Beraber Yenmesi Tavsiye Edilmeyen Yiyecek ve İçecekler

Bu yiyecekler aslında bir arada çok leziz görünüyor olmasına rağmen kombine haldeyken sağlıksız bir beslenmeye sebep oluyor.
Beraber Yenmesi Tavsiye Edilmeyen Yiyecek ve İçecekler

uzmanlara göre beslenirken, dikkat edilmesi ve asla beraber yenmemesi gereken besin kombinasyonları var. bu yiyecekler aslında bir arada çok leziz görünüyor olmasına rağmen, kombine haldeyken sağlıksız bir beslenmeye sebep oluyor. çokça tüketilen, bir aradayken iştah açıcı gibi görünen, bir o kadar da sağlıksız olan bu kombinasyonlar neler mi?

yemek yerken su ya da meyve suyu içmek

en kötü ve toksik kombinasyonlardan biri, yemek yerken içme suyu veya meyve suyu tüketmek. bunun nedeni, aldığınız su veya meyve suyunun midenizdeki asidi sulandırması ve karbonhidratların, protein ve yağların parçalanmasının etkinliğini azaltmasıdır. bu nedenle, yemek yemeden önce en az on dakika su almanız önerilir. bu, mide enzimlerinin seyreltilmesini ve aşırı yemeyi de önleyecektir.

muz ve süt

bu kombinasyon çok sağlıklı görünüyor, ancak o kadar da sağlıklı bir birleşim değil.
bunun nedeni, iki besinin de ağır olması ve birlikte alınmaması gerektiğidir. muz ve sütü sindirmek zordur ve düzgün beyin çalışmasını yavaşlatabilir.

bu iki zıt gıda; biri soğutma kalitesine sahipken diğeri ısıtma kalitesine sahiptir. muzlar arıza sırasında ekşi olur ve sütle karıştırıldığında toksik hale gelir. bu nedenle, döküntüler, öksürük, soğuk algınlığı ve alerji gibi bazı problemler ortaya çıkabilir.

hamburger ve patates kızartması 

insanların hamburgerin yanında patates kızartması yemesi yaygındır. acı gerçek şu ki bu bir felaket. iki yiyecek de yağ açısından zengindir. bu nedenle ikisini tüketmek sizi kısa sürede yorgun ve tembel yapacaktır. her iki yiyecek de doğal olarak kızartılır ve vücuttaki şeker ve kolesterol seviyelerinde hızlı bir artışa neden olur. bunlar ayrıca iştahın artmasına ve kilo alımına neden olur.

fasulye ve peynir

peynir, protein açısından zengin bir süt ürünüdür. çoğu durumda, bu yiyecekler midede şişkinliğe neden olur ve sindirim sürecini zayıflatır çünkü her ikisi de sindirimi ağırdır. doğal olarak peynirin ısıtma özelliği varken fasulyenin ısıtma ya da soğutma özelliği vardır, bu da sindirim sisteminde kafa karışıklığına neden olur. bağırsağa ulaşmaları durumunda terleme, idrara çıkma ve dışkı hareketi enfeksiyon kapar ve yavaşlar.

pizza ve soda/kola

herkesin favori kombinasyonu. ancak bu kombinasyon asidiktir. pizza hem proteinler hem de karbonhidratlar açısından zengindir. bu nedenle, sindirim işlemi sırasında vücut enerjisinin çoğunu kullanır. öte yandan, soda ya da kola içmek sindirim sürecini yavaşlatır. bu sonunda mide ve mide ile ilgili sorunlara yol açar.

yoğurt ve meyveler

yoğurdu meyve ile birleştirmek iyi bir fikir değildir. çünkü mide, yoğurdu çok daha farklı bir hızda sindirir. yoğurt, meyvelerdeki mevcut şekere etki eden birçok bakteri içerir. öte yandan, meyvelerdeki asitler yoğurdun sindirimini engelleyecektir. kombinasyonun tadı güzel olsa da, her yiyeceğin ayrı ayrı tüketilmesi tavsiye edilir. bu yiyecekleri aynı anda almak, öksürük, soğuk algınlığı ve cilt alerjilerine yol açabilen bir sindirim yangınına neden olur.

yumurta ve et

bazı insanlar bu yiyecek kombinasyonunu almanın çok sağlıklı olduğunu düşünse de, gerçek şu ki öyle değil. bunlar, protein açısından oldukça zengin iki besindir - her ikisinin de sindirilmesi uzun zaman aldığından, sindirim sistemine iki aşırı yük biner.

patates ve et

birçok kişi biftek ile patates kızartmasını tercih eder. ne yazık ki, bu da yanlış iki besinin beraberliğidir. patatesler, çok fazla alkalotik sindirim sıvısı gerektiren nişasta açısından zengindir. öte yandan et, çok fazla asidik sindirim sıvısı gerektirir. ikisini tükettikten sonra midede sıkışıp kalırlar ve böylece mide ekşimesi, gaz, geğirme gibi bazı gastrointestinal rahatsızlıkları beraberinde getirirler.

sonuç olarak, bunlar kaçınılması gereken en sağlıksız yiyecek kombinasyonlarından bazılarıdır. sadece vücudunuza zarar verdiğinizi öğrenmek için doğru kombinasyonu seçmişsiniz gibi görebilirsiniz.

kaynak