Bedeni Dışında İnsana Benzer Bir Yanı Olmayan Vahşi Çocuk: Victor of Aveyron

1799 yılında Fransa'da Aveyron ormanlarında bulunan vahşi çocuk Victor of Aveyron'un ilginç hikayesi.
Bedeni Dışında İnsana Benzer Bir Yanı Olmayan Vahşi Çocuk: Victor of Aveyron

ocak 1800’de, güney fransa’daki saint-serin köyünün yakınlarındaki ormanda garip bir yaratık görüldü. kısa zamanda, dik yürümesine karşın insandan çok hayvana benzeyen bu yaratığın on bir-on iki yaşlarındaki bir erkek çocuğu olduğu belirlendi. kendisine victor of aveyron dendi. 

çocuk, tiz ve garip çığlıklarla konuşmaktaydı. çocuğun bir temizlik duygusundan yoksun olduğu, istediği yer ve zamanda hacetini giderdiği görülüyordu. çocuk yerel polise teslim edilerek yakındaki bir yetimler yurduna kondu. ilk zamanlarda, sürekli kaçmaya çalışıyor ve kolayca yeniden yakalanıyordu. elbise giymeyi reddediyor, giydirildiği zaman da bunları yırtıyordu. onun kendi çocukları olduğunu düşünen kimse de çıkmadı.


çocuk, herhangi bir olağandışılık sonucu vermeyen titiz bir tıbbi muayeneden geçirildi. bir ayna gösterildiğinde, aynadaki imgeyi fark etmiş görünse de kendisini tanıyamamıştı. bir keresinde, aynada gördüğü bir patatesi almak için ellerini aynaya doğru uzatmıştı (patates gerçekte başının arkasında tutulmaktaydı). birkaç denemeden sonra, kafasını geriye çevirmeden, elini omuzunun arkasına uzatarak patatesi aldı.

çocuk daha sonra paris’e götürüldü ve onu ‘hayvandan insana’ çevirmek için sistematik bir çaba gösterildi. bu çaba yalnızca kısmen başarılı olmuştu. tuvalet eğitimini öğrendi, elbiselerini giymeyi kabul etmeye başladı ve kendi kendine giyinmeyi öğrendi. yine de, oyuncaklar ya da oyunlarla ilgilenmiyordu ve birkaç sözcükten fazlasında da ustalık elde edemedi. davranışlarının ve tepkilerinin ayrıntılı betimlemelerine dayanarak, bunun nedeninin zeka geriliği olmadığını söyleyebiliriz. insanca konuşmada tam ustalık kazanmakla ya ilgilenmiyor ya da bunu beceremiyordu. çok az bir ilerleme gösterdi ve 1828’de kırk yaşlarındayken öldü.