Belçika'da Son Yıllarda Fransız Kültürü Lehine Gerçekleşen Değişim

Belçika eskiden Hollanda'ya daha yakın bir kafadaydı diyebiliriz ancak durum artık pek öyle değil sanki... Bir bakalım.
Belçika'da Son Yıllarda Fransız Kültürü Lehine Gerçekleşen Değişim
iStock

belçika, fransa siyasetinin kazandığı bir ülkedir. şöyle ki; önceden belçika dediğimizde hatta son 10 yıl öncesine kadar aklımıza bir felemenk ülkesi gelirdi. bu tartışmasız kabul edilen bir realiteydi. gelgelelim fransa'nın etkili siyaseti ile bu durum günümüzde artık onarılamaz bir şekilde değişti. artık belçika bir fransız ülkesidir.

peki bu durum nasıl değişti?

aslında ülkenin kuruluş felsefesi felemenklerin hollanda'daki hollandalılar ile mezhepsel farklılığından dolayı ayrılması ve ufak bir fransız bölgesi ile isviçre benzeri bir yapı kurmasıydı. felemenkler nüfusu üstünlüğü ile rehavete kapılıp açıkcası ülkenin iç siyasetini çok boşladılar. lakin ummadık taş baş yardı, fransa inatçı ve asla pes etmeyen bir karaktere sahip bir ülke.

fransa'ya turist olarak giden herkes fransızların ingilizce bildiği halde sorduğunuz soruyu anlamanıza rağmen fransızca cevap verdiğini bilir. fransızlar için fransızca vazgeçilmez bir dildir, asla başka bir dile tercih etmezler... sırf bu sebeple kanada'da quebec eyaleti bir ara ufak bir farkla bağımsızlığı bile kaçırdı. 60 milyon almanın abd'de hiçbir eyalette resmi dile bile sahip olamadığı gerçeği ortada. orada 8 milyonluk bir eyalet neredeyse bağımsız olacaktı.

1995 Quebec referandumu: Ağırlıklı olarak Fransızca konuşulan Kanada eyaleti Quebec'teki seçmenlere, Quebec'in Kanada'ya siyasi ve ekonomik bir anlaşma önerme koşuluyla egemenlik ilan edip bağımsız bir ülke olup olmayacağını soran ikinci referandumdu.


peki belçika'da ne oldu?

fransa hükümeti dil bazında çoğunluğu elde etmese de brüksel'i alarak belçika'yı fransız ülkesi yaptı diyebiliriz. şu anda brüksel'de herkes fransızca konuşuyor, felemenkçe yok gibi bir şey.

değişimi ise şöyle fark ettim, artık eurovision gibi yarışmalarda bile belçika fransızca konuşuyor. örneğin fransa'ya gidecek bir mühendis, doktor artık direkt fransızca öğreniyor... yani belçika'nın anahtarı artık fransızca oldu. fransa siyaseti felemenklerin elinden belçika'yı almayı başardı. şu an bölünme olması durumunda bile brüksel ve valon bölgesi direkt fransa'ya bağlanır. brüksel'in şehir devleti olması gibi senaryolar ise siyaseten gerçeklikten çok uzak masallar...

fransa siyaseti belçika'da başardı, isviçre'yi deniyor. yeni hedefleri isviçre lakin isviçre'yi almanların elinden almaları çok çok zor.