Bir Algı Yönetimi Uzmanından, Tembellik Virüsüne Aşı Gibi Gelecek Etkili Yöntemler

Tembellik nasıl yenilir? Tembellik nasıl gider? Nasıl yok edilir? Bir uzmandan, bir türlü harekete geçemeyenlere ilaç gibi gelecek bir liste.
Bir Algı Yönetimi Uzmanından, Tembellik Virüsüne Aşı Gibi Gelecek Etkili Yöntemler
True Romance (1993)

sevgili dostlar, içinde bulunduğumuz şu dönemde türlü hastalık virüsünden daha tehlikeli bir virüs varsa o da tembellik virüsüdür. çünkü diğer virüslerden belki aşıyla ilaçla kurtulman mümkündür ama tembellik virüsü kanına bir kere girmişse hayatını mahvetmeden seni sersefil etmeden bırakmaz. o sebeple ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak bu tembellik virüsüne karşın etkili bir aşı hükmüne geçecek yazıyı sizlere sunuyorum. bu yazıyı okuduktan sonra kanındaki tembellik virüsünü def etme şansın olacaktır çünkü tavsiye edeceğim her önerinin ardında kapılar gibi bilim ve ilim bulunmaktadır.

1) kendine hedefler koy

güneşli bir günde kalın mercekle güneş ışıklarını odaklarsan yumurta bile pişirebilirsin. her tür enerji odaklandığı zaman güçlenir. senin de enerjinin bir işe yaraması için bunu odaklaman yani hedefler koyman lazım. kendine bir hedef koyduğun zaman beynine işte hedefimiz bu odaklan komutu veriyorsun demektir ama hedef koymadan "yahu bir şeyler yapmam lazım ama bir türlü enerji bulamıyorum" diye söylenip duruyorsan daha çok beklersin o enerjinin gelmesini.

kendine somut hedef koy. de ki "bir senede ingilizce öğreneceğim", "iki sene sonra falan filan okulunda filan falan bölümünü okuyacağım", "beş sene sonra amerika'nın new york kentinde falan fiş mekan sektöründe çalışacağım" kısacası kendine somut elle tutulur hedefler koy ve beynini telkin et. görmediğin hedefi vuramazsın bu hedefleri kafandan koyman da yetmez oturup bir deftere güzel güzel yazacaksın. madde madde ve tarih tarih ne yapacağını belirleyeceksin. biliyorum bizim buralarda plan yapmak sevilmez ve "göç yolda düzelir" denir o sebeple de pek çok göç kervanı çöllerde heder olur. sen öyle olma.


2) faydalı alışkanlıklar oluştur

dostum hepimiz sürekli yaptığımız rutinlerin sonucuyuz. bir eylemi sürekli yapıyorsan mutlaka sonuç alırsın. örneğin her gün spor yapıyorsan aldığın sonuç başkadır, her gün beş paket cips yiyorsan aldığın sonuç başkadır. burada önemli olan faydalı alışkanlıklar oluşturmak ve işin güzel tarafı bir kere alıştın mı fazla enerji harcamadan eyleme geçebilirsin. beynin bir rutin gördüğü anda bunu alışkanlığa çevirir ve otomatik pilota geçer. eğer bu alışkanlık iyi bir alışkanlıksa yaşadın. eğer bu alışkanlık fena bir alışkanlıksa hapı yuttun. bu sebeple rutinlerine dikkat et. rutinlerde önemli mesele beynine hep aynı sinyali vermektir. her gün aynı gün ve saatlerde spor yap. yapmak istediklerini belli saatlerde yap örneğin sabah ilk üç saatini hangi işi yapacaksan ona ayır. kitap okuyacaksan belli bir zaman veya sayfa okumaya çalış örneğin günde otuz dakika veya elli sayfa gibi. kısacası yapmak istediğin her güzel ve faydalı şeyi rutin ve alışkanlığa çevirmeye uğraş.

3) spor yap

tembelliğinin esas sebebi hareketsiz kalmaya alışmış olman ve hormon dengenin bozuk olmasıdır. bunun da en iyi ilacı spordur. burada anlatacak fazla şey yok sevdiğin bir spor bul ve aksatmadan yap. zamanla tembelliğin tavanın üstündeki tereyağı gibi eriyip gidecektir. hele bir de sağlıklı beslenirsen süper olur.


4) az ama öz kararlar ver

kendine hedefler koyarken oturup elli maddelik listeler hazırlama. ne kadar çok hedef koyarsan bunları yapacak o kadar az enerji bulursun. bunun yerine yaşamında büyük değişiklikler üretecek bir kaç önemli hedef koy ve bunlara biftek görmüş köpekbalığı gibi saldır.

5) tembelliğin senden götüreceklerini düşün

insanın garip bir yönü vardır olumlu hedeflerden motive olmaz ama korktuğu zaman hemen motive olur. şimdi sana her gün yürü sağlığın için iyi olur desem iki adım atmamak için elli bahane bulursun. ama bir doktor sana eğer her gün bir saat yürümezsen sol bacağını keseceğiz dese bak nasıl yürüyorsun. o sebeple dostum tembelliğin sıcak duygusu bedenine yayılmaya başladığı zaman hemen on sene sonra bu tembelliğin seni getireceği berbat hali gözünde canlandır derim. insan hayal gücü kuvvetlidir bunu kendini motive etmek için kullan.

6) çalışkan ve enerjik arkadaşlar edin

her duygu ve davranış bulaşıcıdır. eğer etrafın birbirinden tembel, hedefsiz ve sıradan insanlarla doluysa büyük ihtimal seni de kendilerine benzetecekler ve ayağa kalkmana izin vermeyeceklerdir. "bırak abi şimdi kursa gitmeyi gel bize akşam iki bira içelim" diyen arkadaş işte bu gruptandır. senin ihtiyacın olan arkadaş tipi "hadi akşam şu kursa görüşmeye gidelim bizim için çok iyi olur" diyecek arkadaş tipidir.

7) çok düşünme, eyleme geç

düşünmeden plansız harekete geçmek iyi değildir ama düşünmekten eyleme geçememe hatta bitmeyen planlar oluşturmayı tembelliğe kılıf olarak kullanma daha beterdir. her tür hedefin konusunda düşünüp plan yapma aşamanla eylem arasında çok aralık bırakma. beklediğin her an enerji ve motivasyonunu kaybeder içindeki bahane üreten şeytanlara fırsat verirsin. yeni iş görüşmelerine gideceksen bir kaç gün planını yap ve başla. arabayı çalıştırmadan direksiyon başında gideceği yeri düşünüp durana pek akıllı demezler bunu aklından çıkarma ve çevir artık o kontağı.

bu konuda sana vereceğim bir başka tavsiyem de youtube kanalımda bulunan "hayatını değiştirmenin 9 yolu" videomu dikkatlice ve notlar alarak izlemen olacaktır. kendine büyük iyilik yapmış olursun.

işte kanalım burada


tembellikten bir an önce kurtulman dileğiyle, sevgilerimle...