Bilgisayarı Belli Bir Süre Sonra Kendiliğinden Kapatmak İçin Yazmanız Gereken Basit Kod

Evden çıkacaksınız veya uyumaya hazırlanıyorsunuz ancak bilgisayarınızın bir süre daha çalışmasını ve sonra da kendiliğinden kapanmasını istiyorsunuz diyelim. Yapmanız gereken şey çok basit.
Bilgisayarı Belli Bir Süre Sonra Kendiliğinden Kapatmak İçin Yazmanız Gereken Basit Kod

"bilgisayardan anlıyorum" hareketlerinden biri de cmd konsoluna shutdown -s -t 3600 yazarak bilgisayarı bir saat sonra kapanmaya ayarlamaktır. gece bir şey indirirken çok işe yarıyor. (3600 saniye 1 saate tekabül ediyor. sayıyı büyüterek süreyi de uzatabilirsiniz.)

ekleme: kapanmayı iptal etmek isterseniz shutdown -a komutu işinizi görür.

zorla kapanma komutu için

shutdown -s -t 3600'den daha garanti bir komut varsa o da shutdown -f -s -t 3600 komutudur. f, force anlamındadır. bilgisayarı kapatmaya zorlar. şahsen başıma çok gelir. bilgisayarı kapat desem de arkaplanda açık bir ton ıvır zıvır yüzünden kapanış ekranında "açık programlarınız var" uyarısı ve "yine de kapat" düğmesi olur. -f ile bu sorunu çözüyorsunuz. işletim sisteminiz kapanmaya zorlanıyor.

her sabah evden çıkmadan önce mutlaka shutdown -f -s -t 300 komutunu çalıştırırım. bir yandan şarkımı dinlerken diğer yandan ayakkabımı giyer ve evden çıkarım. windows'un varsayılan kapat komutuna güvenmem. bu komut genelde uyumadan önce zamanlayıcı amacıyla kullanılır. bunun dışında istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. dilerseniz bilgisayarınızı -t 99999 ile 28 saat sonra da kapatabilirsiniz. tamamen size kalmış. akılda kalıcı, kısa ve güzel bir komut. yılların komutudur yalnız.