Beşiktaş'ın Çalışılmış Olduğu Çok Belli Olan Hücum Organizasyonları

Sergen Yalçın ile birlikte çok iyi bir hava yakalayan ve Süper Lig'de lider olan Beşiktaş'ın maç içinde denediklerine dair güzel bir inceleme.
Beşiktaş'ın Çalışılmış Olduğu Çok Belli Olan Hücum Organizasyonları
Fotoğraf: Beşiktaş JK

sergen yalçın, sürekli yeni şeyler deneyen bir teknik adam. son gaziantep maçında kimi dakikalarda üçlü defans oynadı. bunu denediği 2. maç. kenar beklerinden biri geriye gidip diğeri orta sahaya geçerek

3-2-4-1 oynamayı denedi:


bu anlarda çok iyi oynadığımız söylenemez. ama denemek önemli. sergen hocam iyi gidiyoruz demiyor, b-c-d planları için iyi giderken çalışıyor. bu çok önemli.

maç sonu açıklamalarında doğru oyundan bahsediyor hep. nedir bu doğru oyun? hep birlikte bakalım. öncelikle beşiktaş; mesut'u , pelkas'ı, babel'i, arda'sı, falcao'su, mustafa muhammed'i falan olmadan atiba ile larin ile nasıl ligin en çok gol atan takımı, birlikte inceleyelim.

pozisyon 1:

dakika 24. 1-0 öndeyiz. 4 oyuncu ile hücuma çıkmış durumdayız. pozisyonu sonlandıracak ve fena da olmayan son vuruşu yapacak oyuncu kim? son vuruş anı fotoğrafı da bu, bakın ve tahmin edin:

cevap: wellington. üstelik korner dönüşü falan değil. normal akan oyun ve maçın başları ve skor avantajı beşiktaş'ta. tamamen hafta içi çalışılmış bir pozisyon olduğu için orada. ve bu her maç bolca tekrarlanır. dikkatli bakan gözler beşiktaş hücumlarında ceza sahası içinde ve çevresinde sürpriz oyuncu olmasının alışılmış bir durum olduğunu bilir.

buna örnek olacak bir başka pozisyon:

kenardan orta yapılıyor. ceza sahası içinde son vuruşu yapacak bir oyuncu var. kale alanı çaprazına hareketlenmiş. kim? ceza sahasında iki oyuncudan biri? tahmin edin kim? en olmaması beklenen kişi: sağ bek oyuncusu rosier. bunlar tesadüfen olan pozisyonlar değil. gol ile sonuçlanmamış olması önemli değil. bunlar hafta içi çalışılmış pozisyonlar. çizilmiş hücum planları.

erol bulut'un fenerbahçe de yapamadığı şey bu. bugün olmaz, yarın olur. incelenecek çok pozisyon var. ama ben meyve vermiş bir pozisyona bakalım diyorum. ilk gol. aboubakar bireysel becerisi ile golü attı. ama o bireysel beceri nasıl işe yarar hale geldi yakından inceleyelim.

top, defanstan çizgideki aboubakar'a geliyor:

hücuma katılmış 4 ayrı oyuncu var. topsuz oyun dedikleri şey bu. aboubakar bireysel yetenekle bir şeyler yapar ya da yapmaz ama beşiktas hücuma geçerken sahada gayet iyi olarak yerleşmiş. pozisyonu sonuçlandırmaya yönelik bir yerleşim. aboubakar birebirde rakibini geçerse bu dört oyuncu ok gibi ceza sahası içine koşacak. aboubakar birebir oynamayı tercih etmiyor. sakatlık öncesi aboubakar burada bire bir oynar ve rakibi kolayca geçerdi. ama artık bunları pek yapamıyor. her maç bir iki defa yapıyor. fakat sorun değil sergen'in takımı aboubakar'a eskisi kadar atletik olmamasını sorun etmeyecek bir takım.

yardım için kendisine yaklaşan larin oluyor. ve topu ona veriyor. top larin'de ve pas opsiyonlarına bir bakalım:

geriden desteğe gelen josef'e verebilir. pozisyon almış atiba'ya verebilir. atiba duvar olacak şekilde pozisyon almış. top ona giderse bir sonraki hamle hazır koşusuna başlatan aboubakar'a tek top ile verecek ve karşı karşıya kalacak. ama topu ona ulaştırmak biraz bireysel yetenek ister. lakin bu larin'de yok. 

topu isteyen ve boşa çıkmış rachid ghezzal'a veriyor top ghezzal'da:

önünde bir çok seçenek var. topa basıp desteğe gelen adem'e pas verip oyunu açabilir. josef'e yuvarlayıp oyunu set hücumuna çevirebilir. ceza sahasına çapraz koşu yapan atiba'ya verebilir. ceza sahasına dik koşu yapan aboubakar'a verebilir. o, son seçeneği kullanıyor. harika bir asistle top aboubakar'a geliyor.

ama iş burada da bitmiyor. aboubakar topla buluştuğunda:

sağına bırakıp larine boş kaleye gol artırabilir. kaleye vurur top kaleciden dönerse dönen topu tamamlayacak atiba var. ya da bireysel yetenekle kaleciye çalım atabilir o çalım atmayı tercih ediyor ve başarıyor. gol ghezzal'ın ve aboubakar'ın bireysel yeteneği ile gelmiş olsa da pozisyonda takımın topsuz oyunda ne kadar doğru yerde doğru zamanda yer aldığını görmek  beşiktaş'la gururlanmama yol açıyor.

tamam oldum demediğin için, yeni şeyler denediğin için, çalışılmış olduğu çok belli hücumların için ve her maç sonunda belirttiğin doğru oyun için tekrar teşekkürler hocam.