BİM'de Kasiyerin Daima Diğer Kasaya Çağırması

Daha önce BİM'den alışveriş yaptıysanız mutlaka başınıza gelmiştir. Sözlük yazarı ''mahalle macindaki kaleci'' çok ince görmüş.
BİM'de Kasiyerin Daima Diğer Kasaya Çağırması

bir tek benim başıma mı geldiğini merak ettiğim olay. 

bim'e girdiğimde daima kasalar boş oluyor zira kasiyerler birçok işle ilgileniyorlar, ürün yerleştirme vesaire. o sırada siz boş olan kasalardan birine yönelirsiniz ve ekseriyetle kasiyer sizi diğer kasaya çağırarak ''buyrun böyle alayım'' der.

hayır %50 şansım var zaten neden hiçbir zaman tutturamıyorum ya da işin ucunda bir ibnelik mi var bilemedim.

tespit gibi tespit ama sadece sozlukculer icin gecerli sanirim. siradan vatandaslarda boyle bir sey olmuyor. gozlemliyorum her seferinde onumdeki musterilerin odeme yaptiklari kasayi gorup siraya giriyorum. sira bana gelince "buyrun boyle alayim" diyorlar. ulan bir ben miyim koca sehirde sozlukcu.

bir keresinde de yanastim kasaya ve ilk defa dogru kasayi tutturmanin sevinciyle bosalttim sepeti. "odemeniz kartla miydi?" sorusundan sonra sepeti tekrar toplayip diger kasaya gectik. vay amk!

benzer bie örnek;

(ismini hatırlamıyorum) a havaalanında yolcuların uçaktan indiği andan bagaj alanına gidene kadar geçen süre 10 dakika. 15 dakika da bagaj bekliyorlar ve yolcular hep bu bagaj bekleme esnasında sinirleniyorlar.

norveçli balıkçılar notregina el kremlerini sürüp bu duruma el atıyorlar. uçakla bagaj arasını kısaltmak yerine daha da uzatıyorlar. insanların toplamda 25 dakikası uçaktan bagaja gelene kadar sürüyor. lakin geldikleri anda bagajları hazır olduğu için hiç sinirlenmiyorlar. yani insanlar aslında aynı süreyi harcamalarına rağmen hareket halinde oldukları için sinirlenmiyorlar.

bim'in sistemi de bu olabilir. kuyruktaki insanlara "bu tarafa alalım" deyince beş saniye kazandıkları için daha az sinirlenmelerine sebep oluyorlar.

bilgi lan işte. al ve devam et.

askerde yokuş yapmak diye tabir edilen durum. 

günlük hayatta da sıkça örneğine rastlanır bunun. mesela bir devlet dairesinde basit bir iş yaptırırken çoğunlukla işi yokuşa sürerler, yardımcı olmak istemezler. hatta senin zorlanmandan sadistçe bir zevk alanları bile vardır. sen gidince bıyık altından gülerler. çoğunluk olarak birbirimizin hayatını zorlaştırmaktan ilginç bir şekilde keyif alıyoruz. milletçe en büyük eğlence kaynağımız bu sanki. 

bim'deki durum da bunun bir örneğinden başka bir şey değil.

acemi bim müşterilerine has bir durumdur.. daimi müşteriler böyle sorunlar yaşamaz.. 

misal ben, alışverişimi yaparım, sonra kasalar boşsa seslenirim serkan'a veya bihter'e, hangisi geliyorum derse onun kasasına giderim.. zaten bilirim ki, ikisi de o an malları düzenliyorsa, bihter müsait olacaktır.. serkan genelde depodaki malların transpaletle ön tarafa çekilmesiyle, bir de dost süt ve yoğurtların yerleştirilmesiyle ilgilenir.. 

bu yüzden beni duyan bihter olur, gelir.. sağolsun eli biraz yavaş ama iyi kızdır.. hallederiz ödemeyi yoluma giderim..