Bir Bilgisayar Mühendisinin Gözünden İlişkilerin Http Kodlarıyla Açıklaması

Sözlük yazarı "compumaster", bilgisayar mühendislerinin sesi oluyor ve ilişkileri teknik bir açıdan yaklaşarak yorumluyor.


bilgilendirici kodlar: 1xx

==========================

100: continiue: karşı taraf size ilginizin devam etmesi için çok belirgin ip uçları vermekte. kesinlikle devam etmelisiniz.

101: switching protocols: karşı tarafa ortam değişikliği öneriniz kabul edildi. artık irc ortamlarından bar köşelerine akabilirsiniz.

başarı kodları: 2xx

===================

200: ok: karşı tarafa olan o "ilginç" isteğiniz sorunsuz kabul edildi ve yapıldı, artık daha karmaşık ve zor isteklerde bulunabilirsiniz.

201: created: yaptıklarınız karşı tarafta yeni bir değişikliğe neden oldu, bu değişiklik yeni bir duygu, yeni bir fiziksel bir değişiklik (bebek gibi) olabilir. artık kutlama mı yaparsınız, üzülür müsünüz, sizin bileceğiniz şey.

202: accepted: karşı tarafa olan o "ilginç" isteğiniz sorunsuz kabul edildi, halen yapılmakta. o bittiği zaman 200 kodu alırsınız. sabırla bekleyiniz, üzerine gitmeyiniz.

203: non-authoritative information: karşı tarafın size vermekte olduğu bilgi kesin doğrulukta değil, sağda solda kalmış artıklardan toplandı. aman diyim, çok belirsizlik hakim, size verilen duygu ve düşünceler doğru olmayabilir.

204: no content: bu cevap kızların bir şey söylemeden baktığı durumlardır. karşı tarafa yaptığınız isteğe, karşı tarafın verebileceği bir cevap yok. ama yaptığınız isteğin üzerinde durmaya devam edin, bir şeyler gelebilir.

205: reset content: karşı tarafa yaptığınız istek yerine getirildi, fakat aynı isteği başka çeşitlerde de yapmanız için size yeni bir sayfa açıldı, naz yapıyor, itinayla tekrar deneyiniz.

206: partial content: yarım yamalak bir istekde bulundunuz, devamını bekliyor sizden.

yönlendirme kodları: 3xx

========================

300: multiple choices: karşı tarafa ettiğiniz laf öyle genel bir laf ki, karşı tarafın kafasında bir sürü seçenek uyandı. kızlar bunun genelde en kötüsünü düşünür, bu cevabı verirse iyidir. bak canım, ben öyle demek istemedim, böyle demek istedim diye açıklama bekler. itinayla yapınız.

301: moved permanently: karşı taraftaki bir duygu, düşünce artık yerini yeni bir duygu düşünceye bırakmış durumda. mesela altın yüzük istiyorsa, ve siz çok beklettiyseniz, karşı taraf, bu isteğini pırlanta yüzükle değiştirebilir. siz de ay o isteğini yerine getireyim diye altın yüzük getirirseniz, 301 yersiniz. 301'in açıklamasında pırlanta yüzüğü göreceksiniz.

302: found: karşı taraftaki bir duygu, düşünce son derece belirsiz bir durumda, bu bir kavgadan sonra hala beni seviyor musun gibi klişe bir sorunun cevabı olarak evet seviyorum ama... gibilerinden bir durum için olabilir. geçici bir durumdadır, olayları daha yoluna koymak gerekir.

303: see other: karşı tarafı çok kırmışsınızdır. bende bulamazsın git başkasına bak demek ister.

304: not modified: hala küsmüyüz sorusunun cevabı olarak 304 alabilirsiniz.

305: use proxy: sizin konuşma isteklerinizi reddeden karşı tarafa ulaşmanızın tek yolu ancak bir tanıdığını üzerindendir. gidin yakın arkadaşlarını, akrabalarını arayın.

307: temporary redirect: karşı taraf sizinle konuşmak istemiyor o yüzden telefona annesi bakıyor. ısrarla istemeye devam ediniz konuşmanızda. sorularınıza cevapları annesi verecektir.

istemci hata kodları: 4xx

=========================

400: bad request: çok içmişsiniz, karşı taraf ne demek istediğinizi anlamıyor boş boş bakıyor suratınıza. veya tamamen kabul edemeyeceği bir şey istediniz, oha artık oldu.

401: unauthorized: karşı tarafla tanışmak istiyorsunuz, fakat karşı taraf hiç bir şekilde sizi tanımıyor, ve tanımadığı kişilerle konuşmayı reddediyor. bir yolunu bulun tanışmak için. ortak kursa falan gidin ne bileyim.

403: forbidden: karşı taraf isteğinizi tam olarak anladı, ve kesinlikle reddediyor. bu isteği asla bir daha tekrarlamamalısınız.

404: not found: karşı taraftan istediğiniz karşı tarafta bulunmayan bir duygu veya durum. evliliği düşünmeyen kızlarla evlenmeye çalışmayın.

405: method not allowed: karşı taraftan istediğiniz, karşı taraf tarafından uygun görülmüyor. anal seks gibi uç noktadaki isteklerinizi erteleyin.

406: not acceptable: siz eğer karşı taraftan bir istekte bulunurken bana ancak böyle bir cevap verebilirsin diye şart koşarsanız, ve karşı taraf bu şartı yerine getiremiyorsa 406 yersiniz. ilişkilerde biraz daha esnek olmakta yarar var.

407: proxy authentication required: 401'le çok benzer bu durum: karşı tarafla tanışmak istiyorsunuz, fakat karşı taraf hiç bir şekilde sizi tanımıyor, ve tanımadığı kişilerle konuşmayı reddediyor. tanışabilmek için karşı tarafın tanıştığı birilerini aracı edin.

408: request timeout: karşı tarafa biraz zaman ayırın, kız aramanızı beklemiş beklemiş, sonra umutları kül olmuş, depresyona girmiş. ama hala içinde bir umut, sizden haber bekliyor.

409: conflict: karşı tarafın kafasını karıştırmışsınız. daha önce seni prensesler gibi yaşatacam, yat, kat, araba alacağım demişsiniz, şimdi yıka şu ayaklarımı diyorsunuz. kıza verdiğiniz beklentiler ile şimdiki yaptıklarınız çakışıyor.

410: gone: yönlendirme kodlarından birini alamayacağınız kadar bir konu çoktan gelmiş gitmişse olan bir durumdur. müthiş bir kavgadan sonra kızın gönlünü almayıp soğutursanız kendinizden, sonra da mal gibi beni seviyon di mi derseniz, 410 yersini kafanıza.

411: length required: şimdi buna açıklama yapmak zorunda mıyım? kıza söylememişsiniz, ne kadar uzunlukta, veya söylemişsiniz ama kısa olduğunu düşünüyor.

412: precondition failed: kıza sormuşsunuz, en az master bitirdin mi, 190 boyunda mısın, kilon 56 mı, o mu bu mu diye, yoksa çıkmam dünyada senle demişsiniz, o da basmış 412yi.

413: request entity too large: kızdan çok fazla şey istermişsiniz. veya kıza sunduğunuz şey çok büyük.

414: request-uri too long: karşı tarafın anlama kapasitesi sizin ona söylediklerinizden çok daha az. kısa cümleler kurun.

415: unsupported media type: karşınızdakinin kız olduğuna emin misiniz? istediğiniz şeyi istediğiniz yer ve isteğiniğizin ne olduğuyla ilgili uyuşmazlık var.

416: requested range not satisfiable: şu olsun bu da olsun şu kadar olsun diye bıdı bıdı etmişsiniz, kızda yok öyle genişlikler. 416.

417: expectation failed: offf. bu en ağırı. yatakta doğrudan rezil olduğunuza işaret bu.

sunucu hata kodları: 5xx

========================

500: internal server error: kızın dumurlardan dumur beğenmesi, boş boş suratınıza bakması.

502: bad gateway: birisi üzerinden konuşmaya çalışıyorsanız kızla, ve o kişi kızın ne dediğini anlamıyorsa vereceği hata. kız ağlamıyorken bir daha araya birilerini sokmayı deneyin.

503: service unavailable: başım ağrıyor durumu. belki ilerde geçer.

504: gateway timeout: birisi üzerinden konuşmaya çalışıyorsanız kızla, ve kız bir türlü cevap vermiyorsa alacağınız hata.

505: http version not supported: fransız kızla türkçe konuşmaya kalktığınızda alacağınız hata.

sevgili sözlük bayanları, it sektöründe çalışan bir erkek size musallat olursa, aşağıdaki kodları kullanarak çok rahat iletişim kurabilirsiniz. öyle mimiklerle, üstü kapalı cevaplarla uğraştırmayınız bizi.

sevgili it sektöründe çalışan erkekler, sevgililerinize bu kod listesini basıp veriniz, böylece ilişkilerinizde yeni bir dönem açılacak, kız arkadaşınızı anlama sorunlarını aşacaksınız.

edit: it dediğimiz şey aytii diye okunan information technologies'dir. kimseye it demiyoruz buradan (çakallara lafımız yok).