Bilmeyene Hepsi Aynıymış Gibi Görünen Klasik Müzik Orkestraları Hakkında Kısa Bilgiler

Bakıldığında klasik müzik orkestralarının hepsi aynı gibi görülebilir. Orkestra çeşitleri ve arasındaki farkları anlatan kısa bilgileri Sözlük yazarı "leontocephaline" bir araya getirmiş.
Bilmeyene Hepsi Aynıymış Gibi Görünen Klasik Müzik Orkestraları Hakkında Kısa Bilgiler
iStock.com

Oda Orkestrası

 8 keman, 4 viyola, 3 çello, 1-2 kontrbastan oluşur.

oda orkestrası, on ila kırk kişi arasında değişen küçük bir orkestradır. orkestranın büyüklüğü çalının müziğe göre değişir. bazı oda orkestraları sadece yaylı sazları kullanır, ama genellikle diğer enstrümanlar da kullanılır. oda orkestraları, istisnalar dışında, çoğunlukla şef eşliğinde sahne alır.

Filarmoni Orkestrası

12 çello, 4 kontrbas, 24 keman, 12 viyolada oluşur. Kişi sayısında bir sabitlik gözlenemez.

"muzik"*"severler"*den olusan,özel sermaye destekli ve çogu zaman yöresel birimlerin destekledigi orkestralar. misal: "new york philharmonic orchestra"

eğer bir orkestra 50 kişi ve ya daha az kişiden oluşuyorsa oda orkestrası adını alır. filarmoni orkestrası ise 100 ün üzerinde müzisyenden oluşan orkestra şeklidir. bu sene yine viyana filarmoni orkestrasının yeni yıl konsepti oldukça başarılıydı.

Senfoni Orkestrası

12 çello, 4 kontrbas, 24 keman, 12 viyolada oluşur.

farklılıklardan oluşur. her enstrüman kendi karakteriyle yer alır bu orkestralarda. keman, piyano, fagot, flüt... ne keman flüt olmaya çalışır, ne de flüt keman. hepsi ifade eder kendi hissiyatını, düşüncesini. farklılıklardan yaratılan uyumun büyüsü dinleyicinin ruhuna siner. bu tabiatta da böyledir. sonbaharda yere düşen yapraklar aynı renk değildir, aynı biçimde de değildir ama renk cümbüşü heyecanlandırır insanı. tezat yoktur bu doğal uyumlarda. aslında çok şeyi özetliyor bu kavramlar biraz daha farklı bakabilene. asıl tezat tekleştirmeye çalışan fanatik görüşlerde. üst üste eklenip disiplinel ilerleme sağlanabilecekken, farklılıkları özdeş kalıplara hapsetmeye çalışan insanların çabaları kesinlikle doğaya aykırı, ilkel. bu insanlara "müzik dinlemek" öğretilmeli, ellerinden tutup bir iki konsere götürülmeli bu insanlar. önyargısız bakabilirlerse ve biraz da düşünürlerse farkındalıkları artacaktır. işte o zaman uyuma biraz daha yaklaşacağız.