Benzinlikten Çıkarken Ne Yöne Sinyal Verilir?

Benzin aldınız, tekrar yola dönmek üzeresiniz, yola çıkarken sağa mı sinyal vermelisiniz, sola mı? Bu durumda ne yapmak gerekir?
Benzinlikten Çıkarken Ne Yöne Sinyal Verilir?

benzinlikten veya başka bir kesimden, nereden yola çıkarsanız çıkın, katılacağınız yol tek yön veya bölünmüş bir yol ise (karşı yola geçemeyeceğimiz yollar), yani başka bir yola erişmek için bir şerit ya da yol geçmeden yapılacak ise sinyal verilmez.

şayet benzinlikten çıktınız, benzinlik sağda bu arada, yola girmek için bir katılım/hızlanma şeridi var ise katılım şeridinden asıl yolun sağ şeridine hızlanarak kontrollü girerken sola sinyal verilir yani "ben katılım şeridindeyim ama buradan yoluma/şeridime gireceğim" mesajı verilir sinyal ile.

katılım şeridi yok ise sinyal verilmez, trafik kontrol edilir ve benzinlik yolun sağında ise sağ şeritten devam edilir. benzinlik yolun solunda ise sol şeritten devam edilir.

şayet gidiş gelişli çift şerit bir yol ise karşı şeride geçmeye, dönüşe engel bir uyarı tabela yasak yok ise benzinlikten çıkarken sağa gidilecekse sağa sinyal verilir çünkü sola dönme seçeneğim de var. sola dönülecek ise sola sinyal verilir çünkü sağa gitme seçeneğim de var.

girilecek yollar çok şeritli ise girişler her zaman size en yakın şeritten yapılır. yani giriş yolun sağında ise sağ şeritten devam edilir, giriş yolun solunda ise sol şeritten devam edilir.
---

güvenli sürüş uzmanı ve trafik kaza bilirkişi olmamın vermiş olduğu yetki ile yazıyorum. konuya ''bence, bana göre'' diye başlamadım. kurallar nettir. kişiye göre değişmez. saçma da bulsak, mantığımıza uymasa da trafik yönetmeliğinde açıkça yazılan kurallar, kanunlar tartışmaya veya yoruma açık değildir, olmamalıdır da.

yani o kural o yönetmelikte olduğu ve değişmediği sürece biz uymak zorundayız. saçma ya da mantıksız bulduğumuz kuralın içinde bilmediğimiz gözden kaçırdığımız detaylar olabileceğini ve bu kuralların keyfi, gelişi güzel konulmadığını bilmeliyiz.