Bir Boksör ile Kung Fu Hocasının Maçında Kim Galip Gelir?

Gelin, bir düşünce deneyi yapalım. Bir boksör ve bir kung fu hocasını bu düşünce deneyinde karşı karşıya getirelim. Neler olurdu böyle bir maçta?
Bir Boksör ile Kung Fu Hocasının Maçında Kim Galip Gelir?


Konunun çıkış noktası olan video


yukarıdaki videodaki dövüş hocasının yaşı biraz ileri ve belli ki refleksleri falan çok zayıflamış. bu maçın galibi olamayacağı baştan belli o yüzden. direkt o da tekniği bırakıp yumruk atsa belki daha bile çok dayanırdı.

bu tür bireysel sporların tamamında, şov için yapılan sahte müsabakalar değil, en önemli şey mesafe tutmaktır. sürekli zıplama veya küçük adımlarla ileri geri gitme ve gard halinde olmanız gerekir. anlık olarak mesafe kısalabilir, uzayabilir; siz şaşırtmak için karşı tarafın mesafesine girebilirsiniz ya da o sizinkine girebilir. bu denemeler, taraflardan birinin boş bulunmasıyla biraz uzun sürmüşse, mesela çeyrek saniye yerine 0,75 saniye sürmüşse önce uyanan taraf saldırır. ister boks, ister karate, ister eskrim, ister güreş; hepsi aynıdır.

buradaki sözde hoca da, karşısındaki boksör de bir kere ciddi dövüş tecrübeleri olan tipler değil. açın bir tane ciddi ve resmi karate müsabakası, şovu değil ama, mesela avrupa gençler karate/boks vs şampiyonası yarı final maçı falan diye aratın. bu videodaki eblehlerin profesyonel olmadığını hemen anlarsınız.

mesela karate championship 2022 diye arattım, ilk çıkan videonun ortasından bakın:


o yüzden bu maça bakıp gerçek anlamda karşılaştırmak çok zor. ama bir düşünce deneyi yaparsak gerçekten iyi ve pro bir karateci, kungfucu, tekvandocu ile benzer kilodaki iyi ve pro bir boksörün maçında şu olur. uzakdoğu sporu yapan bir kere çok daha uzak mesafe oynar, yani tekme mesafesinde. boksör ise kendi tekniği gereği yumruk mesafesine yaklaşmak zorundadır, ki bu mesafe tekme yiyeceği mesafedir, girdiği anda tekmeyi yer. bu anlamda uzakdoğu sporcusu daha avantajlıdır.

fakat bu yetmez, çünkü uzakdoğu sporlarında tekme de atsan ne yaparsan yap, hemen geri çekilip gard pozisyonunda zıplamaya mesafe tutmaya devam etmen lazım. ve yeterince net vurabildiysen puanını alırsın. o yüzden bu sporları yapanlar adamın bağırsaklarını deşecek şekilde değil puanı hızlıca alacak şekilde vururlar. yaradana sığınıp uçan tekme atma diye bir olay yok, o sadece filmlerde var. amaç gerçekten dövmek değil.

işte ama boks burada biraz farklılaşıyor. boksta gerçekten vuruyorlar, roundlar boyunca kan ter içinde kalıyorlar, kaşları gözleri açılıyor. o yüzden sağlam bir boksör zaten çok dayanıklı olur ve bu tür puan amaçlı tekmeler bir boksörü çok etkilemez. ve birkaç dakika sonra bu etkisiz tekmelere rağmen kovalaya kovalaya muhtemelen karşıdakine bir kaç sağlam yumruk oturtur ve maçın şekli muhtemelen değişir. karateci de tekmeyi filan bırakıp yumruk yumruğa mücadele etmek zorunda kalır, sonra da dayak yer diye düşünüyorum.

çünkü maçın amacı puan almak değil, dövmekse bunu yapabilecek olan boksördür.