Bilgisayar Kullanırken Hayatınızı Kolaylaştıracak 15 Kısayol

Bilgisayar kullanırken hızınızı artıracak 15 harika kısayol.
Bilgisayar Kullanırken Hayatınızı Kolaylaştıracak 15 Kısayol

1) eğer bir tarayıcıda en son kapattığınız sekmeyi yeniden açmak istiyorsanız geçmişten açmakla uğraşmak yerine ctrl + shift + s kombinasyonunu kullanmanız yeterli olacaktır. son kapattığınız pencereyi geri açmak için ise ctrl + shift+ t kombinasyonunu kullanabilirsiniz. dolayısıyla sürekli "geçmişe" giderek tek tek siteleri açmakla uğraşmak zorunda değilsiniz artık. :)

2) herhangi bir dosyayı geri dönüşüm kutusuna göndermeksizin direkt silmek istiyorsanız shift + delete tuşlarına basmanız yeterli olacaktır.

3) ekranın alt kısmındaki görev çubuğunda açık bulunan uygulamaları ekranda aynı anda görmek istiyorsanız win + yön tuşları kombinasyonunu kullanmanız yeterli olacaktır. bu sayede bu uygulamalar ekranda bölünmüş bir şekilde aynı anda görünecektir.

4) bilgisayarınızın ekranında her ne açık olursa olsun ekranı yakınlaştırıp yazıları vs büyütmek için veya daha sonra küçültmek için her zaman `win + (+) veya win + (-)` kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

5) uygulamalar arasında geçiş yapmak için alt + tab kombinasyonunu birçoğunuz biliyorsunuzdur, size bir de win + tab kombinasyonunu denemenizi tavsiye ediyorum. bu sayede hem tüm açık olan uygulamalarınızı kutucuklar halinde göreceksiniz hem de masaüstü 2, masaüstü 3 gibi yeni masaüstlerine geçiş yapabileceksiniz.

6) ekran fotoğrafını bazen ekranın sadece belirli bir kısmı için, bazen de tamamı için almak istiyorsanız, hatta ekran fotoğrafı alacağınız yeri kendi elinizle çizip kırpmak istiyorsanız win + shift + s tuşlarına basmanız yeterli.

7) herhangi bir sitede bir bağlantı için önce sağ tıklayıp ardından bağlantıyı yeni sekmede aç yolunu tercih etmek yerine fare imlecini o bağlantının üzerine getirip farenin scroll'una (kaydırma tuşuna) bir kez tıklamanız yeterli olacaktır. aynı şekilde bir sekmeyi kapatmak için de bu kısma tıklamanız yeterli olacaktır.

8) ctrl + z sayesinde word'de vs son yaptığınız işlemi geri alarak yeniden eski hale getirebilirsiniz. üstelik bu özellik sadece son yapılan işlem için değil, ondan önceki işlemleri de geri alabilmek için üst üste defalarca kullanılabilir.

9) daha önceden kopyaladığınız farklı farklı yazıların tümünü tekrardan görmek istiyorsanız win + v kombinasyonunu kullanmanız yeterli. tüm kopyalama geçmişi gözükecektir bu sayede. fakat bunun için ilk seferde izin vermeniz gerekmekte.

10) bir cümleye başlarken önce büyük harfe, ardından da küçük harfe ihtiyaç duyduğumuz için çoğumuz önce caps lock tuşuna basarız ve harfi yazdıktan sonra yeniden aynı tuşa basarız. halbuki caps lock kapalıyken veya açıkken fark etmeksizin yazacağımız harfleri yazmadan önce shift tuşuna basarsak normalde küçük olan harf büyük, büyük olan harf ise küçük olarak yazabiliriz zira bu yöntem caps lock'tan çok daha kolay.

11) eğer farklı bir yazı fontunda yazılan bir yazıyı varsayılan yazı fontuna çevirmek istiyorsanız ilgili kısmı seçtikten sonra ctrl + boşluk tuşlarına basmanız yeterli.

12) bir kelimeyi yanlış yazınca harflerin hepsini tek tek silmek yerine ctrl + backspace tuşuna basarsanız kelimenin tamamını bir defada silebilirsiniz.

13) shift + home tuşları imlecin bulunduğu yerden itibaren aynı satırdaki yazıların tamamını sola doğru, shift + end tuşları ise imlecin bulunduğu yerden itibaren aynı satırdaki yazıların tamamını sağa doğru seçmemize olanak sağlar.

14) aynı şekilde ctrl + shift + home imlecin bulunduğu yerden itibaren sayfanın en başına doğru olan yazıların tamamını, ctrl + shift + end ise imlecin bulunduğu yerden itibaren sayfanın en sonuna doğru olan yazıların tamamını seçmenize olanak sağlar.

15) imlecin bulunduğu yerden kelime kelime ilerleyebilmek içinse ctrl + sol tuş veya ctrl + sağ tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.