Beyşehir Gölü Üzerinde Yer Alan Mada Adası'nda Yaşayan Halkın Çaresizliği

Konya'da bulunan ve Türkiye'nin en büyük ikinci gölü olan Beyşehir Gölü'nün üzerinde Mada adında bir ada var. Ada üzerinde 100 yıldan fazla süredir yaşam var ancak ada halkı, şehre ulaşım konusunda özellikle kış aylarında büyük sıkıntı yaşıyor.
Beyşehir Gölü Üzerinde Yer Alan Mada Adası'nda Yaşayan Halkın Çaresizliği


beyşehir gölü üstünde yer alan, "anadolu'nun üstünde yaşam olan tek adası" "mada adası" sakinleri yıllardır 700 metrelik bir köprü için çaresizce hükûmetlere yalvarıp duruyorlar.

1865 yılında beri yerleşimin olduğu, ulaşımlarını sadece kayıkla gerçekleştiren ada sakinleri kışın buz tutan göz üstünde yürüyerek karşıya geçmeye çalışıyor, ölümle burun buruna yaşıyorlar.

50 hanenin bulunduğu ve yaklaşık 200 kişinin yaşadığı mada adasının sakinleri yakaladıkları balıkları satabilmek, çocuklarını okula gönderebilmek, hastalarını tedavi ettirebilmek için 700 metre uzaklıktaki karaya geçmek zorundalar. ancak bölgede ağır geçen kış koşulları, yaz aylarında eksik olmayan sert rüzgâr bu kısa yolculuğu oldukça tehlikeli hale getiriyor.


bir çare olur umuduyla tayyip erdoğan'dan bile medet ummuş, ondan yardım istemişler. tabii ki o daha büyük köprülerle, bağlantılarla meşgul.

şimdiye dek birçok anakaraya bağlama projesi gündeme gelmiş ama memleket simsar dolu olduğundan, yavşak dolu olduğundan hiçbiri gerçekleşmemiş.

mahsur kalma anına ya da kışın şartlarına dair yürek dağlayan kısa bir görüntü ise şuradan izlenebilir.


bu aslında mada adasına dair yönetmenliğini musa ak'ın, görüntü yönetmenliğini h.basri özdemir'in yaptığı bir belgeselden.

insanların mahsur kalmasıyla ilgili 1 ocak 2017 tarihli karar gazetesi haberi buradan okunabilir: http://www.karar.com/…sayanlar-mahsur-kaldi-375382#

şöyle bir kickstarter projesi açayım bir teleferik yapalım dedim ama antalya'daki 900 metrelik teleferiğin 9 milyon euro maliyeti olduğunu öğrenince cesaretim kalmadı. yani ya devlet eliyle olacak, ya inşaat şirketlerinden birini hayrına bu işe atacak ya da bir cin fikir ortaya çıkacak bu köprü için. umarım birileri görür, bir şey yapmak ister bu adanın sakinleri için.

mada adası sakinlerinin mektubu şuradan okunabilir

Sayın Başbakanım;

Şu an bizlerin bulunduğu ve üzerinde yaşadığı yer, herkesten ve sizlerden çok uzaklarda zorlu geçen kış şartlarında yaşamanın ve her şeyin çok daha güçleştiği Beyşehir gölü'nün Isparta sınırları içinde bir ada olan Isparta'nın Şarkîkaraağaç ilçesinin Gedikli Köyü Kumluca Mahallesi (Mada Adası) dir.

İlçeye olan uzaklığı otuz beş km olan ve ulaşımın en büyük problem olduğu bu adada otuz beş hanede iki yüz kadar kaderine razı olmuş insan, yoksulluğun ve çaresizliğin farkında olarak derme çatma kayıklarıyla kimi zaman erzak almak için kimi zaman iki yüz km uzakta daha on yaşında yatılı okumak zorunda kalan çocuklarını okutabilmek için kimi zaman da mal pazarında hayvanlarını satmak için geçerler. Fakat asfalt bir yoldan ya da asma bir köprüden değil, o zamanki hava ve mevsim şartlarına göre kendi yaptıkları polyester kayıklarla geçerler.

Bu yolculuk sanıldığından da zordur ve sadece kısa bir kayık yolculuğundan ibaret değildir. Burada tabiat şartları insanı esir alır. Mevsimlerden kış ise ve göl buz tutmuş ise ki çoğu zaman tutar ve her şeyi çekilmez hale getirir. Bu gidememek gelememek yaklaşık iki ay sürer ve hiç bir yaşamsal ihtiyacını karşılayamadan çaresizlik içinde kış şartlarının hafiflemesini beklersin. Yaşadığın bütün sıkıntıları, hastalıkları, yoklukları bu adada yaşamak ve kaderine boyun eğmek zorundasındır, çünkü başka çaren yoktur. Buz tutmuş gölde fırtına ve ağır kış şartlarında her şey çok zordur. Ne üzerinden geçeceğin bir yolun nede köprün vardır. Aslında medeniyet sadece yedi yüz metre uzaklıktadır, ama bizim için hastalıktan ölmek, karnında ki bebeğini düşürmek, dünyayla iletişimini koparmak için yeteri kadar uzun bir mesafedir bu.
Tarım alanlarının çok dar olduğu ve insanların tek geçim kaynağının balıkçılık olduğu bu adada ne bir sağlık ocağı ne de bir bakkal var. Fakat en önemli sorun, yaşamsal ihtiyaçları gidermek ve hayatı normal seyrinde devam ettirmek için karayla bağlantının kurulacağı bir köprü.

Sayın Başbakanım;

Burada yaşayan insanların sıkıntılarından ve çaresizliğinden etkilenerek size bu mektubu yazmak zorunda kaldık. Buradaki insanların hak etmediği bu kaderi artık yaşamalarını istemiyor ve sizden medeniyete uzanan bir köprü istiyoruz.

Son olarak saygılarımızı iletirken, Cenab-ı Hak siz ve sizin gibi yöneticileri başımızdan eksik etmesin diyoruz.

Allah'a emanet olunuz! Mada adası sakinleri…