Belçika, Neden Kaliteli Oyuncularına Rağmen Futbolda Ciddi Bir Başarı Gösteremiyor?

Romelu Lukaku, Thibaut Courtois ve Kevin De Bruyne gibi üst düzey oyuncuları olmasına rağmen Belçika a milli takımı uzun süredir futbolda başarıya hasret bir görüntü çiziyor.
Belçika, Neden Kaliteli Oyuncularına Rağmen Futbolda Ciddi Bir Başarı Gösteremiyor?

belçika vatandaşı olarak birkaç kelam edeyim. bakın vatandaş diyorum sonra "aniden türeyen doğuştan golden state'li" muamalesi yapmayın, belçika'da doğdum :)


belçika milli takımının iki tane büyük sorunu var

- kompany: yıllar yılı mükemmel stoper diye diye ki hakikaten mükemmele yakın kumaşı var, sakatlıklara rağmen kompany hep ilk planda tutuldu, benim hatırladığım her büyük turnuva öncesi sakatlanıp defans hep yamalandı. oysa bu adamın sakatlık durumu küçüklüğünden beri bunu işaret ediyordu, her turnuva öncesi kompany'ye bel bağlanacağına üzerine düşülecek alternatif bir ikili oluşturulsaydı şu an eldeki diğer stoperler daha uyumlu olurdu. net biçimde defansı isim kalitesine rağmen aksıyor bu takımın. galler maçı örneği var ama daha bir sürü sıralanabilir. kompany yine sakatlandı ve vermaelen'in de eksikliğiyle ne olur muamma.

- mentalite: çok büyük kulüplerde oynayan çok kaliteli bir futbolcular bütünü belçika, ama wilmots'la olsun, martinez'le olsun kimse tam olarak asker olmak istemiyor, general olmak isteyenlerin de öyle bir karizması yok ve milli takımla çıkarıp masaya vuramıyorlar.

onun dışında bu takımın son 10 yılda, maç anında top 10'da bulunan takımlara karşı oynadığı son 15 maçtaki karnesi: 1 galibiyet 2 beraberlik 12 mağlubiyet.

bu dehşet verici bir istatistik. belçika'nın almanya, fransa, ispanya, vb takımlara oranla teknik ve altyapı imkanları kısıtlı. fransa'nın milli takıma has altyapı tesisleri ve fizik, sağlık gibi konarda yaptığı hazırlıklar belçika'nınkini kat be kat aşıyor. bu takımın, ülkenin kurumsal yapısından dolayı (bir milli stat yapımı için bile anlaşamayıp euro 2020 etaplarından biri olma şansını kaçırdılar) yaşadığı organizasyonel vasatlık maalesef oyuncu yetiştirme kapasitelerine rağmen hiçbir zaman takım olarak rekabetçi hale gelememesine sebep olacak gibi duruyor. takımın backstage staff'ından vasatlık akıyor. belçika federasyonu tff kadar olmasa bile günlük tartışmaları takım etseniz televizyonu kapatma isteği uyandıracak derecede parazit bir oluşum.

kısacası

çocuk yaşta çok iyi oyuncu yetiştirme kapasitesine sahip ve bunun altyapısını iyi kurmuş belçika, üst düzey sağlık/fizik/teknik/organizasyonel altyapı eksikliğinden dolayı kendi yetiştirdiği oyuncuları oynatma becerisi gösteremiyor, profesyonelliğe geçiş aşamasında yeterli imkana ve yatırıma sahip değil. ama yetiştirdiği oyuncular ingiliz, alman, fransız, italyan kulüplerinde tüm takip kusursuz olduğu zaman farklarını gösteriyorlar.

Bu içerik de ilginizi çekebilir