Bir Aşçının Gözünden: Annelerimizin Kaçırdığı Püf Noktasıyla Mercimek Çorbası Tarifi

Annelerimiz evde mercimek çorbası yaparken genelde ince bir noktayı kaçırıyor. O noktayı Ekşi Sözlük'ün aşçı yazarlarından "hidrofobik suaygiri" anlatmış.
Bir Aşçının Gözünden: Annelerimizin Kaçırdığı Püf Noktasıyla Mercimek Çorbası Tarifi
iStock


mercimek çorbasının püf noktası mercimeğin işlem önceliğinde gizlidir

genelde mercimek önce haşlanır sonra blender dan geçirir. (nerede eski süzgeçten geçirilen çorbalar)

püf noktası ise mercimeği önce kavurmaktır. kavurduktan sonra su ilave edilir. suyun içerisine bir parça havuç, bir parça kereviz eklenir (olmazsa olmaz değil) ve sonra blenderdan geçirilir.

daha sonra kavrulmuş olan un ile çorba bağlanır.

lokantalardaki mercimek çorbası önce kavrulduğu için lezzetlidir. annenize söyleyin önce kavursun.

detaylı anlatım

1 orta boy soğanı brunoise doğruyoruz ve zeytinyağında kavuruyoruz.

yıkanmış kırmızı mercimeklerimizi ilave ediyoruz.

kırmızı mercimeklerimizi kavururken içerisine 3-4 adet zar büyüklüğünde kereviz ve havuç ilave ediyoruz (sebze çorbası olur diyenleri dinlemeyin ama eklemezseniz de sorun yok)

iyice kavurduktan sonra soğuk su ilave ediyoruz (varsa et suyu, yoksa sorun değil ama asla bulyon eklemiyoruz)

tencerede mercimeklerimizi kaynattıktan sonra blenderdan geçiriyoruz.

ayrı bir tencerede tereyağı ile unu kavuruyoruz. (buna roux yani meyane denir) bu karışıma önce bir çay su bardağı soğuk su ilave ederek meyanemizi açıyoruz (eğer soğuk su eklemek istemiyorsanız meyaneyi soğutmanız gerekiyor. altın kuralı unutmayın, meyane sıcaksa sıcak su eklenmez yksa topak topak olur)

soğuk suyu ekledikten sonra blenderdan geçirdiğimiz mercimek püremizi ilave ediyoruz. tuzunu karabiberini ayarlayıp kaynatıp servis ediyoruz.

eğer gluten sorununuz varsa daha az suda mercimeğinizi haşlayabilirsiniz.. zaten koyu bir çorba olacaktır. tereyağını sahanda eritip üzerine gezdirirsiniz.

mercimek çorbasının "aslı" yoktur. kimi safranlı sever, kimi salçalı. kısık ateşte hazırladığınız et suyu ile yapılan mercimek çorbası rakipsizdir. buzdolabınızda beklettiğiniz o bulyon denen şeyleri kullanmayınız. çocuklarınıza bu kötülüğü yapmayınız.

Bu içerik de ilginizi çekebilir