Beden Dilini Kullanarak Karşı Tarafa Nasıl Özgüvenli Bir İmaj Çizilir?

Karşı tarafa kendine güvenen bir imaj çizmek için kullanabileceğiniz beden dili taktikleri.
Beden Dilini Kullanarak Karşı Tarafa Nasıl Özgüvenli Bir İmaj Çizilir?

ne yazık ki dünyamızda kitaplar kapaklarına ve insanlarda dış görünüşlerine bakılarak değerlendirilir. bu durum adil değildir ama gerçek budur. eğer kendinize güvenli bir dış görünüşünüz yoksa hem iş hem de özel hayatınızda pek çok problem yaşarsınız.

kendine güvenli olmak içsel bir durumdur ve bunu hemen kazanabilmek mümkün değildir ancak bu işin bilinen tek kolay yolu beden dilinizi bilinçli olarak değiştirerek kendine güvenli bir imajı dış dünyaya verebilmektir. bedeninizin şekli iç dünyanıza da yansır ve doğru beden dili kullanırsanız hem dışarıya verdiğiniz algıyı düzeltebilir hemde kendinizi giderek daha güvenli hissedersiniz.

bugün bu yazıyı okuduktan hemen sonra kolayca kullanabileceğiniz beş özel beden dili taktiğini sizlerle paylaşacağım. bu taktikleri sadece okumakla kalmayın ve hemen uygulamaya başlayın.

1) göz teması

dünyanın en iyi dinleyicisi ve hoş sohbet insanı olsanız bile doğru dürüst göz teması kuramıyor ve gözleriniz sürekli karşınızdaki insanın gözleri yerine yere, havaya, sağa ve sola kayıyorsa karşı taraf sizi kendine güvensiz birisi olarak değerlendirir. başkası üzerinde güçlü bir ilk izlenim bırakmak istiyorsanız gülümseyerek gözlerinin içine bakın. bunu çok uzun süre yapmanıza gerek yok yok zaten fazlası da rahatsız eder. ancak konuşmanın bütünü içinde en çok baktığınız yer karşınızdaki insanın gözleri olsun. bunu sıcak bir gülümseme eşliğinde, samimi şekilde yaparsanız çok kısa süre içinde karşınızdaki insanı etki altına alarak onda güven duyguları uyandırırsınız.

eğer kendinizi buna alıştıramamışsanız ve başka insanların gözlerine bakmak sizde rahatsızlık duyguları uyandırıyorsa, alışana kadar karşınızdaki insanın gözlerinin arasına yoğunlaşın. bu karşınızdaki insanda gözlerinin içine bakıyormuşsunuz duygusu uyandıracaktır. ancak en güzeli kısa zamanda göz teması kurmaya kendinizi alıştırmanızdır.

insanları etkileyen erkek ve kadınlar hakkında ilk anlatılan şey hepsinin "etkileyici gözleri" olduğudur. ancak bu insanların güçleri gözlerinin özel yapısından falan değil sadece karşılarındaki insanlarla doğru göz teması kurmaya kendilerini alıştırmalarından geçer. bol bol aynada alıştırma yapın, daha sonra izlediğiniz video veya dizilerdeki insanların gözlerine yoğunlaşmayı deneyin. sokakta karşılaştığınız insanlarla çok kısa göz temasları kurun (abartmayın). göz teması kurmaya kendinizi alıştırdıkça etkinliğiniz giderek daha da artacaktır. hele birde numaralı gözlük takıyorsanız çerçeveler sayesinde etkiniz daha da artar. kaçınmanız gereken tek şey insanlarla konuşurken güneş gözlüğü takmaktır. insanlar gözlerini göremedikleri insanlardan rahatsız olurlar.

2) baş sallama hareketi

birisini dinlerken aralarda başınızı hafifçe sallayarak onu dinlediğinizi karşı tarafa hissettirin.bunu yaparken "evet" veya "anlıyorum" gibi kelimeler kullanmanız karşı tarafı rahatlatacak ve sizinle iletişim kurabildiklerini onlara hissettirecektir. insanlar kendilerini gerçekten dinleyerek samimi ilgi gösteren insanlara hasrettir ve bunu onlara göstermeniz sizi olduğunuzdan çok daha etkileyici olarak yansıtacaktır. karşınızdaki insan konuşurken hiç bir tepki vermeden dinlemek üstüne üstlük hiç bir göz teması kurmamak yapabileceğiniz en büyük hatadır.

3) ellerinize sahip olun

konuşurken veya birisini dinlerken elbiselerinizi çekiştirmek, takılarınızla oynamak veya cep telefonunuzu elinizde çevirip durmak gibi tüm hareketlerden vazgeçin. insanlar sinirlendiklerinde elleri rahat durmaz ve stres enerjilerini boşaltabilmek için sürekli bir yerlerini kurcalarlar. bu tip hareketler sizi aşırı şekilde kendine güvensiz bir şekilde gösterir. konuşurken ellerinizi mesajınızı güçlendirmek için kullanabilirsiniz ama bunun dışında ellerinizi sabit bir yerde tutmaya özen gösterin. güvenli insanlarla güvensiz insanlar arasındaki temel fark bedenlerini kullanma hızlarıdır. güvenli insanlar ne yapıyor olurlarsa olsunlar yavaş ve kendine güvenli hareket ederler. kendine güvensiz insanlarsa sürekli hızlı ve kontrolsüz vücut hareketleri yapar.

4) ellerinizi özellikle yüzünüzden çekin

eller demişken en önemli nokta yüzünüzle oynamaktan tamamen vazgeçmenizdir. ellerin yüze götürüldüğü her tür durum karşı tarafa sizin hakkınızda farklı bir güvensizlik mesajı verir. ellerinizi ağzınıza götürmek veye erkekseniz ağzınızla beraber bıyık veya sakalınızı sıvazlamak "yalan söylüyor" imajı verebilir. elinizi kulağınıza götürürseniz "söylediklerinden emin değil" algısı üretirsiniz. kafanızı ve ensenizi ovup durmanız ya korku ya da sıkıntı göstergesidir. kısacası elinizi mümkün olduğunca yüz ve baş bölgenizden uzak tutun.

5) bedenin genel duruşu en temel güven veya güvensizlik göstergesidir

omuzlarınızı düşürüp belinizi öne eğerek vereceğiniz her tür duruş sizi tam anlamıyla kendine güvensiz gösterecektir. dik durmaya kendinizi alıştırın ama bunu robot gibi abartmayın. ne öne eğilin ne de sopa gibi kasılın ikisinin arasında yumuşak bir duruş sergileyin. birisini otururken dinliyorsanız hafifçe öne eğilerek onun söylediklerine ilgi gösterdiğinizi gösterebilirsiniz ancak çok eğilirseniz hem zayıf gözükür hem de onun kişisel alanını ihlal ederek rahatsız edersiniz. bu tip şeylerin ayarını anlamak için size tavsiyem kendine güvenli erkek veya kadın rolleri oynayan sinema veya dizi karakterlerinin bedenlerini nasıl kullandıklarını iyice incelemeniz olacaktır. iyi aktör ve aktrisler beden dilleriyle öz güven yansıtmanın uzmanıdırlar ve onları dikkatlice izlerseniz size çok şey öğretirler.