Bilgisayarda Hazırlanan Bir Metinde Yapılan Tüm Değişiklikleri Görebilirsiniz

Ofis programı olan Word'de yazdığınız bir metnin başka biri tarafından uğradığı değişiklikleri görmeniz mümkün.
Bilgisayarda Hazırlanan Bir Metinde Yapılan Tüm Değişiklikleri Görebilirsiniz
iStock.com / seb_ra

word'deki "karşılaştır" özelliği. bununla bir word belgesinin önceki ve sonraki versiyonları arasında bulunan farkları görebiliyorsunuz. yanlış anlaşılmasın, "değişiklikleri izle" özelliğinden bahsetmiyorum. bu özellik "değişiklikleri izle" özelliğini de kapsıyor, ama kullanım alanı daha geniş.

örneğin 50 sayfalık bir belge hazırladınız ve bunu gözden geçirmesi için rakip firmadan birine yolladınız. gönderdiğiniz kişi belge üzerinde bazı değişiklikler yapıp size geri yolladı, ancak bunu bilmediği, unuttuğu veya kötü niyetli olduğu için "değişiklikleri izle" özelliğini kullanarak yapmadı. doğal olarak onlarca sayfadan oluşan bu belge üzerinde hangi değişikliklerin yapıldığını öğrenmeniz için, belgenin o kişiye gönderdiğiniz haliyle ondan gelen halini karşılaştırmanız gerek. iki belgenin çıktısını alıp karşılaştırmak hem saatlerinizi alır, hem de bu yolla dahi küçük değişiklikleri fark etmeyip hata yapma riskiniz var. bilhassa tek kelimenin değişmesinin bile çok önemli olduğu belgelerde bu tehlikeyi bertaraf etmeniz icap ediyor.

işte böyle durumlar için word'ün "gözden geçir" sekmesinde bulunan "karşılaştır" özelliğini kullanırsanız, birkaç saniyede iki belge arasında hangi farkların olduğunu tam olarak görebilirsiniz.

bu özelliğin diğer faydaları şunlar: belge üzerinde değişiklik yapan kişi sizseniz ve "değişiklikleri izle" butonuna basmayı unuttuysanız, işiniz bitince belgenin size ilk gönderilen haliyle işinizi bitirdikten sonraki hali üzerinde de karşılaştırma yapabilir ve bu haliyle karşı tarafa gönderebilirsiniz.

aynı şekilde, birçok kişi belge üzerinde değişiklik yaparken alışkın olmadığı veya dikkatini dağıttığı için "değişiklikleri izle" özelliğini kullanmıyor. bu özellikle belge üzerinde istediğiniz değişikliği yapıp işiniz bittikten sonra "karşılaştır" özelliğini kullanarak belgeyi karşı tarafa yollayabilirsiniz.