Bebekler Neden Size Gülümser?

Bazen durduk yere, bazen de ona gülümseyen bir yüze karşı gülümseyen bebeklerin bu davranışını bilim insanları incelemiş.
Bebekler Neden Size Gülümser?

san diego'daki california üniversitesi tarafından yürütülen ve tıp dergisi plos one'da yayınlanan 2015 tarihli bir araştırma, 4 ila 17 haftalık bebeklerin neden gülümserken gülümsediklerini ve bu gülümsemelerin amacının ne olduğunu inceledi. bulgular oldukça ilginç. bebekler sizi gülümsetmek için gülümser! araştırma sonuçları; 4 aylık bebeklerin, anneleriyle sosyal etkileşimlerde karmaşık bir zamanlama anlayışını kullanarak, hedef odaklı bir şekilde etkileşime girdiğini gösteriyor.

bu araştırma; "çalışmamızda, anneler sürekli olarak karşılıklı gülümsemede harcanan süreyi en üst düzeye çıkarmaya çalışırken, bebekler yalnızca annelerin gülümseme süresini en üst düzeye çıkarmaya çalıştı" diyor. temel olarak, bebekler mümkün olduğunca az gülümserken, sizin mümkün olduğunca çok gülümsemenizi ister.


çalışmaya göre; bu mini beyinler gülümsemeler arasında "maksimum verimli bekleme süreleri" kullanıyor. her nasılsa bu küçük dahiler, gülümsemeyi tamamen bırakırlarsa (annelerin ya da bakıcılarının da gülümsemeyi bırakacağını biliyorlar; ancak gülümsemelerini doğru bir şekilde uzatırlarsa, bakıcılarını gün boyu gülümsetmeye devam edecekler!

bebekler bizi güldürme konusunda uzman olabilirler ama bundan ne kazanıyorlar? gülen yüzlerimizi görmek, bebeklerin bir gülümsemenin ardında yatan duyguları anlamalarının bir yolu olabilir. miami üniversitesi'nde psikoloji profesörü olan daniel messinger, slate dergisi ile yaptığı röportajda: " bebeklerin, neşenin ne olduğunu başkalarıyla paylaşarak öğrendiklerini gerçekten düşünüyorum." diyor.

bebekler 9. aya ulaştığında, kesinlikle gülümsüyorlar çünkü neşe duyuyorlar. 9 aylık herhangi bir çocuğun en sevdiği oyuncağıyla etkileşimini izleyin; gerçekten mutlu olduklarını görürsünüz. ancak 9 aylık gülümsemelerin bile bundan daha derin bir anlamı olabiliyor. 9 aylık bebeğiniz bir oyuncağa (diyelim ki oyuncak ayı) gülümsüyorsa ve sonra size veya başka birine bakarken o gülümsemeyi tutuyorsa; 2009'da yayınlanan bir araştırmaya göre buna "beklenen gülümseme" deniyor. (infant behavior and development bilim dergisi)


"beklenti gülümsemesi" oldukça gelişmiş bir sosyal beceri gibi görünüyor. bebeğiniz sadece oyuncak ayısı için mutlu hissetmekle kalmaz, bu mutluluğu sizinle paylaşmak ister. bu durumu; "bu ileriye dönük gülümsemelerin bebek gelişiminde çok önemli bir an olduğuna dair artan kanıtlar var - bebeklerin sosyal dünyalarının farkına varmaya başladıkları an . yeni ve benzersiz bir bilişsel adımı işaret ediyorlar: üçüncü bir şey hakkında başka biriyle bir duyguyu paylaşmak " şeklinde açıklıyor slate dergisi.

daha da ilginç olan, bebek davranışı ve gelişimi araştırmasının, 9 ayda beklentili gülümsemenin, "30 ayda ebeveyn tarafından derecelendirilen sosyal yeterlilik puanlarını pozitif olarak tahmin ettiğini" bulmuş olmasıdır. dolayısıyla, 9 aylık bebeğinizin çok fazla beklenti içinde gülümsediğini görürseniz, bu, yaşlandıklarında sosyal olarak iyi uyum sağlayacaklarına dair gerçekten umut verici bir işarettir.

bir adım geri çekilip düşündüğünüzde, bebeklerin bu kadar erken yaşta ne kadar çok şey anlayıp iletişim kurduğu dikkat çekicidir. onlar gerçekten küçük gülümseyen dahiler.

kaynak