi. tasarımı ve güvenlik alanında iyileştirmeler yapıldı.

owen maclaren, 1944'te emekli olmadan önce supermarine spitfire'ın alt takımını tasarlayan bir havacılık mühendisiydi. o zamandaki tasarımların yakın zamanda yeni anne olan kızı için çok ağır ve hantal olduğunu görünce hafif bir bebek arabası tasarladı. 1965'te 1,154,362 ingiliz paten numarası ve 1966'da 3,390,893 abd patent numarası ile başvuruda bulundu; bebek arabasını maclaren markasıyla üretti ve pazarladı. uzun yıllar da popüler bir marka olarak kaldı.

buradan bebek arabasının yıllara göre değişimi görülebilir.

kaynaklar: 1 , 2