Better Call Saul'da Kim ve Saul'un Howard Hamlin'e Israrla Kumpas Kurmasının Sebebi

Bu spoiler değil: Saul Goodman ve Kim Wexler, Hamlin'e uzun süredir çeşitli kumpaslar kuruyor. Peki sinir bozucu derecede fiyakalı olması haricinde ciddi bir falsosunu göremediğimiz Hamlin'e bu öfke neden? İşte buna dair akla yatkın bir teori.
Better Call Saul'da Kim ve Saul'un Howard Hamlin'e Israrla Kumpas Kurmasının Sebebi

"Bu kumpas neden?" sorusunu detaylandırarak bir görelim önce

howard hamlin değişik bir adam ama gerçekte jimmy'ye bir kötülüğü oldu mu emin değilim. hatta jimmy baro sınavını geçtiğinde onu işe almak istiyor, abisi aldırmıyor, aynı şekilde sandpiper davası için onu hhm'de çalıştıracak oluyor ve yine abisi çalıştırtmıyor. hatta bunları sonradan jimmy de öğreniyor. yani howard'ın aslında kendisine karşı bir kini olmadığını, olayın abisi kaynaklı olduğunu biliyor. ancak buna rağmen howard'a bunları niye yapıyor ben anlamış değilim. özellikle 5. sezonda jimmy howard'a kendi kendine eziyet etmeye başlıyor (bowling topu, restoranda fahişeler vs). kim sonradan katılıyor. kim'in daha mantıklı sebepleri var: howard ona bayağı köpek çekti, bodruma attı vs. onu anlayabiliyorum. ama en başta jimmy neden bu işe girişti halen çözemedim.

yani olay sadece farklı dünyaların insanları olmaları mı?

Cevap veren teori de şu şekilde

Uyarı: 6. sezona dair spoiler içerir.

jimmy ve kim'in howard ile uğraşmasının ardındaki motivasyon howard'a karşı bir intikam almak üzerine değil, önemli bir finansal unsur var. hatırlarsanız 1. sezonda jimmy, sandpiper crossing huzurevinde, sahiplerinin sistematik olarak yaşlı sakinlerinden fazla ücret kestiğini tespit edip büyük bir davayı ortaya çıkardı. jimmy, davayı hhm ve davis & main'e devretti davadan %20'lik bir pay alma hakkını saklı tutarak. ancak o zamandan beri sandpiper'ın avukatları hala uzlaşma tutarı için pazarlıklar yapıyor. kim, jimmy ile birlikte howard hamlin'in profesyonel itibarını yok edebilirlerse, cliff main'in, gözden düşmüş bir howard'ın sandpiper'a karşı davalarında pozisyonlarına verebileceği potansiyel zarardan korkarak sandpiper'ın önerdiği anlaşmayı hemen kabul edeceğini düşünürler. bu teklif şu anda 26 milyon dolar, jimmy'nin böylece yaklaşık 2 milyon dolar alacağı anlamına geliyor. (%20'si bu tutara tekabül etmiyor ama geçen miktar boyleydi yanlis hatirlamiyorsam. after tax, legal costs vs yüzünden olabilir)


planları da bu zamana kadar şöyle:

ilk olarak, cliff main'in zihninde howard hakkında şüphe tohumları ekmek. bunun için jimmy, cliff ile sahadayken howard'ın golf kulübündeki dolabına bir torba "uyuşturucu" (aslında bebek pudrası) yerleştiriyor. howard dolabını açar, uyuşturucu çantası düşer ve cliff main görür. howard, haklı olarak benim değil falan der ancak cliff'in kafasında bir şüphe oluşur bile.

jimmy & kim'in bir sonraki adımı, howard'ın iş dışındaki faaliyetlerinin yasal çalışmalarını etkileyebileceğini düşündürtmek için jimmy başlangıçta davis & main'e hhm patronunun kokain alışkanlığını duyduklarını iddia edecek bir müşteri icat etmeyi planlıyor. bunun için de kettlemanlara gidiyor. kettlemanlar cliff'e gidiyor, bizim davamıza bakan avukatın uyuşturucu alışkanlığı varmış diye yine cliff'in içine şüphe düşürüyor.

son olarak da son bölümde jimmy howard'ın kılığına girip arabasını çalıyor. kim, cliff ile bir kafede otururken howard kılığındaki jimmy arabadan eskortu bağırış, çağırış küfür kıyamet atıyor. yine olaya cliff şahit oluyor ve kim'e o howard değil miydi? evet howard'dı evet diye onun olduğunu düşündüğünü söylüyor.

başka olaylar olacak mı, göreceğiz howard'a karşı ama howard'a karşı yaptıkları bu tuzakların sebebi özetle howard'ın itibarını zedeleyip, cliff'in kafasında soru işaretleri oluşturmak ve davanın bir an önce kapanmasını sağlayıp kendi %20'lik paylarını almak.

Bu ve benzeri tahminlere katılmayan bir görüşü de ekleyelim alternatif olarak

bu soruya verilen “çünkü howard kim'e şöyle şöyle, jimmy'ye böyle böyle yaptı” gibi cevaplar beni tatmin etmiyor ve dizinin tamamını düşündüğümde de tutarsız geliyor. olayın şahsi bir mesele olduğunu belirtiyor bu cevaplar ama ben şahsi bir mesele olduğunu düşünmüyorum. kim de, jimmy de bir zihniyete kötülük edip galip gelmek, o zihniyetin ezildiğini görmek istiyorlar. doğru yolda olduklarına dair eminliklerini perçinleyecek bir galibiyet arıyorlar.

jimmy, chuck öldükten sonra hhm'de chuck'ın burs vereceği öğrencilerle görüşülen mülakata jüri olarak katılmıştı. anlatmak istediğim durum için çok kilit bir sahne. orada sadece jimmy'nin oy verdiği bir kız vardı ve kızın sabıkası falan vardı. jimmy o kızı kendisiyle özdeşleştirmiş ve daha çok yardımı hak ettiğini düşünmüştü. fakat howard ve diğer jüriler kızı sabıkası nedeniyle direkt kafadan elemişlerdi. jimmy fikirlerini değiştirmeye çalışsa da faydası olmamıştı. çıkışta kızı yakalayıp “onları boşver, onlar seni asla aralarına almaz, sen kendi hakkını kendi koparıp alacaksın. onlar için sen hatandan ibaretsin. pes etme ve onları hakla” gibisinden bir şeyler söylemişti. jimmy adeta genç, tecrübesiz jimmy’e öğüt verir gibiydi. bu söylemi jimmy'nin karar kıldığı hayat felsefesidir. benim yolum budur ve buradan devam etmek zorundayım dediği yoldur. bu yol ona taa babasının bakkalına gelen dolandırıcının jimmy'ye söylediği “bu dünyada sadece kurtlar ve kuzular vardır evlat. ya kurt olmayı seçersin ya kuzu” demesiyle belirdi. bu düşünceye ara ara uzaklaşıp yakınlaştı fakat abisi öldükten sonra iyice kafasında netleşti “doğru yolun” bu yol olduğu. dolayısıyla howard ve howard gibileri yenebiliyor olmak saul'un evren tarafından onaylanma ihtiyacını gideriyor. adeta seçtiği yolun doğru olduğuna dair bir kanıt, howard'a yenebiliyor olması. ne şanssızlık ki howard böyle bir insanın radarına fazlasıyla takıldı. howard olmasa başka birisi mutlaka olurdu. howard'a yapılan kötülük şahsi olmaktan ziyade fikirsel bir savaş ilanının sonucu.

kim'in bakış açısına gelecek olursak

kim’in bakış açısının biraz daha farklı olduğunu düşünüyorum. jimmy, “kötülük dediğiniz buysa kötüyüm amk” tavrındayken, kim yaptıklarını meşrulaştırma çabası içinde. jimmy’nin “bulunduğumuz dünyanın mekanizması “kötü” olmaya zorluyor. ya acıtırsın ya acı çekersin ve acı çekmeyi seçenler enayidir” şeklinde bir bakış açısı var ve tabiri caizse “yav he he kötüyüm tamam n'olmuş, başka ne olacaktı” tavrı var. kim’deki bakış açısı ise kötü olmayı kabullenmiyor. hayır, kötü olmamalıyım fakat bazılarının kötülük dedikleri şeyler de aslında kötü değil. kötülüğü hak eden insanlar vardır ve bunlara kötülük yapmak aslında iyiliktir. bulundukları konumdan dolayı suça sürüklenmiş ve zayıf konumda insanlara acımasızca haksızlık yapıyorlar. jimmy’de zaten bunlardan birisi. howard ve jimmy arasındaki savaşı görüyor ve howard’a karşı cephe alıyor. howard gibiler jimmy gibilere haksızlık ediyor. howard’ı ezmek birçok insana iyilik yapmak olacaktır. kim’de de böyle bir bakış açısı gördüm. son bölümdeki kim ve jimmy arasındaki diyalogta bu bakış açısı farklılığını iyi vermişler. jimmy espriyle karışık kendilerini “kötüler” olarak tanımlayınca kim “biz kötü müyüz” diyor. jimmy de geçiştiriyor o anda. lafın gelişi söyledim gibisinden bir şeyler diyor. dediğim gibi jimmy “kötü” sözüne takılmıyor, umrunda değil ama kim için o kelimeyi kullanmamak önemli.

bu bakış açısı farklılığına baktığımda sanırım şöyle bir benzetme yapabilirim: jimmy, faşisttir. zorbalığı, insanları s*kmeyi herhangi bir kılıfa sokmadan gerçeklik budur ve böyle olmak zorundadır diyerek icra eder. ya üstün olursun ya ezilirsin. kim ise komünisttir. aynı zorbalığı meşrulaştırmak için iyilikle paketleme çabası içindedir. zayıf olan haklıdır, güçlülere karşı çıkmalıyız. zayıf olanlar güçlüler yüzünden bu haldedirler. sonuca baktığında birbirlerinin laciverti olan iki zihniyet, fakat yaptıklarını temellendirme şekilleri farklı. ancak bence jimmy bu konuda çok daha tutarlı ve sağlam duruyor. kim olaya daha duygusal bakıyor ve kendisine bulduğu sebepler daha cüretkar kılıyor onu.