Benmariyi İcat Eden, En Ünlü Kadın Simyacı: Maria Prophetissima (Maria The Jewess)

Kadın simyacılar arasında en fazla öne çıkan Maria'yı (MS 1-3. yy) inceliyoruz.
Benmariyi İcat Eden, En Ünlü Kadın Simyacı: Maria Prophetissima (Maria The Jewess)

maria prophetissima... latince "peygamber maria" anlamına gelir. aynı zamanda yahudi maria (maria hebraea) diye de bilinir. erken dönem gnostik ve simyacı panopolisli zosimos'un eserlerinde adı geçer ve zosimos'un verdiği bilgilere göre ms 3.yüzyılda iskenderiye'de yaşamış kadın simyacıdır.

simya çalışmalarında kullandığı birtakım gereçler de icat etmiştir. bu araçlardan yaygın bilineni benmaridir. (fr. bain marie: marie'nin banyosu). benmari dışında tribikos adı verilen ve damıtma yoluyla saflaştırılmış maddeleri elde etmek için kullanılan üç kollu enstrümanı icat etmiştir ve bu alet günümüzde kimya laboratuvarlarında halen kullanılmaktadır. mary, yazılarında (zosimos tarafından alıntılanmıştır) tüpleri yapmak için kullanılan bakır veya bronzun bir kızartma tavası kalınlığında olmasını ve tüpler ile hareketsiz kafa arasındaki bağlantıların un macunu ile kapatılmasını tavsiye ediyordu.


mary tarafından icat edilen kerotakis denen bir diğer alet ise simyada kullanılan maddeleri ısıtmak ve buharları toplamak için kullanılan bir nesnedir. üst tarafında bakır levha bulunan hava geçirmez bir kaptır. düzgün çalıştığında, tüm eklemleri sıkı bir vakum oluşturur. hermetik sanatlarda bu tür sızdırmaz kapların kullanılması, daha sonraları endüstride yaygın kullanılan "hermetik olarak kapatılmış " terimine yol açmıştır.

maria ayrıca, simyanın temel kurallarından kabul edilen maria aksiyomu ilkesini kurmuştur.